Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

Marihuanu jsem jako mladý zkusil, přiznal primář Skalický v barvách TOP 09

Video se připravuje ...
Autor: zst - 
16. září 2017
12:40

Na HIV se nikdy testovat nenechal, i když působí jako lékař, injekcí se nebojí a vykouřit jointa si jako mladý otestoval. Jiří Skalický (TOP 09), lídr kandidátky v Pardubickém kraji, byl hostem Blesk Volebního souboje 2017 před volbami do Poslanecké sněmovny. Tématem debaty bylo zdravotnictví.

TOP 09 by po volbách zvedla ruku pro vyšší zdravotní pojištění například pro lidi, kteří dělají rizikové sporty. Naopak by Skalický nerušil zákaz kouření, nezaváděl zpět poplatky za recept a byl by proti prodeji léků na předpis online. I to ukázalo simulované hlasování v Poslanecké sněmovně, které se odehrálo během debaty Blesku s názvem Na zdraví!.

Bojíte se injekcí a nechal jste se někdy testovat na HIV?

„Injekcí se nebojím. Na pravidelné preventivní prohlídky spojené s odběrem krve chodím, protože jsem primář biochemických laboratoří, takže to je standardní záležitost. A na HIV jsem se testovat nenechal.“ 

EMBED_OFF

Nadstandardy jsou dnes v šedé zóně

Problematické nadstandardy jsou dnes možné, ale pacient si musí uhradit každou korunu. Skalický by je znovu zavedl jako možnost, takové je stanovisko i celé TOP 09 a nápad podporuje i hnutí ANO. „Nepovede to k tomu, že by vzniklo dvojí zdravotnictví. Nadstandard považujeme za možnost odstranění šedé zóny úhrad ve zdravotnictví. Dneska si nemůžete zaplatit rozdíl, buď zaplatíte všechno, nebo ne,“ míní vzhledem k současné situaci.

A jak by donutil Čechy, aby chodili pravidelně k lékaři? „Využít pokud možno bonifikaci, ať už ve formě pojištění zdravotního. Bonusy ano. Dále zdravotní pojišťovny mají ve svém programu preventivní programy, které hradí zvlášť,“ zmínil.

Léčbu obezity by pak odpíchl od základů fyziky. „Příjem se musí rovnat výdeji. Jinak můžete mít diety, jaké chcete, a nefunguje to,“ řekl Skalický, který na vlastnoručně doneseném ovoci demonstroval, že zdravá strava nemusí být vždy nákladná. Připomněl také, že TOP 09 má v programu zavedení jednotných doplatků na léky. Co dalšího v debatě padlo? Pusťte si záznam:

Video  Politici pro Blesk: Kde ještě zakázat kouření? A za co (ne)platit u lékaře?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

„Protikuřák“ budeme hodnotit až s odstupem

„V tomhle okamžiku jsme spokojeni, jak byl ten zákon přijat,“ zmínil poslanec TOP 09 v průběhu debaty. „V nejbližší době bychom s tím zákonem nic nedělali. Má smysl v delším časovém odstupu zjistit, do jaké míry je efektivní, nebo není, jak tu restrikci vnímají kuřáci,“ dodal.

Co dalšího slibuje TOP 09 pro oblast zdravotnictví?

EMBED_OFF

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa