Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Prevenci v Blesk Ordinaci v Písku vyzkoušeli i školáci! A ministr Válek strašil

Autor: Iva Dvořáková - 
23. září 2022
05:00

Fronty lidí, čekajících na vyšetření, nejsou v Blesk Ordinaci překvapením. Zajímavý byl zájem mladých lidí i školáků, kteří se v Písku rozhodli prevenci absolvovat. Přestože občas sprchlo, nikoho to neodradilo.

Lékaři i sestřičky písecké nemocnice byli vlídní a laskaví více než 6 hodin, během kterých zájemců o jejich služby neubývalo. „Tady na náměstí je to úplně jiné než v čekárnách. Člověk si rád počká, když ví, že se na něj dostane,“ zněly chvály návštěvníků. Slova uznání přidal i ředitel písecké nemocnice, MUDr. Jiří Holan. Podle svých slov je víc servisní manažer než ředitel. „Znám potřeby svých lidí,“ řekl a doložil to i tím, že například pro ženy zaměstnané v nemocnici nechává každý rok upéct tunu vánočního cukroví, aby jim ušetřil práci.

Mladí zodpovědní

„Ty jo, obezita je prý nemoc a může spustit spoustu chorob,“ sděloval vážně svým spolužákům Alexandar z 8. B ze základní školy T. G. Masaryka. Školáci prošli celou Blesk Ordinaci a zastavili se u stánku Ordinace v růžové zahradě 2, kterou někteří sledují na Voyo.

Video  Lékaři písecké nemocnice v Blesk Ordinaci: Špičková prevence přilákala davy návštěvníků  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Ministr nabádal a strašil

Pravidelným návštěvníkem Blesk Ordinace se může titulovat ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (62). Na pódiu vysvětloval, že absolvování preventivních vyšetření a screeningových programů zabrání propuknutí smrtelných nemocí, a dodal, že co se prevence týče, může se Evropa od nás učit. „Síť prevence máme nejširší a zdarma,“ připomněl. Pak se vmísil mezi návštěvníky a prošel si vyšetřovací stany.

Děvčátka Adélka s Jůlinkou neměla ponětí, že se vzájemně straší s ministrem Válkem. Děvčátka Adélka s Jůlinkou neměla ponětí, že se vzájemně straší s ministrem Válkem. | Martin Pekárek

Co odhalila písecká Blesk Ordinace

Znaménka: 180 vyšetřených, 6 přednádorových stavů, 5 podezřelých útvarů

Krevní tlak: 350 vyšetřených, 4 osoby s extrémním tlakem kolem 200/100 mmHg odeslány k okamžitému přeměření k praktikovi

Ledviny: přišlo 300 lidí, z toho 200 přineslo vzorek moči

Zrak: vyšetřeno 150 lidí, 10 podezření na zelený zákal a 25 osobám diagnostikován šedý zákal

Plíce: vyšetřeno 120 osob, 30 odhalených nemocí plic (CHOPN, astma, poškození průdušek u kuřáků)

Diabetes: vyšetřeno 450 osob, 4 z toho měly velmi vysokou hladinu cukru v krvi a byly poslány na další vyšetření

Lékové poradenství: poradit se přišlo kolem 50 lidí, nejvíce se ptali na lékové kombinace, hodnoty tlaku, cholesterolu a cukru v krvi

XXL poradenství: stánek navštívilo asi 40 lidí, zajímali se především o možnost přirozeně snížit svou nadváhu

Teď je nejvyšší čas

Kolem stánku generálního partnera Všeobecné zdravotní pojišťovny bylo rušno. Lidé se v této těžké době detailně zajímali o příspěvky a bonusy, které VZP už dlouhodobě nabízí. Například mnoho výhod a slev může pojištěnec VZP získat členstvím v Klubu pevného zdraví. A pokud někdo uvažuje nad změnou zdravotní pojišťovny, má čas do konce září.

Čerstvý Písečák

Jeden z prvních návštěvníků byl novopečený obyvatel Písku. Jaroslav Javorček (63) se do jihočeského města přestěhoval před čtyřmi měsíci a přesvědčivě tvrdí: „Písek je úžasné místo pro život.“ Přišel si nechat zkontrolovat zrak a měl vyšší nitrooční tlak. Lékařka mu doporučila objednat se na oční a také si nechat vyšetřit štítnou žlázu.

Spokojení návštěvníci Blesk Ordinace v Písku.

Nádorové nebezpečí

Nepěkný kožní útvar na kořeni nosu si přišla nechat vyšetřit paní Kristina Wimmerová (72). Paní doktorka Jitka Bočková jí poradila, aby si tento defekt nechala odstranit, protože by se mohl vyvinout do přednádorového stavu.

Prevence na Blesk Ordinaci v Písku.

Pomoc duši

Jako jediná v republice má písecká nemocnice oddělení spirituální péče. Vede ho Mgr. Rostislav Homola. „Jde vlastně o duchovní péči, kterou potřebuje mnoho pacientů. Pomáhal jsem šestinedělce s poporodní depresí, truhláři, který nepřišel nikdy při práci o prsty, ale cukrovka mu vzala nohu. A mnoha dalším. Na každém oddělení mám »styčného důstojníka«, který mi vytipuje pacienta, který moji pomoc potřebuje.“ Své o tom ví i paní Zdena Kubešová, bývalá politická vězenkyně, které magistr Homola také pomohl.

Primář Mára s Vilíkem u konkurence

Herci ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Robert Jašków (52) a Roman Štabrňák (39) byli stále obklopeni fanoušky. A s nimi v závěsu oba absolvovali vyšetření. Primář Mára zasedl ke spirometru a doktorka Katarína Bechyňová mu sdělila, že jeho plíce jsou OK. I Vilíkův tlak je naprosto v pořádku.

Ve stánku se obě hvězdy ochotně fotily s návštěvníky, například s Renatou Gunárovou (41) a jejími dcerami Renatou (20) a Monikou (7). Slečna Renata se také zajímala o to, jak zhubnout. Pomoc a dohled odborníka jí nabídla MUDr. Diana Bouzekri Johnová z XXL ambulace, která se efektivní redukci váhy věnuje.

Ve stánku Voyo na vás čekali herci Robert Jašków a Roman Štabrňák, kteří se stali patrony písecké Blesk Ordinace. Ve stánku Voyo na vás čekali herci Robert Jašków a Roman Štabrňák, kteří se stali patrony písecké Blesk Ordinace. | Martin Pekárek

Už v úterý v Brně

Z jihočeského Písku se Blesk Ordinace vydává do moravské metropole. Už v úterý, 27. 9. obsadí ve spolupráci s Fakultní nemocnicí u sv. Anny náměstí Svobody!

 V pondělí ZDARMA v Blesku

Jak žít co nejdéle ve zdraví? Co udělat pro to, abychom si svůj podzim života opravdu užili? Blesk vyzpovídal lékařské špičky a jejich tipy na dlouhý život najdete už v pondělí v příručce Blesku.

Už v pondělí ZDARMA v deníku Blesk příručka Jak žít déle

Video  Blesk Ordinace otevřela brány v Olomouci: Prevence přilákala davy návštěvníků  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud