Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Kruliš do ČNB? Pavel zmínil obavy, Zeman zaryl do „servilního“ Moravce a vychválil hradního muže

Aktualizováno -
30. ledna 2023
11:33
Autor: ČTK, simao, Pavlína Horáková - 
29. ledna 2023
14:08

Vítěz volby hlavy státu Petr Pavel zatím nehovořil s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Pavel předpokládá, že se tak stane možná už v pondělí. V otázkách Václava Moravce na ČT následně promluvil i o zvěstech, že by jeden z blízkých spolupracovníků Zemana Vladimír Kruliš mohl zamířit na jeden z postů v ČNB. Pavel přitom zmínil jisté obavy, Zeman reagoval na jeho slova při dotazu Blesk Zpráv na zahraniční cestě v Bělehradě.

Moderátor Václav Moravec v samotném závěru pořadu upozornil na rozhovor potenciální kancléřky z týmu Pavlova rivala. „Zatím nevím, s kým bych dělala protokol, slyšela jsem totiž, že pan Kruliš chce odejít do České národní banky,“ uvedla Tünde Bartha v rozhovoru pro Deník N.

Deník Blesk již v říjnu 2022 při sumáři, kam by mohli zamířit muži od Zemana, upozornil, že v případě Vladimíra Kruliše se jedná o fleku v České národní bance a nabízí se pozice ředitele sekretariátu guvernéra. Zdroj Blesku tvrdil, že to byl právě Kruliš, kdo nahlodal prezidenta Zemana, aby guvernérem jmenoval Aleše Michla, tedy pro změnu muže z okolí Andreje Babiše.

„Budete chtít mluvit s guvernérem Alešem Michlem, jestli se tady chystá trafika pro bývalé spolupracovníky Miloše Zemana, když půl roku je prozatímním šéfem kanceláře guvernéra centrální banky Luboš Jemelka?“ tázal se v neděli moderátor Moravec nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, který se nyní bude připravovat na převzetí úřadu hlavy státu a 9. března ho čeká inaugurace.

„Budí to samozřejmě oprávněné obavy a bude určitě stát za to si s guvernérem ČNB promluvit. Ne v tom smyslu, že by měl prezident jeho rozhodnutí ovlivňovat, ale připomenout mu, že jeho rolí je kromě cenové stability také důvěryhodnost ČNB jako instituce a že by měl zvážit veškeré kroky, které by tu důvěryhodnost mohly poškodit,“ zareagoval na to v OVM Petr Pavel.

Moderátor Moravec se proto Pavla ptal, zda by přechod Kruliše do pozice, která bývá obsazována lidmi z centrální banky a nikoliv lidmi zvenčí, nebyl „trafika pro Zemanovo okolí“.

„Vyvolává to samozřejmě tento dojem. Nevím, jakou kvalifikaci má pan Kruliš pro práci v ČNB, ale byl bych opravdu pro to, aby tato instituce byla skutečně tou nezávislou, důvěryhodnou institucí, která se řídí na první místě odborností a ne žádnými politickými tlaky,“ dodal v ČT Pavel.

Bankovní rada České národní banky zatím nerozhodla, kdo bude ředitelem sekce kancelář, řekla v pondělí šéfka komunikace ČNB Petra Krmelová. Každý vedoucí zaměstnanec ČNB podle ní prochází náročným výběrovým procesem zahrnujícím mimo jiné pohovory, doložení odborných kompetencí a psychologické testy. Na základě výsledků pak ředitele sekce či odboru jmenuje bankovní rada ČNB. „V případě zatím neobsazeného postu ředitele sekce kancelář žádné rozhodnutí nepadlo,“ uvedla.

Zeman: Kruliš je nejlepší manažer, jakého jsem v životě potkal

„Petr Pavel by se měl řadu věcí naučit a jedna z věcí, kterou by se měl naučit, je to, že ze zákona je ČNB nezávislá. A jestliže říká v Otázkách - podle mého názoru servilního - Václava Moravce, že si s panem guvernérem Michlem o tom promluví, no tak být guvernérem, tak ho vyhodím. Ne tedy Vladimíra Kruliše,“ uvedl prezident Zeman při dotazu Blesk Zpráv během návštěvy srbského Bělehradu.

„V každém případě je-li ČNB nezávislá, tak se může rozhodnout, kdo bude jejím kancléřem, o tom asi ani vy nebudete pochybovat. Jinak Vladimír Kruliš je nejlepší manažer, jakého jsem v životě potkal, a já jsem v politice 32 let. Závidím každému, komu se podaří dostat ho do svých služeb,“ pokračoval Zeman.

Video  Zeman vychválil protokoláře Kruliše: Nejlepší manažer, co jsem poznal. ČNB lepšího nemůže získat!  - Blesk / Pavlína Horáková, Jakub Poláček
Video se připravuje ...

„Pan Kruliš má odpovídající vzdělání, je to Ph.D., není to člověk, který by měl pouze základní vzdělání, jako někteří jiní, asi víte, koho myslím. A z toho vyplývá, že si může vybírat,“ řekl Zeman s tím, že ten, kdo pracoval jako šéf protokolu v Kanceláři prezidenta republiky, nemá žádnou konkurenční doložku, může si vybírat a mít daleko více nabídek, než z ČNB.

„Ale protože mám národní banku rád, tak bych přál, aby národní banka měla velmi schopného kancléře a schopnějšího než Vladimír Kruliš podle mého názoru nedokáže získat,“ dodal Zeman.

Ředitel hradního Odboru protokolu Kruliš má za sebou magisterské studium marketingové komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, tamtéž absolvoval Ph.D. v oboru Ekonomika a management. V minulosti působil mj. jako volební manažer Strany práv občanů a její místopředseda.

Se Zemanem ještě nemluvil

Zeman v sobotu blahopřál Pavlovi k vítězství na dálku, nikoliv osobně - a popřál mu, aby byl dobrým prezidentem České republiky. Zdravici zveřejnil na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Před volbou Zeman podpořil Pavlova protikandidáta Babiše.

Pavel odmítl, aby prezident Miloš Zeman ještě před svým odchodem z funkce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu, což dosluhující hlava státu nevyloučila.

„Do hlavy Miloše Zemana nevidím, ale pokud se v nadcházejících dnech sejdeme, tak ho požádám o to, aby toto rozhodnutí, pokud už ho učinil, zvážil, protože bychom se tím potom mohli vyhnout zbytečnému projednávání přes soudy,“ uvedl Pavel v Partii na Primě.

Pavel dodal, že byl připraven, pokud by Zeman skutečně předsedu Ústavního soudu jmenoval, podat podnět k prošetření, aby soud dal jasné doporučení, jak s takovou situací pracovat.

Video  Zeman okomentoval zvolení Pavla: Prezidenta výsledek jeho nástupce překvapil  - CNN Prima News
Video se připravuje ...

Jmenuje soudci ty, které Zeman odmítal

Pavel následně v OVM uvedl, že pravděpodobně jmenuje soudci státní zástupce Petra Babku a Marka Bodláka, které odmítl jmenovat Zeman. Předpokládá, že každý, kdo je nominován na post soudce nebo profesora, předem projde několika síty hodnocení odborných kritérií a lidských vlastností. Domnívá se, že nejmenování těchto žalobců soudci bylo spíše politicky motivované.

Bodlák působí v pražském vrchním státním zastupitelství, kde řídí odbor závažné hospodářské a finanční kriminality. Pražský hrad již dříve uvedl, že odmítnutí ho jmenovat souvisí s případem bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09). Kauzu CASA nicméně nedozoroval Bodlák, ale jeho kolega Jan Kořán.

Bodlák nedávno zamítl prezidentův podnět na prověření možné sabotáže při loňské Zemanově hospitalizaci. Jeho domovské státní zastupitelství také řeší případy, které se týkají trestné činnosti v Lesní správě Lány. Babka pracuje na Krajském státním zastupitelství v Hradci Králové. Zeman mu vytýká kritiku Nejvyššího soudu v případu vývozu torz bývalých vojenských raket.

S Babišem si vyměnil Pavel SMS

Se svým soupeřem ve volbě Babišem byl zatím Pavel v kontaktu pouze skrze SMS zprávy. Odpověděl mu na blahopřání. Doufá, že spolu nastaví nekonfrontační komunikaci.

„V dalším období bychom měli dát jasně najevo, že jsme schopni spolu normálně komunikovat, i když budeme mít rozdílné názory, a budeme se snažit hledat kompromis, který bude dobrý pro tuto zemi,“ míní Pavel.

Video  Petr Pavel během rozhovoru pro Blesk Zprávy  - Blesk - Lukáš Červený, Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

roxin ( 30. ledna 2023 13:24 )

Přece jak tě setřela jak malého jardu.

roxin ( 30. ledna 2023 13:22 )

naidka, to sis dovolila moc, udělal ze sebe mladíka a ty napíšeš že je důchodce ten už byl vším, dokonce i několikanásobný miliardář, ale zase s jiným nickem.

roxin ( 30. ledna 2023 13:17 )

Udělal bys líp kdybys začal o pávkovi jak jsi rád že zvítězil, přeješ mu aby dobře vládl atd., atd., Babiše a Zemana nechej odpočívat a žít, už toho od vás museĺi snášet až až. Pokud budeš mlet jen o nich tak se na tebe pávek naštve že zapomínáš kdo ti vládne že Babiš to není a Zeman už taky žádné slovo nemá.

naidka ( 30. ledna 2023 12:43 )

O svém názoru nebudu nikoho přesvědčovat. Buď se s ním dá bavit rozumně nebo vůbec.

naidka ( 30. ledna 2023 12:40 )

Toho jsem opravdu zvědavý - tak archaicky píší většinou důchodci nebo někdo, kdo se hodně přetvařuje. Nechejme toho, věřím, že rád píšeš, ale už stačilo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa