Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Křížkováním vyženete špatné politiky z radnic!

Autor: ap, Krvs - 
15. října 2010
05:25

Politici se snaží lidem namluvit, že metoda křížkování jednotlivých kandidátů nehraje v komunálních volbách žádnou roli. Právě tato metoda totiž vyhnala ze Sněmovny posledních parlamentních volbách spoustu známých tváří. Blesk.cz ale zjistil, že křížkování má i v komunálních volbách svou váhu. Voliči mohou dokonce vybírat mezi kandidáty více stran. Je ale třeba být opatrný. Kvůli neznalosti bývá v komunálních volbách spousta odevzdaných lístků neplatných. Přinášíme vám přesný návod, jakým způsobem můžete hlasovat, abyste se tomu vyhnuli.

Spousta komunálních politiků, kteří si ze svého zastupování udělali lukrativní byznys, se obává, že by mohli následovat osud mnoha svých kolegů ze Sněmovny. Spousta známých tváří se totiž po posledních volbách musela z Parlamentu pakovat kvůli preferenčním hlasům. Díky nim je přeskočili kolegové na nižších místech kandidátky.

Proto se snaží komunální "Langerové" lidem namluvit, že křížkování nemůže výsledky komunálních voleb ovlivnit. Lžou. Metoda křížkování hraje naopak i zde významnou roli. I v komunálních volbách můžete vyhnat neoblíbeného politika křížkováním. Pozor si, ale volič musí dát na to, aby byl jeho lístek platný.

Blesk.cz Vám poradí, jak hlasovat v komunálních volbách 2010, aby Vaše hlasy nepropadly.


Hlasovat lze třemi způsoby

Volič v komunálních volbách může zvolit dokonce tři způsoby, jak hlasovat. Může volit jednotlivé kandidáty, volební stranu nebo zvolit kombinaci obou způsobů. V galerii pod písemným návodem naleznete příklad správně vyplněných lístků.

Volba jednotlivých kandidátů

Neoznačujte křížkem čtvereček volební strany. Označte křížkem obdélníky u jmen jednotlivých kandidátů. Můžete označovat i jména kandidátů více politických stran. Můžete udělit tolik křížků, kolik má vaše zastupitelstvo členů. Tuto informaci můžete zjistit u členů volební komise nebo na vývěsce ve volební místnosti.

Na co si dát pozor: V žádném případě neoznačte víc kandidátů, než má vaše zastupitelstvo členů. Pokud má vaše zastupitelstvo například sedm členů, můžete udělit až sedm křížku. Pokud byste ale křížků udělali osm, váš volební lístek by se stal neplatným.

Volba politické strany

Označte křížkem čtvereček u názvu politické strany. Dál nedělejte nic. Pokud má vaše zastupitelství například sedm členů, získá váš hlas automaticky sedm prvních kandidátů politické strany, kterou jste zakřížkovali.

Na co si dát pozor: Nesmíte označit více politických stran!

Kombinace obou způsobů

Označte křížkem čtvereček u názvu politické strany. Další křížky udělejte u jmen těch kandidátů z jiných stran, které byste rád viděl ve vašem zastupitelstvu. Pokud ve vašem zastupitelstvu zasedá napřřklad sedm členů a vy označíte čtyři jména jednotlivých kandidátu stran, kterou jste nevolil, pak ve straně, kterou jste zvolil křížkem, bude křížek automaticky přidělen prvním třem kandidátům.

Na co si dát pozor: Pokud má vaše zastupitelstvo například sedm členů, tak v žádném případě neoznačujte sedm kandidátů a navíc jednu politickou stranu. Váš hlas by byl neplatný.

TIP BLESKU.CZ

Chcete se zbavit kandidáta, který ve vaší oblíbené politické straně kandiduje na prvních místech kandidátky? Jde to. Zvolte metodu volby jednotlivých kandidátů. Pokud má vaše zastupitelstvo například sedm členů a politik, kterého nechcete za zastupitele kandiduje na prvním místě, označte křížkem maximálně sedm jiných kandidátů vaší strany. Můžete udělit i méně křížků než je členů zastupitelstva. Vaše hlasy budou připočteny jen kandidátům, které jste označili.

Na co si dát pozor: Neoznačujte křížkem čtverec u "vaší" politické strany. Automaticky by byl hlas udělen politikovi na prvním místě. Tedy přesně tomu, koho se v našem ilustračním příkladě chcete zbavit.

Rada na závěr: V některých místech republiky se volí zároveň s komunálními volbami také do Senátu. Dejte pozor na správnou barvu obálky, kterou použijete. Obálka do komunálních voleb má barvu šedou. Do Senátu pak barvu žlutou. V případě jakýchkoliv pochybností se zeptejte členů volební komise. Je jejich povinností Vám pomoci.

jakodl ( 15. října 2010 10:31 )

ale vykřížkovat někoho na prvním místě kandidátky, o kom vím že je to korupcí prosycený lump je velká chyba. Pokud nějaká strana dá na první místa lidi, kteří jsou nepoctiví, je jediná možnost prostě té straně nedát hlas vůbec, prostě nikomu, je celá prohnilá. To je jako chytit vosu, ustřihnout jí žihadlo a pustit ji. Potom s klidnym svědomím a pocitem dobře odvedené práce strčit hlavu do vosího hnízda

magistr ( 15. října 2010 10:23 )

Princip hlasování je popsán správně. Ale není správně popsáno jak bude s hlasy naloženo. Křížkování je u komunálních voleb zcela neefektivní metoda. Každý křížek je prvotně počítán jako hlas pro stranu. Posun na kandisátce je zcela výjimečný - kandidát musí dostat o 10% víc hlasů než je průměr kandidátů jeho strany. To se ukázalo i v minulých volbách, např. Jančík byl v křížkování druhý od konce a přesto postupoval z prvního místa. Hajzlíků se nezbavíte, když bude křížkovat, nehlaszujte pro jejich stranu.

franta15 ( 15. října 2010 08:12 )

Tento článek je nejlepší návod pro to jak volit do zastupitelství měst ty lidi, které tam opravdu jako voliči chceme. Tento návod však píše Blesk na internetu a kdo nemá internet nemusí vědět zcela přesně jak postupovat. Kdo bude křížkovat riskuje, že jeho lístek bude z různých důvodů neplatný. A to zřejmě naši politici chtějí. Můj návod: pokud máte svoji oblíbenou stranu můžete zaškrtnout na lístku nahoře celou stranu a bez dalších křížků zvolíte tolik lidí v pořadí jak jsou na kandidátce kolik se u vás volí zastupitelů. Pokud nemáte "svoji" stranu, můžete zakřížkovat na libovolných kandidátkách maximálně tolik kandidátů, kolik volíte u vás zastupitelů. V žádném případě jich nemůže být víc, to by byl váš lístek zase neplatný. Důležité je - když zvolíte křížkem "svoji" stranu, můžete zakřížkovat už jen maximálně takový počet kandidátů, aby jich spolu s vaší stranou nebylo větší počet než je celkový počet zastupitelů, kteří se u vás volí. Lidi, hlavně nevolte ty lidi na které jste už několik volebních období jenom nadávali a už je nechcete na vaší radnici vidět. Pokud lidi porozumí tomu jak můžou ovlivnit volby i když jim to politici všemožně ztěžují, tak nastane na radnicích zemětřesení a konečně budou padat hlavy, které tam nemají co dělat. Ukázalo se to při křížkování do parlamentních voleb a teď je třeba to uplatnit i v těchto pro nás občany hodně důležitých volbách. Tak do toho!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa