S nezaměstnaností přes osm procent je na tom Ústecký kraj v tomto ohledu vůbec nejhůř v České republice. Celkem je tu bez práce 47 tisíc lidí. Republikový průměr je oproti tomu jen něco přes 5 procent.

„Při vší úctě k vládě České republiky, tak nás přehlíží. Dává prioritu Moravskoslezskému kraji, pokud se jedná o postižené kraje. My jsme vždy až na druhé koleji. Vemte si, jak dlouho se jen licituje ve vládě o tom, jestli dostanou odškodnění horníci na dole ČSA, kde se vládním usnesením nebude pokračovat v těžbě,“ stěžoval si během debaty Oldřich Bubeníček, první komunistický hejtman v novodobé historii krajů.

„Vláda by se na severozápadní Čechy, tedy k nám, měla více dívat, protože to jsou všechno dluhy z minulosti,“ poradil lídr KSČM v nadcházejících volbách Sobotkovu kabinetu.

Podívejte se na záznam části debaty týkající se sociálních problémů v Ústeckém kraji:

Video
délka: 24:14.28

Ghetta, dávky a málo těch, co chtějí makat. Lídři o tom, co trápí Ústecký kraj Blesk TV

Kandidátka ČSSD kritizovala Sobotkovu vládu

Do vlastních řad pak mířila také zástupkyně sociální demokracie, která Bubeníčkova slova podpořila. „Souhlasím s panem hejtmanem, vláda ty severozápadní Čechy poněkud přehlíží,“ přizvukovala hejtmanovi Gabriela Nekolová, dvanáctka kandidátky ČSSD.

A aby v tom levice nebyla sama, souhlasil ji i člen pravicové TOP 09 a poslanec Michal Kučera. „Ač z druhé strany politického spektra, mám podobný názor. Když se na to podívám z pohledu Poslanecké sněmovny, tak jsem si to tak interně nazval 'Priorita má jméno Moravskoslezský kraj',“ uvedl.

„Poslancům tohoto kraje musíme trochu závidět, protože to je velký rozdíl mezi regiony, které jsou podobně strukturálně postiženy. Když se jedná o Moravskoslezský kraj, tak to najednou není poslanec za TOP 09, KSČM, ODS nebo ČSSD. Najednou jsou to všichni poslanci za Moravskoslezský kraj, drží se kolem ramen a bojují za svůj kraj,“ posteskl si Kučera.

Debata Blesku z Ústeckého kraje: Vláda nás přehlíží, shodli se hejtman Oldřich Bubeníček (vlevo) a poslanec Michal Kučera (TOP 09).
Debata Blesku z Ústeckého kraje: Vláda nás přehlíží, shodli se hejtman Oldřich Bubeníček (vlevo) a poslanec Michal Kučera (TOP 09).
Autor: Blesk / Zbyněk Pecák

Jeho slovům už ale Nekolová nepřikývla. „Nesouhlasím s panem poslancem Kučerou, že bychom to měli Moravskoslezskému kraji závidět. Měli bychom se poučit. To není chyba vlády, že jsme tady nejednotní,“ kontrovala.

ODS přizvukovala Vandasově straně

Svůj recept, jak se poprat s nezaměstnaností, představil během vysílání Tomáš Vandas (DSSS). Politik, který byl odsouzen za protiuprchlické výroky, by podpořil české podnikatele.

„Je nutné vidět nečinnost vlády České republiky. Kraje a vláda, to jsou spojené nádoby. Je potřeba podporovat české firmy a podnikatele. Víme, jak to tady fungovalo v minulosti za vlády Miloše Zemana. Obrovská podpora zahraničních investorů. Investor přišel, postavil halu, dostal desetileté daňové prázdniny, vyčerpal veškeré výhody, a když viděl, že už mu z toho nic neplyne, tak rozebral halu a hurá někam dál na východ. Místo, abychom podporovali podnikatele a živnostníky, tak jim spíše házíme klacky pod nohy,“ odkazoval Vandas především na přebujelou byrokracii a zavedení elektronické evidence tržeb.

Debata Blesku z Ústeckého kraje: DSSS a její předseda Tomáš Vandas (vpravo) chtějí podporu českých podnikatelů.
Debata Blesku z Ústeckého kraje: DSSS a její předseda Tomáš Vandas (vpravo) chtějí podporu českých podnikatelů.
Autor: Blesk / Zbyněk Pecák

Slovům předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti překvapivě přizvukovala starostka Obrnic Drahomíra Miklošová (ODS), která v tomto směru podpořila spolupráci s extremistickou stranou. „Na tomto poli určitě, protože to je ale téma, které nejde jenom ve spolupráci s touto stranou, ale napříč politickým spektrem by tento zájem měl být,“ řekla Miklošová.

„Souhlasím s podporou malých a středních podnikatelů. Průmyslová zóna Triangl (určena pro velké a střední podniky, především ze zahraničí - pozn. red.) se zastavuje, vytváří se stovky pracovních míst… Jsou tu ale nerovné podmínky mezi našimi podnikateli a podnikateli ze zahraničí. A zaměstnanec jde za větším platem,“ zmínila další z problémů.

Ghetta a jejich bourání? Obce a města rozděleny

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdá v nejbližších třech letech 300 milionů korun na bourání vybydlených objektů. Získání dotace má ale pro některá města a obce háček, musí domy vlastnit, a to kvůli divoké privatizaci bytových fondů v minulosti mnoho z nich nesplňuje. Je to případ například Ústí nad Labem, kde je primátorkou Věra Nechybová (Pro Kraj).

„První dotační titul, který byl vypsán, je na demolice objektů ve vlastnictví obcí. V našem případě, my takové objekty nemáme. Bylo to vypsáno pro nás zcela nevhodně a v časové tísni. Vláda by měla přehodnotit kritéria pro žadatele,“ míní Nechybová a dodává, že získat mohla města stejně jen pět milionů korun, což by potřeby krajské metropole stejně nepokrylo.

„Ten program vznikl na popud Ústeckého kraje, byla to města a obce, mezi nimi i paní starostka Miklošová, kteří vznik tohoto programu poptávaly. Bohužel některá města nemají ty objekty ve svém vlastnictví, na druhou stranu máte možnost ty objekty vykoupit a potom využít dotace. Řada obcí a měst připravena byla,“ nechápala kritiku Gabriela Nekolová (ČSSD), která zastupuje v Ústeckém kraji vládního zmocněnce pro problematické regiony Jiřího Ciencialu.

Debata Blesku z Ústeckého kraje: Vláda nás přehlíží. Oproti Moravskoslezskému kraji jsme na druhé koleji.
Debata Blesku z Ústeckého kraje: Vláda nás přehlíží. Oproti Moravskoslezskému kraji jsme na druhé koleji.
Autor: Blesk / Zbyněk Pecák

A starostka Obrnic její slova potvrdila. „Ten program byl skutečně velmi důležitý. Čtyři roky jsem obcházela ministerstva. My jsme dva domy zdemolovali před dvěma lety z vlastních prostředků. Já už jsem v roce 2007 jako místostarostka zastavila privatizaci, protože jsem tušila, co to přivede. Teď budeme bourat další dva panelové domy,“ popsala přínos rozdělovaných peněz.

Řešení rozrůstajících se vyloučených lokalit, tedy tzv. ghett, vidí lídr Strany zelených a Pirátů Daniel Pitek především ve vzdělávání, kde může kraj aktivně zasáhnout, protože řadu škol provozuje.

„Proč sociálně vyloučené lokality vznikají, tam je několik příčin. Jedna z nich je obchod s chudobou. Dalším problémem jsou herny. Řada lidí sociální dávky prohrává. Je třeba tyto příčiny odstranit a těm lidem dát novou šanci. Ta je hlavně ve vzdělání. Spousta firem shání pracovníky, nejsou řidiči, nejsou traktoristi, nejsou dělníci nebo řemeslné profese,“ řekl.

Nezaměstnanost klesá, ghetta se rozrůstají

Zatímco nezaměstnanost díky rostoucí ekonomice klesá a Česko se drží v tomto směru mezi nejlepšími státy Evropské unie, vyloučených lokalit u nás přibývá. A to platí i pro Ústecký kraj.

Lídr hnutí Jsme PRO! Kraj 2016 Leo Steiner navrhuje skoupit zpět rozprodané byty. „Nemám prstýnek Arabely, abych otočil a tohle vyřešil. Nezaměstnanost má i ozdravný charakter, ona je třeba. Co se týká sociálně vyloučených. Už tady zaznělo, že někteří dělat nechtějí. Co může dělat kraj? Já přijdu s jedním konkrétním návrhem. Města a obce většinou v maximální míře zprivatizovaly bytový fond. Nápad je to otočit. Udělat kapitálový fond, kdy by byl hodně aktivní kraj, ale třeba i obce, a ty byty v těchto lokalitách se nepokusil vykoupit. Když bude vlastníkem, může je rekonstruovat. V tuhle chvíli jsou ty páky nulové,“ navrhl.

Debata Blesku z Ústeckého kraje: Vláda nás přehlíží. Zprava: Gabriela Nekolová (ČSSD), Daniel Pitek (SZ + Piráti), Leo Steiner (Jsme PRO! Kraj 2016), Petr Urbánek (ANO) a Tomáš Vandas (DSSS).
Debata Blesku z Ústeckého kraje: Vláda nás přehlíží. Zprava: Gabriela Nekolová (ČSSD), Daniel Pitek (SZ + Piráti), Leo Steiner (Jsme PRO! Kraj 2016), Petr Urbánek (ANO) a Tomáš Vandas (DSSS).
Autor: Blesk / Zbyněk Pecák

Podle Nekolové ale právě tohle řeší nový zákon o sociálním bydlení, který je v legislativním procesu.

„Nezaměstnanost má tři aspekty. Jeden je 45 tisíc nezaměstnaných, ale máme také 8 tisíc volných pracovních míst. Mnohdy jsou to i nekvalifikované profese. Druhým řešením je přivést investory, kteří tady investují s vyšší přidanou hodnotou, tedy do firem, které potřebují vzdělanější zaměstnance, které si vytrénují. Pak se po skončení daňových prázdnin nesbalí, ale zůstanou tady. Třetí aspekt je vzdělávání – abychom podporovali technické vzdělávání,“ poznamenal k tématu Petr Urbánek, který povede do krajských voleb hnutí ANO.

Kandidáty na posty ve vedení kraje jsme vyzkoušeli z regionálních znalostí. Jak dopadli? Podívejte se:

Video
délka: 05:44.27

Kde jsou Stínadla? Lídři Ústecka pod palbou otázek o svém kraji Blesk TV

Dohady kolem vládního zmocněnce

Debata se stočila také na činnost vládního zmocněnce pro strukturálně postižené regiony. Ministr průmyslu a obchodu v Rusnokově vládě Jiří Cienciala pomáhá vládě s Ústeckým, Karlovarským a Moravskoslezským regionem.

„Mě sice těší, že máme zmocněnce, ale zajímalo by mě, co vůbec dělá, jakou má činnost, a zda-li jsou za ním vidět výsledky,“ zpochybnil funkci Tomáš Vandas (DSSS).

„Odkud je vládní zmocněnec pro Ústecký kraj, no je z Třince. Nechci jeho práci zpochybňovat, ale připadá mi to úsměvné,“ rýpl si také Michal Kučera (TOP 09).

Jeho zástupkyní pro Ústecký region je ale právě Gabriela Nekolová (ČSSD), která se debaty Blesku také zúčastnila. Ta svého šéfa hájila. „Pokud jde o pana zmocněnce, kterému dělám zástupkyni právě pro Ústecký a Karlovarský kraj, mrzí mě, že vám to nestačí. Je to zmocněnec pro tři kraje a v každém má zastoupení. My bychom měli spolupracovat, zájmy máme – ty tři kraje – stejné,“ reagovala Nekolová.

Zde se podívejte na záznam celé debaty z Ústeckého kraje:

Video
délka: 01:49:32.32

Záznam debaty lídrů Ústecka: Vláda náš kraj posílá na druhou kolej Blesk TV

 

Vše o krajských, ale také senátních volbách 2016 čtěte zde.

Fotogalerie
8 fotografií