Zeman řekl termín voleb. K urnám půjdeme 20. a 21. října

Autor: ČTK - 
6. dubna 2017
21:35

Prezident Miloš Zeman se rozhodl volby do Sněmovny vyhlásit na pátek 20. a sobotu 21. října. Vybral si nejzazší možný termín mimo jiné proto, aby se lidé mohli s programy i kandidáty co nejvíce seznámit. Oznámil to ve čtvrtek v televizním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Na oficiální vyhlášení voleb má hlava státu čas do 22. července. Strany a hnutí budou mít na sestavení a odevzdání kandidátek čas do 15. srpna.

"Parlamentní volby vypíšu na poslední možný termín, což jest 20. a 21. října," uvedl Zeman. Označil to za své přátelské gesto vůči kandidujícím uskupení, aby si mohly kampaň naplánovat.

Své rozhodnutí Zeman zdůvodnil také tím, že pokud by sněmovní volby vyhlásil na nejbližší možný termín, připadly by na poslední zářijový víkend, kterému předchází státní svátek, což by snížilo volební účast. Pokud by stejně postupoval v případě znovuzvolení i za čtyři roky, volby by se konaly v srpnu. "To by už skoro nikdo nechodil, protože je dovolená," poznamenal.

Volby do Sněmovny by podle posledních volebních modelů vyhrálo hnutí ANO s více než 30 procenty hlasů a velkým náskokem před ČSSD, jejíž volební zisk se přiblížil ke třetím komunistům. Poslance by měli ještě ODS, lidovci, TOP 09 a hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou. Zeman připomenul, že průzkumy spíše podceňuje.

O tom, které přihlášené strany budou k volbám připuštěny, rozhodnou krajské úřady a pražský magistrát nejpozději 1. září. O čtyři dny později - 5. září - by měla Státní volební komise vylosovat volebním uskupením čísla, pod nimiž by šla do voleb. Čísla budou i na hlasovacích lístcích, které by voliči museli do poštovních schránek dostat do 17. října. Strany a hnutí by čísla mohly využít i ve volební kampani. Její horká část, která je spojena s vysíláním volebních spotů v České televizi a Českém rozhlase, začne 4. října. 

Díky hubaté Borůvkové končí velvyslanec

Prezident také uvedl, že zřejmě odvolá Karla Borůvku z funkce velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Velvyslance už ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) stáhl z Bernu do Prahy kvůli tomu, že Borůvkova žena Alena veřejně útočila na zaměstnance ministerstva, novináře či úředníky. Jednání Borůvkové dnes kritizoval i prezident, který jako jediný může velvyslance odvolat z funkce.

Velvyslanec Karel Borůvka o problémech, které mu způsobila jeho manželka: Mé stažení je za hranou

Video Velvyslanec Karel Borůvka o problémech, které mu způsobila jeho manželka: Mé stažení je za hranou - Blesk / Zuzana Štíchová

"Sdílím názor, že manželka velvyslance nese odpovědnost za prestiž své země tam, kde působí. A pokud manželka dělá ostudu, pak ostudu dělá i velvyslanec," uvedl Zeman v televizi. Borůvka už dříve řekl Lidovým novinám, že komunikace jeho ženy, která je soukromou osobou, je jejím osobním právem.

V pořadu Blesku S prezidentem v Lánech hovořil Miloš Zeman o tom, jakou sestavu vlády by si přál:

Video S prezidentem v Lánech: Miloš Zeman by si přál další koalici ANO a ČSSD. - Blesk TV

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
honzazchaIoupky ( 7. dubna 2017 10:34 )

pedofilní porno zamávalo jen s tebou, idiote zdenkku

aIIina ( 7. dubna 2017 07:08 )

Děkujeme za informaci pane prezidente, s radostí budeme volit hnutí ANO.

honzazchaIoupky ( 7. dubna 2017 07:07 )

ve srovnání s Havlem je stále ve velkém skluzu s tím vymetání pr.delí

honzazchaIoupky ( 7. dubna 2017 07:04 )

skoro jako ožrala Havel Dalamánkovi v sukni, viď?

sensadrak ( 7. dubna 2017 06:32 )

Zeman ty pr.dele střídá, žlutá, rudá, Trumpova a říká tomu, že oslovil tři velmoce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud