Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Další vlna covidu, plné nemocnice i nedostatek lékařů: Debata Blesku zaostřila na zdravotnictví

Aktualizováno -
21. září 2021
12:30
Autor: Jakub Kopřiva, for - 
21. září 2021
05:00

Je Česko připravené na případnou další vlnu covidu? Jak vyřešit nedostatek lékařů a financování nemocnic? A měla by být možnost provést v naší zemi eutanazii? I to řešila pětice hostů v předvolební debatě Blesku na téma zdravotnictví - zástupce KSČM na poslední chvíli zrušil účast.

Sehnat praktického lékaře je v některých koutech Česka skoro nadlidský úkol. O zubařích a dalších specialistech nemluvě. Zdravotnický personál chybí také v nemocnicích. Co s tím a jak zajistit, aby tuzemské špitály stále poskytovaly kvalitní péči? Nejen o tom debatovali zástupci hnutí ANO, ČSSD a obou koalic PirStan a SPOLU ve studiu Blesku spolu s moderátorem Jakubem Kopřivou (27).

Video  O covidu, chybách vlády i hledání sester a doktorů: Debata Blesku o zdravotnictví  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Vládní hnutí ANO vyslalo do debaty poslance, lékaře a dvojku královéhradecké kandidátky hnutí ANO Jiřího MaškaZa druhou vládní stranu ČSSD dorazil poslanec, bývalý dlouholetý hejtman na Vysočině Jiří Běhounek, který kandiduje jako lídr sociální demokracie na Vysočině.  

A další účastníci? Dvojka liberecké kandidátky a také zdravotník a středoškolský pedagog Stanislav Mackovík hájí barvy KSČM, hodinu před vysíláním ale zrušil v debatě účast.

Koalice dostaly možnost vyslat do diskuse právě tolik zástupců, kolik stran za ně kandiduje. Využila toho ale jen koalice Pirátů a Starostů. Ondřej Dostál je pirátským specialistou na zdravotnictví a číslo 29 pražské kandidátky. Usedl po boku kandidáta STAN Pavla Nechanického, pediatra, který kandiduje z 24. místa ve středních Čechách.  

Naopak koalice SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, možnosti mít v debatě tři zástupce nevyužila, jaké má priority ve  zdravotnictví, přišel divákům říct lidovec Vít Kaňkovský, jednička koalice na Vysočině.  

Video  Zemanovo zdraví: Proč se za něj Schillerová modlí? A co další politici?  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Redakce Blesku i nadále nezve zástupce hnutí SPD, protože v živě vysílaných debatách nelze zajistit korektnost jejich často xenofobních až rasistických vyjádření, na což upozorňuje několik let po sobě také zpráva o extremismu Ministerstva vnitra.

Podívejte se i na předchozí debaty Blesk Zpráv ke sněmovním volbám 2021:

Video  Ostrá hádka o mzdy a daně v Česku: Schillerová a její rivalové v předvolební debatě Blesku  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Video  CELÝ ZÁZNAM: Další zavírání škol? A co očkování dětí? Školská debata Blesku  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Video  Předvolební debata Blesku: Hádka o 30 tisíc mrtvých na covid, uznávání protilátek i očkovací strategii  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Video  Blesk a volby 2021: Tematické diskuse, superdebata lídrů a analýzy i komentáře při sčítání hlasů  - Mall.tv a Blesk - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

viki73 ( 21. září 2021 12:10 )

Zas dokola a znovu nejsou sestry lékaři.. Kdy se začne také mluvit o sanitářech ošetřovatelech? Právě na nich běží odd..Od přijmu pacienta přes lítaní po vyšetřeních doprovody , hygiena krmení až po propuštění domu..Na tyto pozice se zapomína ani lékař ani sestra to dělat nebude.Lékař háže kompetence na sestru a sestra na sanitáře...A budou ještě brečet , že mají nízké platy.

abelfarao ( 21. září 2021 12:05 )

Až mi nějaký očkovaný konečně v práci předloží certifikát o tom, že byl očkován, tak budu v klidu. Prozatím jen házím oči v sloup, stejně tak jako na ty tydýty, kteří tvrdí, že mají astma. ... a to nemluvím o těch, kteří se domáhají svých práv.

Zdenek ( 21. září 2021 11:58 )

co to TU zase KECAE-PLACAT .... BRECITE !!!!

1/ a zasadni - chodite k volbam a dokola volite TY "SOUDRUHY" , kteri uz od roku 2004 Vas zaprodali jako "SOCKY-lacinou pracovni silu" - Zapadni Evrope
uz od roku 2004 vite , jaky bude vyvoj mezd v Cesku
+++ Předpokládaná hrubá mzda do roku 2050
Rok- Odhad měsíční mzdy
2015- 29 440,,
2025- 43 570,,
2035- 64 480,,
2050- 116 139.
Zdroj: "Druhá Bězděkova komise 2004"

Takze b r e c i t e zbytecne ........... plat v Cesku 116.139 korurn az po roce 2050 !!!

...Německa, kde mohou za stejnou práci získat i trojnásobný plat. Platy v Německu každým rokem pravidelně stoupají a průměrná měsíční mzda je zde momentálně ve výši 106 000 korun, zatímco v České republice je to 35 441 korun měsíčně. Minimální hodinová mzda je aktuálně okolo 9,5 euro na hodinu, tedy okolo 250 korun.

Zdravotní sestra
Na rozdíl od skladníků i stavebních dělníků musí české zdravotní sestry pro získání práce v Německu ovládat němčinu na velmi dobré úrovni. Odměnou jim je průměrný plat ve výši 72 tisíc korun měsíčně oproti 27 tisícům korun, které si vydělají v Česku.
Učitel
O výši – nebo spíše níži – učitelských platů se u nás vedou spory dlouhá léta. Učitel základní školy si u nás měsíčně vydělá v průměru 34 tisíc korun, na střední škole pak kolem 35 tisíc korun. Oproti tomu v Německu je průměrný plat učitele na základní škole ve výši 77 tisíc korun a na střední škole 86 tisíc.

Častým argumentem proti Německu jsou vyšší náklady na život v této zemi. LZI-POLOPRAVDY!!! Z nejnovějších statistik však vyplývá, že ceny nájmů jsou srovnatelné a nizsi... potraviny i drogerii je možné nakoupit za nizsi částky a i v roce 2021 KVALITNEJSI, jako v České republice.

!!! CESTA JE - NEVOLTE ROZHODNE TY , ktere jste volili do roku 2017 !!!

Dykovka ( 21. září 2021 11:56 )

6 let se snazime otevrit ambulanci! VZP nam 6 let tvrdi, ze nam smlouvu neda, nebot je ordinaci dostatek!!!

oliiiii3 ( 21. září 2021 10:38 )

Nejsou lékaři sestry ani zbaři, kde to všechno je, každý jezdí do zahraničí, jen se to svádí na coronu, umřeme i bez toho

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa