Podivín žije se smečkou ovčáků, psi ohrožují místní. Týrání, mají jasno veterináři

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
18. 7. 2019
05:10

Pozemek plný harampádí a mezi ním na dvě desítky zdivočelých, ustrašených kříženců německých ovčáků. Zvířata se mezi sebou množí, navzájem se napadají a utíkají do vsi, kde děsí místní. Jejich majitel František Doležal (70) se jich ale nechce vzdát, raději se prý zabije.

Podivínský senior, který na okraji Chrudichrom na Blanensku na pozemku svého bratra hromadí odpadky a žije mezi nimi se smečkou psů, si problém nepřipouští. Psy, kteří, jak sám přiznal, ani nemají jména, nemá očkované a obci za ně neplatí. Některé drží na řetězech, část jich pobíhá na volno.

Psi se na pozemku mezi sebou množí, navzájem se napadají a utíkají do vsiPsi se na pozemku mezi sebou množí, navzájem se napadají a utíkají do vsi | Jana Ulrichová

Bez ucha, bez nohy

Nesocializovaná zvířata napadají jeho i sebe navzájem. Jeden pes nemá po šarvátce ucho, další přišel o přední nohu. V době, kdy byly na místě reportérky Blesk tlapek, byla na pozemku i vážně pokousaná fena s hlubokou otevřenou ranou na hlavě. „Oni by se roztrhali. I já od nich byl dokousaný. Jeden mě pokousal a utekl. Už se nevrátil,“ přiznal senior.

V tom, že psi napadají jeho i sebe navzájem majitel problém nevidí. Reportérky viděly na místě zraněnou fenu s obrovskou otevřenou ranou na hlavě, kterou nenechal ošetřitV tom, že psi napadají jeho i sebe navzájem majitel problém nevidí. Reportérky viděly na místě zraněnou fenu s obrovskou otevřenou ranou na hlavě, kterou nenechal ošetřit | Jana Ulrichová

Je to týrání

„Je to velký problém, který řešíme už léta. Psi mu utíkají, lidi se jich tu bojí. Není měsíc, aby mi na stole nepřistála nějaká stížnost,“ řekl starosta Chrudichrom Pavel Holub. Na místo proto poslal inspektory krajské veterinární správy, kteří zjistili u psů strachovou agresi a smečkové chování. Konstatovali, že zvířata týrá tím, že je drží v nevhodných podmínkách a dovoluje, aby si vzájemně způsobovala utrpení. Navrhli proto jejich odebrání.

Radši se oběsím

Senior se ale zvířat nechce vzdát. Reportérkám tvrdil, že je miluje. „Kdybych neměl psy, tak se jdu oběsit nebo skočím pod vlak. Já je živím, vařím jim,“ prohlásil. Dodal, že za ně bude obci platit, pak to ale zase odmítl s tím, že je důchodce. Slíbil, že zvířata bude držet od sebe, aby se dál nemnožila, o kastraci ale nechtěl ani slyšet. S jednou z fen se začal mazlit, vzápětí ji ale praštil po hlavě a tahal ji za čenich. Prý proto, že pokousala jinou fenu.

Případ teď řeší odbor životního prostředí Městského úřadu v Boskovicích, kterému Blesk tlapky nabízí pomoc. Pro případ odebírání zvířat zajistily několik spolků, které jsou ochotny vzít si psy do dočasné péče. Další ještě shání, zájemci, kteří by s umístěním chtěli pomoci, mohou volat na číslo 777599405.

František Doležal řekl, že než by se psů vzal, raději se zabijeFrantišek Doležal řekl, že než by se psů vzal, raději se zabije | Jana Ulrichová

Porušuje dva zákony

František Doležal porušil podle inspektorů Krajské veterinární správy Jihomoravského kraje hned dva zákony, a to zákon o veterinární péči, protože své psy neočkuje, i zákon na ochranu zvířat proti týrání, a to tím, že je chová v nevhodných podmínkách a tak, že si sami sobě způsobují utrpení, a navíc nezabránil jejich úniku.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pooomeranc ( 20. července 2019 15:47 )

Pokud je tam hmyzí havěť, je to jedině dobře.Hmyz rekordně celosvětově ubývá, bez hmyzu nebude život, ale to si plno tupců neuvědomuje: http­s://ww­w.id­nes.cz­/zpra­vy/zah­ranic­ni/hmyz-vymirani-100-let-kolaps-ekosystemu-prirody-vedci-varo­vani­.A1902­11_171­529_zah­ranic­ni_ba­je

zkratik ( 19. července 2019 23:21 )

a kde vidí veterináři týrání?,psi jsou krásní,kdyby je majitel týral,sežrali by ho zaživa

banany ( 18. července 2019 11:45 )

Další český bordel!!!! Češi si myslí že teď bez KSČ mohou dělat vše beztrestně. Mylně si vykládají demokracii. Demokracie nemá nic společného se s.v.i.n.árnama a korupcema. Lidi si teď strašně dovolují a to je konec. kde jsou pořádné zákony a jejich dodrž­ování?­??????­??????­??????­??????­??????­??????­??????­??

Mnau1 ( 18. července 2019 10:57 )

To je tragedie nase zakony na ochranu zvirat.Hlavne, ze se strany predhanely, ktera vypracuje zakon proti tyrani.A nevyresilo se nic.To jsou jenom kecy,aby jako politici vykazovali nejakou cinnost. Krutosti na zviratech se dejou denne a nejsou to jen psi a kocky.Jatka by mely mit sklenene zdi, aby se kazdy mohl podivat na tu hruzu.O tom uz pred 30 lety mluvil Paul McCartney s manzelkou Lindou. Nebo chudery kravy ,telatka, prasatka, ovce, slepice atd.v jakych podminkach ziji ve velkochovech. Taky kdyz se vyvazeji do vychodnich statu,ta cesta plna utrpeni.Chudaci maji polamane nohy,nedaji jim vody.....

cocumysvole ( 18. července 2019 10:33 )

Ti psi vypadají dobře a zdravě i bez drahý veterinární péče. To že se občas mezi sebou poperou? No je to jejich přirozenost. Týraný pes je spíš přetloustlý jezevčík který sotva leze a panička ho nutí pořád něco žrát. To je týrání.

Zobrazit celou diskusi
Další videa