
Davida Ratha zvolili papalášem roku!

Pořadatelé Festivalu politické písně Sokolov letos vyhlásili Papalášem roku středočeského hejtmana Davida Ratha. O jeho vítězství rozhodla internetová anketa.
Jasným vítězem a obhájcem loňského prvenství se dlouho jevil dosavadní předseda ČSSD Jiří Paroubek, krátce před uzavřením ankety z ní byl ale vyřazen. Podle pořadatele akce Miroslava Balatky to byla reakce na dění po volbách a odstoupení Paroubka z funkce předsedy sociální demokracie.
Rath získal podle pořadatelky akce Michaely Reichlové z celkového počtu hlasů 53,6 procenta a jako první cenu umělecký artefakt od výtvarníka Davida Černého. Druhé místo v anketě Papálaš roku patří pražskému primátorovi Pavlu Bémovi s 19,6 procenta a třetí příčku pak obsadil poslanec Marek Benda s 11,9 procenta. Jelikož si nikdo z oceněných na závěrečném večírku festivalu ceny nepřevzal, budou vydraženy ve prospěch této recesistické akce.
Umístil se i Jančík a Dohnal
Veřejnost mohla také hlasovat v kategorii Komunální Štetináč, kde zvítězil
kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík, když mu z celkového počtu hlasů patřilo 31,1 procenta. Druhé místo obsadila neméně kontroverzní bývalá šéfová stavebního úřadu karlovarského magistrátu Ivana Doubová s 18,1 procenta a třetí skončil politik a podnikatel Michal Kraus se 14,7 procenta. Veřejnost mohla rovněž hlasovat v kategorii Komunální Štetináč, kde zvítězil
Jako Prasárnu roku ocenili hlasující počin Davida Ratha, když se snažil bránit studentům vyzkoušet si volby nanečisto. Jako Skokan roku byl označen prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.
Jestliže politik nelékař bojuje za zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, lze to přejít konstatováním, že o tom nic neví. Jestliže ovšem je politik lékařem, či se tak alespoň prezentuje, pak to je k zamýšlení. Přece musí vědět, že žádný stát světa, ani USA, není schopem zajistit moderní lékařskou péči bez spoluúčastí pacienta. Jsou tedy dvě možnosti: buď budeme léčení na úrovni 50. let minulého století "zadarmo", anebo se spoluúčastí moderními léky a metodami. Spoluúčast pacientů přináší do zdravotnictví spousty penězt jak přímo, tak nepřímo. Statistiky z minulého roku to potvrdily, poplatky se osvědčily, a takto byla umožněna léčba vážných onemocnění, což by jinak z finančních důvodů nebylo možné. Jako příklad uvedu Diabetes 2. typu. Pacient nejprve může obdržet sulfonylureu z roku 1954. Ta stimuluje beta buňky trvale, což má za následek postupnou likvidaci těchto buněk pankretu, takže se choroba zhoršuje. Na druhé straně tu máme nový lék z kategorie DPP4i (např. Sitagliptin-účinná látka), který stimuluje produkci inzulínu trvale a nadto regeneruje beta buňky pankreatu. 0všem Diabetes 2. typu je převážně způsoben rezistenci na inzulín, takže aplikace inzulínu či jeho stimulace léky nepomůže. Receptory na inzulín nejsou aktivovány. Zde pomůže další moderní lék pioglitazon(opět název účinné látky), který senzitizuje receptory na účinek inzulínu. Problém je v tom, že jak sitagliptin, tak pioglitazon jsou nové léky, jejichž cena několikanásobně převyšuje tu starých léčiv. Lékaři mají stanovený finanční limit, který mohou čerpat, a tak předepisovat nové léky se budou zdráhat. Jelikož regulační poplatky přinášejí do zdravotnictví finanční prostředky, novými léky bude možno léčit další pacienty, a takto jim prodloužit život. Tohle musí Dr. Rath vědět. Jeho boj za zrušení poplatků sleduje jeho sobecké mocenské cíle, a proto byl zvolen papalášem roku zcela oprávněně. Jde o zločinné jednání s tím, že mnohým pacientům, to s ohledem na nemoderní léčbu, zkrátí život.