Pondělí 22. července 2024
Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor
Polojasno 30°C

Komunistka chce zakázat kouření i v autech s dětmi. ODS volá po zmírnění „protikuřáku“

Autor: Zuzana Štíchová - 
13. září 2017
15:40

Tvrdý rozpor přinesl Volební souboj 2017 na téma Na zdraví! v otázce protikuřáckého zákona. V debatě Blesk Zpráv poslankyně KSČM Soňa Marková prohlásila, že by normu ještě zpřísnila a rozšířila i na zákaz kouření v autech, kde jedou děti. Naopak ODS by zákon velmi mírnila. Zákonodárce ODS Bohuslav Svoboda řekl, že klíčová je osvěta a možnost, aby se podnikatel sám rozhodl.

Od konce května letošního roku platí v Česku protikuřácký zákon. V praxi je zaveden tedy necelé čtyři měsíce. I proto se politici napříč spektrem shodli, že je třeba „nechat ještě zákon žít“. Už teď ale mají své vlastní vize, co by se s ním mělo dít po volbách. 

„Poslanecký klub KSČM byl v otázce tohoto zákona rozpolcený. Pamatuji několikrát pokusy, aby byl takovýto zákon prosazen. Osobně bych i trošku přitvrdila. Třeba aby se nekouřilo v autech, když jsou tam děti. Jsem ráda, že byl ten zákon přijat. Souhlasím, že je třeba ho nechat ustát. Na následky kouření umírá v Česku 15 tisíc lidí,“ prohlásil Soňa Marková, která sama sebe označila za militantní.

VIDEO: Podívejte se na názory šestice nejsilnějších stran podle průzkumu agentury Phoenix Research.

Video  Blesk Volební souboj 2017 o zdravotnictví: Soňa Marková (KSČM) chce zákaz kouření v autech, kde jedou děti. ODS by naopak protikuřácký zákon mírnila.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

S obhajobou zákona samozřejmě přišla i náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), která za zákon dostala cenu Světové zdravotnické organizace (WHO). „Byli jsme poslední zemí, která se zavázala k tomuto zákazu. Já čerpám z výsledků ve Velké Británii, kde tento zákon platí už 10 let. Došlo tam ke snížení počtu dvou milionů kuřáků. Počkala bych na zimní měsíce. Lékařská obec se snaží vysvětlovat, že kouření škodí zdraví. Že stát v důsledku kouření utrácí mnoho peněz. Je to asi 33 miliard ročně,“ řekla ve Volebním souboji 2017.

„V tomhle okamžiku jsme spokojeni, jak byl ten zákon přijat,“ zmínil poslanec TOP 09 v debatě Jiří Skalický. „V nejbližší době bychom s tím zákonem nic nedělali. Má smysl v delším časovém odstupu zjistit, do jaké míry je efektivní, nebo není, jak tu restrikci vnímají kuřáci,“ dodal.

VIDEO: Podívejte se na celý záznam debaty

Video  Politici pro Blesk: Kde ještě zakázat kouření? A za co (ne)platit u lékaře?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

„V prvé řadě je třeba říct, kde má naše zdravotnictví problém. A je to problém kardiovaskulárních chorob. Je zcela legitimní od státu, když se snaží kuřáky omezit. Z mého pohledu ten zákon smysl dává. Žil jsem rok v Irsku, tam to funguje úplně bez problémů. Z výzkumu vyplývá, že v krátkodobém horizontu ty tržby klesly, ale ne dlouhodobě,“ souhlasil se zákonem také Adam Vojtěch z hnutí ANO. „Maximálně, co se dá řešit, je bližší specifikace těch venkovních prostor. Byly diskuse ohledně pergol a podobně,“ přiblížil možnosti změn.

„99 procent nádorů plic je způsobeno kouřením. Čtyři procenta jsou z pasivního kouření. Já bych určitě zatím nic neměnil, je potřeba vyčkat, jestli tam budou nějaké nedostatky. Je otázka, zda nezřídit striktní kuřárny, ale to až po vyhodnocení toho zákona. Určitě je potřeba udělat maximum v prevenci,“ míní také lidovec Vít Ulrych.

Blesk Volební souboj 2017 na téma zdravotnictví. Zúčastnili se Jiří Skalický (TOP 09), Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), Adam Vojtěch (ANO), Soňa Marková (KSČM), Bohuslav Svoboda (ODS) a Vít Ulrych (KDU-ČSL). Blesk Volební souboj 2017 na téma zdravotnictví. Zúčastnili se Jiří Skalický (TOP 09), Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), Adam Vojtěch (ANO), Soňa Marková (KSČM), Bohuslav Svoboda (ODS) a Vít Ulrych (KDU-ČSL). | Blesk / Robert Klejch

ODS: Podnikatelé by si měli rozhodnout sami

Jediný, kdo se postavil za výrazné změny protikuřáckého zákona, byla ODS. „Rozumím tomu, že se nemůže kouřit v parlamentu, v divadle. Ale jestliže si někdo otevře restauraci, je jeho problém, jaký provoz v té restauraci bude mít. A problém nás občanů, zda tam půjdeme, nebo nepůjdeme,“ argumentoval pražský exprimátor Svoboda.

„Oni to dělají proti své vůli a to nikdy nefunguje, ani když je nařízena prevence. Mám kamaráda, který je hospodský, kuchař, otevíral si hospodu. Ptal se mě, co mám dělat, tady všichni kouří. Já jsem mu radil, ať si otevře nekuřáckou hospodu. Měsíc mě proklínal, pak tam začali chodit lidé na jídlo. Ten jeho záměr funguje, on nechtěl bar. On prodává dobré jídlo,“ doplnil vlastní zkušenost gynekolog a porodník.

„My bychom chtěli otevřít veliký program, který by hovořil o tom, co kouření znamená, co znamená v restauracích, kde se jí. A zvyšovat informovanost lidí. Chtěli bychom, aby majitel něčeho, co provozuje, si o tom, co tam bude dělat, rozhodoval sám,“ uzavřel názor ODS.

Lékař: Za „protikuřák“ děkuji, kouření nesmí být „cool“

Svůj názor přidal i šéf České lékařské komory Milan Kubek. Ten za protikuřácký zákon politikům poděkoval. „Jsem cévní specialista, nemít kuřáky, tak mám nejméně o čtvrtinu pacientů méně. Je to největší úspěch ministerstva zdravotnictví v tomto volebním období,“ řekl v debatě.

„Mně vadí, když se v souvislosti s drogami, protože tabák je droga, zneužívá slovo svoboda. Jako lékař za ten zákon děkuju. Je třeba to nechat žít. Je jasné, že takového vážného narkomana žádný zákon nepředělá. Smyslem je odradit mladé lidi, kouření nesmí být cool,“ dodal.

Takzvaný protikuřácký zákon se s některými výjimkami vztahuje na veškeré veřejnosti volně přístupné vnitřní prostory, letiště, nástupiště, zastávky nebo veřejné dopravní prostředky. Platí ale i pro zdravotnická zařízení, školy, dětská hřiště a sportoviště. Kromě restaurací si lidé nesmí zapálit ani v kinech, divadlech nebo v prostorách zoologických zahrad. Týká se také elektronických cigaret.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

EXKLUZIVNÍ PRŮZKUM VOLEBNÍCH PREFERENCÍ 2017 ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
Nezadat ( 14. září 2017 17:41 )

Ti co čtou moje příspěvky ví moc dobře,že jsem těžce protisocialistický,ale ty blbe,to vymyslela podělaná šmíra z ČSSD a ne komunisti.Ti byli proti!!!!!

ondra.dos ( 14. září 2017 17:28 )

Socialistický experiment opět leze lidem více a více do soukromého života. Zajímalo by mě, jak si dodržování tohoto zákazu představují... Nainstaluje stát všem rodinám do auta kamery, které to budou hlídat?

eliska963852 ( 14. září 2017 04:21 )

Carmin, alias černá kronika.

lokii ( 13. září 2017 23:18 )

Ma pravdu - a je uplne jedno, z jake politicke strany je. Jeto velice rozumny nazor a chrani predevsim ty nejzranitelnejsi.

zrcadlo1 ( 13. září 2017 17:56 )

 Kdyz v usa v 60-70 letech bojovali za zakon proti rasove diskriminaci (mj. cernosi nesmeli do podniku, kde to majitel zakazoval) tak protivnici pouzivali naprosto stejny argument- at stat podnikatelum do jejich podnikani nekeca, at je necha svobodne rozhodnout, koho do sve restaurace, hospody... pusti!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa