Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

28. duben 1989: Film Ropáci dostal Oscara!

Archív
Archív  (Autor: Archív)
Autor: ČTK, rum - 
28. dubna 2009
05:00

Ropáci vyvolali před 20 lety v Československu doslova poprask. Film natočený Janem Svěrákem se totiž tvářil jako dokument a představoval do té doby naprosto neznámé zvíře, které žilo v severních Čechách!

Ropáci byli tak dobří, že se líbili i v USA a dostali »Studentského Oscara«. „FAMU obdržela zprávu, že Americká fi lmová akademie vybrala absolventský fi lm posluchače Jana Svěráka »Ropáci« jako nejlepší zahraniční film v celosvětové soutěži studentských filmů.

J. Svěrák se zástupcem školy byli pozváni k převzetí ceny na začátek června do Los Angeles,“ psala agentura ČTK. Byl to velký úspěch, soudruzi by možná ale raději viděli, kdyby jel Svěrák na Východ pro nějakou z cen Filmového festivalu Sovětského svazu...

Malá zvířátka, která nadevše milují uhlí a lebedí si v zápachu výfukových plynů, ale prostě okouzlila Američany a trochu vyděsila Čechoslováky. Když se ukázalo, že jde jen o dobře zpracovanou fiktivní představu, kam až těžký průmysl v Čechách může dojít, málokdo pak přiznal, že v Ropáky uvěřil... Ropáci se ale stali legendou a dali jméno i antiekologické ceně, která se uděluje od roku 1992. Jan Svěrák jel do Hollywoodu ještě jednou. Za Kolju z roku 1996 si odnesl druhou zlatou sošku, tentokrát už za nejlepší neanglicky mluvený film.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud