„Kluci z plakátů Babiše“ jsou mimo jako Sobotka. Kdo naopak zavětřil návrat?

Autor: simao - 
7. srpna 2018
06:10

Zatímco expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dobrovolně sekl s kariérou ve vysoké politice a vzdal se i poslaneckého mandátu, řada jeho někdejších kolegů ze Sněmovny větří na podzim šanci na návrat. A to během senátních, ale i komunálních voleb. Známých jmen ze Sněmovny se objevuje na kandidátkách celá řada. Naopak někteří exposlanci a bývalé trumfy ANO zůstávají raději mimo politiku stejně jako Sobotka – třeba exposlanci Komárek či Zlatuška, který se nerozešel s hnutím ANO v dobrém.

Když Bohuslav Sobotka (ČSSD) dorazil na vyšetřovací komisi k OKD, řeč padla i na jeho možný politický návrat. „Popravdě řečeno mi to nechybí, žiju klidný a spokojený život a do politiky se nechci vracet,“ řekl novinářům expremiér, který se dobrovolně vzdal i poslaneckého křesla a s ním spojeného platu.

Sobotkova slova by patrně podepsal i exministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO), který z vrcholné politiky také vypadl. A v barvách ANO je takových případů více. Zato další exposlanci doufají v návrat na scénu. 

Komárek: Lidé jsou horší, než jsem si myslel

Byli s Andrejem Babišem na předvolebních plakátech jako jedny z hlavních lákadel, nyní byste je tam však hledali marně – exposlanci Martin Komárek či Jiří Zlatuška už se zpět do politiky nehrnou. Na jejich místa nastoupili jiní.

Komárek přitom ještě na jaře v DV TV avizoval, že pokud by nabídka na další působení přišla, nebránil by se jí. „U mě to bylo čistě osobní, netýkalo se to ani Babiše, ani ANO, já jsem byl totálně unavený a otrávený z té Sněmovny. Beru to jako svou chybu, že nemám takovou výdrž nebo hroší kůži to tam snášet. Přecenil jsem se,“ kál se v květnu Komárek, kdy se však již cítil být dostatečně odpočatý. „Takže bych tam klidně šel znova,“ připustil.

Komárek tehdy uvedl, že kdyby mu někdo dal před podzimními volbami nabídku, tak by se „neupejpal“. Blesk Zprávám však nyní řekl, že žádnou takovou nabídku oficiálně neobdržel. „Nedostal,“ odvětil stručně a k tomu, zda nějaký návrat do politiky plánuje alespoň do budoucna, dodal: „Zatím ne. Píšu novou knížku a předpokládám, že to bude trhák.“

Pocit z české vrcholné politiky si tak bývalý novinář neodnáší nejlepší. „Každopádně to byla obrovská zkušenost, jací jsou lidé doopravdy. Jsou horší, než jsem si myslel, ale ta zkušenost je nesmírně cenná,“ uvedl pro Blesk Zprávy Komárek. 

Martin Komárek je mezi "kluky z Babišových plakátů", kteří už nepatří mezi trumfy ANO.Martin Komárek je mezi "kluky z Babišových plakátů", kteří už nepatří mezi trumfy ANO. | ČTK

Zlatuška nechce s dnešním ANO nic mít

Do podzimních komunálních ani senátních voleb se naopak nezapojí ani profesor Zlatuška, někdejší rektor Masarykovy univerzity v Brně a dnes děkan tamní Fakulty informatiky. I on byl před volbami 2013 jednou z hlavních tváří ANO na billboardech. Na rozdíl od Komárka, který členem ANO zůstal, však Zlatuška z hnutí vystoupil.  

„Nekandiduji nikam, funguji v poradním sboru pro oblast vzdělání a IT tady v Brně. A určitě jsem nezvažoval, zda za ANO, protože ANO v té podobě, jakou má dnes, nad tím lze jen v lepším případě pokrčit rameny, v horším případě plakat,“ řekl Blesk Zprávám Zlatuška.

Pro oba exposlance přitom platí, že mimo politiku je jim momentálně lépe. Zatímco Komárek se věnuje psaní, Zlatuška přiznává, že záležitosti veřejného života ho vždy zajímaly a zajímají dál. „Ale na to člověk nemusí zrovna takhle někde sedět. Jako děkan Fakulty informatiky mám co dělat a rozhodně nesedím s hlavou v rukách a nevzpomínám na dobu v Poslanecké sněmovně,“ řekl s úsměvem a připustil: „Něco se podařilo, spousta věcí se nepodařila.“

Někteří exposlanci se chtějí vrátit

Někteří exposlanci z minulé Sněmovny však plány na návrat spřádají již nyní. „Rozhodl jsem se po čase, že se vrátím do parlamentní politiky a budu kandidovat do Senátu,“ potvrdil na sociální síti ve svém spotu Ivan Gabal, exposlanec za KDU-ČSL, který jde do senátních voleb s podporou Strany zelených. Uspět chce na Praze 2 a 3.

„To, co jsem si přinesl ze Sněmovny, je základní zkušenost v tom, že politika začíná tam, kde končí názorová shoda,“ podotkl. Pro Pražany je také důležité, aby se nemuseli stydět za pražskou reprezentaci, dodal pražský rodák Gabal.

Návrat Hermana, přesedlání Bělobrádka?

Naopak na Moravě se ve Vsetíně pokusí porazit mj. Jiřího Čunka (KDU-ČSL) exposlanec ČSSD Petr Kořenek. V Chrudimi se o hlasy voličů bude ucházet exministr kultury a místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman, šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který má v současnosti na rozdíl od hejtmana stále ještě i poslanecký mandát, pak kandiduje v Náchodě. Stejně jako bývalá poslankyně KSČM Soňa Marková. 

Poslancem byl v minulosti (od července 2004 do června 2006) i komunistický kolega Markové Josef Švarcbek, který kandiduje v Domažlicích. Právě proti němu půjde náměstek hejtmana a také bývalý poslanec Vladislav Vilímec (ODS). Dlouholetým poslancem (2002–2017) byl také další komunista Josef Šenfeld, kterého v Litoměřicích vyzve mj. exministr zdravotnictví za ČSSD a souzený exhejtman David Rath.

Video Do senátních voleb jde i Hayato Okamura: Nejsem Tomio. Bratr prosazuje nesmysly. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

V Senát doufají Paroubek, Semelová i Chalánková

O další z návratů komunistických poslanců se pokusí exprimátorka Havířova Milana Halíková, která byla za KSČM ve Sněmovně v letech 2006 až 2017. Do boje táhne i těžká váha z řad členů KSČM „Rudá Marta“ – exposlankyně Marta Semelová, dnes členka pražského zastupitelstva, proti které se na Praze 12 postaví mj. exministr financí Ivan Pilný (ANO) či exministr zdravotnictví Ivan David (SPD).

S Poslaneckou sněmovnou má bohaté zkušenosti i expremiér Jiří Paroubek, kandidující v Ostravě-městě. Dalším z řady poslanců, kteří by nyní chtěli do Senátu, je exposlanec ČSSD Pavel Havíř. V Prostějově pak kandiduje coby nezávislá někdejší poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, která se však s Topkou nerozešla v dobrém.

Doporučujeme
tomik007 ( 7. srpna 2018 22:00 )

VCZIL bude teho Bohusza krmitj kakala

marmat ( 7. srpna 2018 21:42 )

Kalouskova loutka se i se stranou vodvarila na vlastním Titaniku, který Babiš vylovil bez "kormidelniků" že dna.... Oni kamenem, on chlebem... SOBOTKA politickým důchodcem. Chovanec + Zaorálek... z výsluní divákem.

marmat ( 7. srpna 2018 21:34 )

Vy jste Pirát, nebo Jen řadový Kalouskovec???

marmat ( 7. srpna 2018 21:31 )

100 % souhlas horalysa... Ideální je rovněž hra "NA OPOZICI"...! Rejpete, intrikujete, konstruujete a potouchlost dostanete štědře zaplacenou!

marmat ( 7. srpna 2018 21:26 )

KDO SPONZORUJE/TOLERUJE TAPETARE "zdenek43"???!!! ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud