Bojí se Babiš výsledků voleb? ANO neplánuje volební štáb. Premiér navíc bude mimo Česko

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
11. října 2018
18:39

Druhý volební víkend uzavře boj o Senát a také politické souboje pro letošní rok. Strany se tak dozvědí, kdo definitivně posílí a kdo naopak ztratí. Svůj centrální volební štáb ve finále boje o horní komoru parlamentu ale otevřou jen některé strany. Například hnutí ANO žádné hromadné sledování průběžného sčítání hlasů nechystá. Premiér Andrej Babiš navíc podle informací Blesk Zpráv nebude ani v České republice.

„Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů korun ročně, a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensku například horní komora není,“ řekl přesně před dvěma lety Právu dnešní premiér Andrej Babiš.

I přesto hnutí ANO své kandidáty do horní komory letos postavilo. Do druhého kola postoupilo dokonce jeho 10 jeho lidí. Kdo by si ale myslel, že budou všichni sledovat nabíhání volebních výsledků společně, mýlil by se.

„Centrální volební štáb tentokrát mít nebudeme, většina kandidátů to má do Prahy daleko a podle našich zkušeností sčítání hlasů radši sledují se svými kolegy a blízkými,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský.

Video Babiš u urny: Volby nebudou mít na vládu žádný vliv. - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

10 postupujících kandidátů si tak může rozbalit své „volební stany“ v regionech a čekat, jak dopadnou bez podpory nejužšího vedení – i bez podpory šéfa hnutí a premiéra Andreje Babiše.

„Pan Babiš bude o víkendu mimo republiku,“ dodal Vořechovský. Na následný dotaz zda pracovně, nebo soukromě, už ale mluvčí neodpověděl.

Babiš tak ani jako premiér a předseda nejsilnějšího vládního hnutí nedorazí k volbám. „V žádné civilizované demokracii by si předseda vlády nedovolil nejít k volbám. Fascinující na tom není ani tak ta arogance a sebestřednost jako to, že u nás mu to projde. Pojďme k volbám, ať to alespoň neprojde kandidátům ANO!,“ opřel se do něj za to předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek

Jde jen o peníze

Podle politologa Jana Kubáčka se Babiš zřejmě obává nevalného výsledku, proto raději hnutí štáb neorganizuje a Babiš nebude očekávat výsledky v Česku.

 „Hnutí ANO nečeká příliš dobrý výsledek, proto v podstatě nedělá nějaké pevné setkání.“ Není to prý a nic neobvyklého, ani zvláštního. Odráží to fakt, jakým způsobem strany podle Kubáčka k Senátu přistupují.

„Fakticky strany dnes vnímají Senát jen jako dobrý přínos do stranické kasy. Každý rok je to totiž 900 tisíc za senátora krát šest, což jsou dobré peníze, a obávám se, že u řady politických stran se to smrsklo jen na toto,“ zhodnotil nezájem o sledování výsledků politolog.

Video Hamáček: Výsledek voleb není katastrofa, odrazili jsme se ode dna. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Ve svých sídlech naopak budou sledovat výsledky jak členové ODS, tak i KDU-ČSL. Alespoň improvizovaný volební štáb budou mít také zástupci hnutí STAN – a to ve středočeských Říčanech.

Vítězem prvního kola senátních voleb, co se týče počtu postupujících, je ODS. Ve druhém kole bude usilovat o zvolení celkem 11 jejích kandidátů. Z hnutí ANO postoupilo 10 zástupců, STAN má ve hře 5 kandidátů, ČSSD, která obhajuje nejvíc – tedy 13 křesel, má ve druhém kole celkem 5 kandidátů, KDU-ČSL 4 zástupce s tím, že Jiří Čunek post obhájil hned v prvním kole, Piráti, Senátor 21 a Nezávislí kandidáti postoupili do druhé kola voleb vždy 3.

Video Tisková konference ODS - Blesk TV

Druhé kolo senátních voleb bude v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Volit budou lidé celkem v 25 obvodech – ve kterých otevřou 4493 volebních místností.  O týden dřív lidé přitom vybírali senátory v 27 obvodech. Jiří Čunek na Vsetínsku a Jiří Drahoš v Praze 4 ale zvítězili už v prvním kole.

Doporučujeme
marmat ( 13. října 2018 18:31 )

NAPROSTO EVIDENTNÍ "luxus" pro ˇČesko" je pořádání druhého kola....

marmat ( 13. října 2018 18:23 )

Čtěte...dozvíte se OBECNĚ hodně....A nebudete psát voloviny! Zjistěte si, kde studují jejich děti! My nehodláme zase číst Vaší JALOVOU "diskuzi"

marmat ( 13. října 2018 18:20 )

zdenek 43.Pružný a respektovaný Senát je NUTNO omladit ...Snad se to letos zadaří. Jinak-kolik stojí takováto TAPETA sil, spolupráce(s kým) a ev peněz ???

marmat ( 13. října 2018 18:12 )

OK cezare....Proto tyto volby Babiš "neprožívá" i když mu to novináři podsouvají ! Pro nás i něj je fajn, že když-už, tak ať to má jakousi dynamiku, Hilšer, Fischer, a někteří mladší by mohli vyprovodit Štěcha ukázkou přínosné práce....z "čestného panoptika" utvořit nějaké užitečné

cezar8 ( 13. října 2018 17:34 )

Senát je úplně zbytečná instituce, kde se krmí senátoři a ne málo, instituce která vyžírá republice peníze, nic nerozhoduje, za nic neodpovídá, akorát vynese nějaký nesmysl, který stejně parlament, kde je většina zruší.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud