V mládí hrál závodně basketbal a lední hokej, dnes je ženatý a má 4 děti. Více než 15 let pracoval pro cementárenský koncern a cestoval po světě. S rodinou se tak musel usadit třeba v Nigérii nebo Spojených arabských emirátech. Je také členem litoměřického zastupitelstva, kde navzdory volebnímu vítězství skončilo ANO v opozici. Prý kvůli vlastnímu rozhodnutí.

„Já jsem se pustil do politiky s cílem, abych do ní přinesl jinou kulturu. V okamžiku, kdy jsme vyhráli na komunální úrovni volby a měli jsme možnost jít do koalice s lidmi, proti kterým já jsem od začátku bojoval, anebo jít do opozice, jsme zvolili tu druhou variantu. Chceme být opozicí konstruktivní,“ řekl k tomu.

Černý výlep se nebude opakovat

Ve volbách do městských a obecních zastupitelstev v roce 2014 ale vyvěsilo hnutí ANO v Litoměřicích takzvaně „načerno“, tedy bez povolení a následně i přes výslovný zákaz památkářů, některé předvolební plachty. Hnutí mělo nejprve požádat památkáře, což ale udělalo až dodatečně. Úředníci žádost následně posoudili negativně.

Petr Urbánek byl tehdy v Litoměřicích lídrem a nepříjemná situace tak spadla na jeho hlavu. „Kolik plakátů, plachet nebo billboardů má ANO v Ústeckém kraji bez povolení tentokrát?“ ptali se ho moderátoři debaty.

„Já věřím, že žádný. Pro nás to bylo ponaučení. O této povinnosti jsme nevěděli, v okamžiku, kdy jsme se o ní dozvěděli, tak jsme požádali. Co pro mě bylo překvapivé a šokující, že dřív než jsme dostali rozhodnutí úřadu, již novináři dostali tuto informaci a řešili něco, co my jsme jako účastníci řízení nevěděli. Byl to hodně neférový způsob boje ze strany tehdejšího vedení města,“ zaútočil Urbánek a za sebe slíbil, že už se to nebude opakovat.

„Můžu to stoprocentně slíbit. V letošním roce jsme samozřejmě žádné plachty v Litoměřicích nelegálně nevyvěsili,“ dodal. Podívejte se:

Video
délka: 01:20.65
Video se připravuje ...

Černý výlep hnutí ANO? Nekalý boj, brání se lídr Ústeckého kraje Blesk TV

Hrozné statistiky, trend se musí změnit

Dotaz pak dostal Urbánek od současného hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM), který chtěl vysvětlení, jak by měl kraj lépe řídit.

„Na pana kolegu, on někde nedávno zveřejnil, že by byl lepším hejtmanem než já. Tak jestli by mi mohl poradit pár věcí, které bych mohl ještě v tom zbytku volebního období dělat jinak,“ tázal se první komunistický hejtman po obnovení krajů v Česku.

Vycházel jsem z toho, jaké statistiky tenhle kraj má. Nejvyšší nezaměstnanost, největší počet sociálně vyloučených lokalit, počet lidí v nich žijících se zdvojnásobil za posledních deset let, HDP na obyvatele za posledních 5 let klesl z 82 na 76 %, to znamená, že náš kraj oproti ostatním stále chudne, investoři dávají přednost jiným regionům, odchází nám inteligence a místo toho nám sem jsou sestěhováváni lidé závislí na sociálních dávkách. Tenhle trend musí lídři tohoto kraje změnit,“ reagoval Urbánek.

Lídři stran a hnutí nebo jejich zástupci, kteří v průzkumu agentury Phoenix Research překročili 5 % hlasů, měli také možnost nalákat voliče. Podívejte se, co slíbili:

Video
délka: 04:53.07
Video se připravuje ...

30 vteřin pro lídry Ústecka. Jejich sliby voličům. Blesk TV

Hodně práce nás čeká i s D7

Kromě nezaměstnanosti připomněl Urbánek, že mezi největší krajské problémy patří určitě také dopravní infrastruktura. Po dlouhých peripetiích by se v nejbližší době měla otevřít dálnice D8. Další na řadě pak bude v prioritách dálnice z Prahy do Chomutova (D7).

„Ústecký kraj má nejvyšší nezaměstnanost ze všech regionů v České republice. Máme tu nejvíce sociálně vyloučených lokalit, počet lidí v nich žijících se zdvojnásobil za posledních 10 let. Chybí nám dopravní infrastruktura. Dálnice D8 se staví 32 let a doufejme, že v letošním roce bude dokončena. Nesmíme zapomínat na budoucí dálnici D7, dnes R7, kde máme hodně práce, abychom urychlili její dokončení,“ chrlil jeden problém za druhým lídr ANO.

Dlouho se mluví o splavnosti Labe, i to je důležitý projekt, a nemůžeme zapomínat ani na dopravní obslužnost. Co je asi společné se všemi regiony – zdravotnictví, školství, sociální služby,“ dodal ještě.

Podívejte se na celý záznam debaty z Ústeckého kraje:

Video
délka: 01:49:32.32
Video se připravuje ...

Záznam debaty lídrů Ústecka: Vláda náš kraj posílá na druhou kolej Blesk TV

Krajské a senátní volby 2016 na Blesk.cz zde

Fotogalerie
7 fotografií