Kraj Vysočina: Co potřebujete vědět před krajskými volbami

Svou funkci bude na Vysočině již potřetí obhajovat hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD). Ten v čele kraje poprvé stanul v roce 2008 a sociální demokraté pod jeho vedením vyhráli krajské volby i v letech 2012 a 2016  (Autor: Profimedia)
Aktualizováno -
29. července 2020
13:01
Autor: mah - 
22. července 2020
08:59

V Kraji Vysočina už dvanáctým rokem vládne hejtman Jiří Běhounek. Ten do křesla poprvé usedl jako nestraník za ČSSD již v roce 2008. Od své první kandidatury zatím v kraji nezažil porážku. I on ovšem pocítil klesající popularitu ČSSD. Podívejte se, kdo se bývalému primáři Pelhřimovské nemocnice letos postaví.

Hnutí ANO jde na Vysočině do krajských voleb 2020 s novým lídrem. Lídr z předchozích voleb Jiří Pavlík byl totiž nejdříve odvolán z pozice náměstka hejtmana, když se v roce 2018 nepodařilo vyvrátit informace o jeho údajném působení v komunistických Lidových milicích a později zcela odešel z hnutí ANO. Stranu tak do voleb povede jeho nástupce ve funkci náměstka hejtmana Martin Kukla.

Piráti vyrazí do boje o krajská křesla a v jejich čele bude zastupitelka Telče Hana Hajnová.

Kandidáti na hejtmana Kraje Vysočina 2020
ANO Martin Kukla
Piráti Hana Hajnová
STAN a SNK ED Lukáš Vlček
SPD Karel Fink
ODS Vítězslav Schrek
ČSSD Jiří Běhounek
KDU-ČSL Vít Kaňkovský
KSČM Pavel Hodáč
Moravské zemské hnutí Petr Chňoupek
TOP 09, KAN, Koruna Česká Zdeněk Dvořák
Trikolora - Soukromníci Jan Tesař
Zelení Silvie Čermáková

Jasno o lídrovi mají i Starostové a nezávislí. Ti jdou do voleb znovu v koalici s SNK ED. K těm se připojí i místní hnutí Fórum Jihlava, Žďár – živé město a Pro Třebíč. Stejně jako před čtyřmi lety se do čela kandidátky postaví Lukáš Vlček.

SPD při volbě lídra pro krajské volby sáhla po šéfovi své krajské buňky Karlu Finkovi.

Rozhodnuto je i v ODS. Občanští demokraté se spojili se Starosty pro občany. Do čela kandidátky si pak vybrali jihlavského zastupitele Vítězslava Schreka. Tomu bude krýt záda předseda Starostů pro občany a dlouholetý starosta Police na Třebíčsku Karel Janoušek.

Potřetí bude svou pozici obhajovat současný hejtman. Jiří Běhounek vede kraj už do roku 2008. Zatím pokaždé kandidoval jako nestraník za ČSSD a v tomto spojení chce pokračovat i nadále.

Již od podzimu mají jasno o svém lídrovi i lidovci. Ti si do čela kandidátky nominovali poslance a dlouhodobého zastupitele kraje Víta Kaňkovského.

Komunisty povede do voleb Pavel Hodač.

Ostatní strany mohou kandidátky stavět až do 28. července.

Volební období 2016-2020: Udělal Běhounek dost pro další obhajobu?

Běhounek stojí v čele kraje Vysočina od voleb 2008, kdy společně s ČSSD dosáhl na bezmála čtyřicet procent hlasů. O čtyři roky později slavili v kraji sociální demokraté znovu, tentokrát díky zisku takřka třiceti procent hlasů. V roce 2016 pak ČSSD a Jiří Běhounek oslovili 19,37 procent voličů, což představovalo 11 zástupců v 45 členném zastupitelstvu.

Druhou nejsilnější stranou v zastupitelstvu se během posledních voleb v roce 2016 stalo hnutí ANO, které do voleb vedl Josef Pavlík. Celorepublikově nejúspěšnější strana posledních let získala v krajských volbách 2016 17,04 procenta hlasů, což mu přineslo 9 zastupitelských křesel.

Výsledky krajských voleb 2016
ČSSD 19,37 %
ANO 17,04 %
KDU-ČSL 13,41 %
KSČM 11,40 %
ODS 9,10 %
STAN a SNK ED 6,84 %
SPD a SPO 6,40 %

Třetí místo obsadila KDU-ČSL. Tu do voleb vedl Jaromír Kalina. Lidovci ve volbách získali 13,41 procent hlasů a znovu obsadili sedm křesel.

Čtvrté místo obsadila KSČM. Tu do voleb vedl Milan Plodík. Komunisté pod jeho vedením získali 11,40 procent hlasů. To jim stačilo na zisk šesti zastupitelů.

Pátým subjektem ve volbách se stala ODS. Tu v roce 2016 dovedl Zdeněk Geist k zisku 9,10 procent hlasů a pěti míst v zastupitelstvu.

Starostové a nezávislí kandidovali v krajských volbách 2016 v koalici s SNK Evropskými demokraty na kandidátce pojmenované Starostové PRO VYSOČINU. Tu vedl Nestraník nominovaný SNK ED Lukáš Vlček. Koalice oslovila 6,84 procenta voličů a získala tak 4 zastupitele.

Nejmenší stranou v zastupitelstvu se v roce 2016 stala koalice SPD a SPO. Tu vedl tehdejší senátor a předseda SPO Jan Veleba. V kraji oslovil 6,40 procent voličů. To představovalo tři zastupitelská křesla.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud