12. září 1989: V NDR to začíná vřít...

Ilustrační foto  (Autor: Famous)
Autor: ČTK, rum - 
12. září 2009
05:00

Ambasády Německé spolkové republiky v socialistických státech obsadily desítky občanů NDR s jasným přáním: Emigrovat na Západ.

Ambasádu v Praze dokonce na několik dnů zablokovali a nakonec byla uzavřena úplně...

Občané komunistické části rozděleného Německa vzali během srpna útokem ambasády a odmítali se hnout, dokud jim nebude umožněno vycestovat do západního Německa. Komunisté jim to nakonec přislíbili a navrch zaručili beztrestnost, uprchlíci tak přesně před 20 lety začali pražskou ambasádu opouštět.

„Z československé strany byla znovu zdůrazněna nutnost řešit tuto otázku mezi dvěma suverénními státy NDR a NSR,“ tlumočila ČTK stanovisko našich orgánů. Na zablokování ambasády ale doplatili i Čechoslováci, kteří si přišli vyřídit nezbytná víza pro vycestování. Od »enderáků« jsme dali ruce pryč. Jinak se zachovalo Maďarsko. Více než stovce uprchlíků umožnilo vycestovat i bez dokladů do západního Německa a vyvolalo tím údiv spřátelených socialistických států, zejména Sovětského svazu.

Za měsíc už bude NDR ve víru pouličních demonstrací. Ty budou zpočátku násilně potlačovány, ale rozhněvaný lid se nedá zastavit. Snaha o svrhnutí komunismu v NDR vyvrcholí 9. listopadu pádem berlínské zdi a nastartuje i dění u nás...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud