Pondělí 22. července 2024
Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor
Polojasno 30°C

Pavel chce na Hradě kontrolní audit: Došlo ke skartaci 38 utajovaných dokumentů mimo pravidla?

Autor: ČTK - 
29. ledna 2023
22:55

Zvolený prezident Petr Pavel bude požadovat na Pražském hradě audit, ideální by podle něj bylo, kdyby se stihl do jeho inaugurace, která byla ohlášena na 9. března. Důvodem jsou mimo jiné nedořešené skartace, řekl dnes Pavel v rozhovoru pro televizi Nova. Chtěl by to probrat příští týden s šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který dokončil kontrolu hospodaření Kanceláře prezidenta republiky loni v prosinci. Před rokem kontroloval nakládání s utajovanými informacemi Národní bezpečnostní úřad (NBÚ).

„Ideální by to bylo samozřejmě do inaugurace, ale teď se mi opravdu o tom těžko mluví, když jsem ještě s nikým z NKÚ nemluvil,“ uvedl Pavel k termínu auditu.

Chce mít ale „klidné svědomí, že to, co přebíráme, přebíráme v pořádku, že tam na nás nebudou čekat nějací kostlivci ve skříních“. Poukázal na podezření z neoprávněného nakládání s utajovanými dokumenty a jejich skartací na Hradě za éry Miloše Zemana.

„Pokud tam došlo ke skartaci asi 38 utajovaných dokumentů mimo pravidla, tak je potřeba vědět, jak celý ten problém byl vyřešen a uzavřen,“ dodal Pavel.

Ministerstvo vnitra loni udělilo Kanceláři prezidenta republiky pokutu 60.000 korun za vedení spisové služby. V případu šlo i o skartaci dvou utajovaných dokumentů. Skartaci nařídil předloni v listopadu Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

Video  Zeman vychválil protokoláře Kruliše: Nejlepší manažer, co jsem poznal. ČNB lepšího nemůže získat!  - Blesk / Pavlína Horáková, Jakub Poláček
Video se připravuje ...

Podle pracovnic Pražského hradu byly oba dokumenty zničeny omylem. Skartaci odhalila Národní centrála proti organizovanému zločinu. Její detektivové na Hradě kontrolovali, zda někdo neoprávněně nemanipuloval se zprávou o výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku, ze kterého české tajné služby podezřívají příslušníky ruské tajné služby GRU.

Petr Pavel dnes Nově také řekl, že kromě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dnes mluvil s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, s níž se setkával už dobách, kdy byl předsedou Vojenského výboru NATO. Uvedl, že by se s ní chtěl sejít v Bruselu ještě před svou inaugurací, neboť není důvod otálet. Podniknout chce i návštěvu Polska na pozvání prezidenta Andrzeje Dudy.

Video  Projev nového prezidenta Petra Pavla  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

E M ( 30. ledna 2023 00:32 )

Zajímavé, že včera jej zvolili a dneska už ví, že 38 dokumentů je skartovaných. To je teda fofr

E M ( 30. ledna 2023 00:29 )

Pořád je štve, že se nemohou dopátrat co Zeman ví a KDO mu to řekl. Zeman má u mne za 1*

Rooza ( 30. ledna 2023 00:04 )

Mynář, Nejedlý! Možná budete mít brzy nástup na nějakém pěkném vězeňském nádvoří pánové! 😀

1pravda1 ( 29. ledna 2023 23:08 )

audit je třeba pamatuji si, když Zeman přebíral hrad po Klausovi, tak říkal, že udělá pořádnou inventarizaci, když viděl to video s ukradeným perem Klaus byl konečně pojmenován... - a na tu jeho amnestii a abolici se škodolibým šlebem Klause nezapomenu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa