Peklo na vsi! Podivín neunesl odebrání psů. Po obci metá lejna a kreslí kosočtverce

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
28. září 2019
05:40

O svých 15 ovčáků, kteří utíkali a ohrožovali obyvatele Chrudichrom na Blanensku, přišel minulý týden František Doležel (70). Zvířata propadla státu. Lidem v okolí se ale moc neulevilo, podivín je totiž terorizuje dál. Své psy chce zpět. Obec kvůli tomu posprejoval hanlivými nápisy a po silnici rozházel kosti, zkažené maso a výkaly.

Senior, který žije v načerno postavených příbytcích na okraji obce, choval smečku nesocializovaných německých ovčáků. Psi mu utíkali, napadali kolemjdoucí i sami sebe navzájem. Důchodce je neměl očkované a ani za ně neplatil. Veterináři konstatovali, že jsou zvířata týraná a navrhli jejich odebrání. Psi pak propadli státu. Skončili v náhradní péči, odkud, až se zotaví, budou moci odejít do nových domovů.

Jiří Šembera odváděl a odnášel z pozemku postupně jednoho psa za druhým.Jiří Šembera odváděl a odnášel z pozemku postupně jednoho psa za druhým. | Jana Ulrichová

Poškodil cedule

František Doležel se s tím ale nesmířil. Celé obci a zejména starostovi vyhlásil válku. „Už v pátek, kdy byli psi odebráni, znehodnotil značky obce. Červenou syntetickou barvou tam namaloval hanlivé obrazce,“ řekl starosta Pavel Holub. „Cedule jsou tak nenávratně poškozeny. Podle odborníka je nemá smysl mýt, protože by se tím poškodila reflexní vrstva,“ dodal.

Hanlivými nápisy, útočícími na starostu Pavla Holuba, pomaloval senior i své načerno postavené příbytky.Hanlivými nápisy, útočícími na starostu Pavla Holuba, pomaloval senior i své načerno postavené příbytky. | Jana Ulrichová

Kosti, maso, výkaly

Situace v obci pak gradovala. Rozezlený senior, který dával starostovi ultimáta a dožadoval se vrácení všech psů, pak dvou psů, posléze zas trval na tom, že chce zpět čtyři feny, rozházel po příjezdové silnici výkaly, kosti a zkažené maso. Silně zapáchající směs, kterou pak rozjezdila auta, museli z komunikace odstranit hasiči z vedlejší obce s cisternou.

Příjezdovou cestu do obce zaneřádil zhrzený důchodce výkaly, kostmi a zkaženým masem. Zapáchající břečku museli odstranit hasiči z vedlejší obce s cisternou.Příjezdovou cestu do obce zaneřádil zhrzený důchodce výkaly, kostmi a zkaženým masem. Zapáchající břečku museli odstranit hasiči z vedlejší obce s cisternou. | Pavel Holub

Hrozí mu vězení

„Přišel i ke mně domů, se štětkou s červenou barvou mi šermoval před očima a vyhrožoval,“ řekl starosta, který se se seniorem pokoušel domluvit po dobrém. Nabízel mu, že mu bude tolerovat dva psy, pokud je nechá vykastrovat a bude za ně obci řádně platit, na to ale podivín nepřistoupil. Starosta se nakonec obrátil na policii, která počínání Františka Doležela vyšetřuje už jako přečin poškození cizí věci. Hrozí mu za to až rok vězení.

Zablešení, poranění

Odebraní psi jsou teď v péči dvou záchranných spolků. Spolek Zachraňujeme pejsky z nevhodných podmínek jich ve svém azylu umístil sedm, o zbytek se postaral Německý ovčák v nouzi. „Všichni psi byli zablešení a pokousaní, rány neměli ošetřené. Jedna fena byla krátce po porodu, štěňata jsme ale na místě nenašli, nevíme, pravděpodobně je sama sežrala. Až se všichni zotaví a socializují, budou moci odejít do nových domovů,“ řekla Kateřina Ondičová ze spolku. O tom, jak se psům daří, se reportérky Blesk tlapky přesvědčí v následujících dnech.

Psí záchranáři ukládali odebrané psy do boxů, aby je mohli převézt do náhradní péče.Psí záchranáři ukládali odebrané psy do boxů, aby je mohli převézt do náhradní péče. | Jana Ulrichová

Zatarasil obecní cestu

František Doležel bojuje se starostou obce už delší dobu. Když se dozvěděl, že o své psy přijde, zatarasil příjezdovou cestu, která patří obci, harampádím a vraky aut. Zasáhnout musela tehdy policie, která mu nařídila nepořádek odstranit. Na cestě pak ponechal alespoň menší zábranu, aby mu prý starosta nemohl vstupovat na pozemek. Policisté museli seniora zklidnit i při odchytu psů, protože se o ně přetahoval s odchytářem. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Vierazkosic ( 30. září 2019 13:52 )

Já nechápu, že mu jeho černé stavby obec nesrovná buldozerem, že jeden magor terorizuje všechny slušné lidi v obci a oni s tím nic neudělají. Na zákony se nedá spolehnout. Poslanci teď již 2 roky řeší problém Babiš a Zeman...ti nemají čas dělat zákony pro slušné lidi. Já by mu zapěnila dveře do bydlení, a než by se dostal ven, byl by klid. Prostě obrana jeho stylu.

Monikay ( 30. září 2019 10:40 )

upřímnou soustrast

salto ( 28. září 2019 17:27 )

Taky mám takového souseda a když to na něj přijde - škoda slov. Policajti přijížděli až 5x denně a co se stalo? Nic

Mnau1 ( 28. září 2019 16:16 )

Ten agresivni dement se dopustil tolika prestupku, ze by mel uz davno sedet. Nechapu v cem je problem. Na co jsou zakony?

ladik2015 ( 28. září 2019 15:47 )

To musí bejt slast bydlet blízko takového magora. Smradlavej, špinavej, agresivní. O čokly se nestaral, ale chtěl by je zpátky asi aby měl někdo horší život než on sám.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud