Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zdrcující porážka populisty a vítězství rozvážného lídra: Co píší o českých volbách v zahraničí?

 • Autor: ČTK,swp,DVL - 
  29. 1. 2023
  13:20

  Jak hodnotí francouzská, rakouská a anglicky píšící média nového českého prezidenta Petra Pavla? „S volbou Petra Pavla se do českého prezidentského úřadu vrací umírněný proevropský politik,“ napsali například novináři ve Francii. V Rakousku o něm hovoří jako o nositeli naděje a anglicky píšící média staví do popředí jeho neochvějně klidnou povahu. 

 • 1.Pavel bude nezávislý proevropský prezident, píší francouzská média

  Za vítězství jednoznačně proevropsky orientovaného kandidáta označují sobotní výsledek českých prezidentských voleb francouzská média. List Le Monde zmiňuje kontrast Petra Pavla s jeho předchůdcem Milošem Zemanem, kterého deník označil za euroskeptika snažícího se orientovat Česko na východ. Agentura AFP připomíná, že Pavel vyhrál navzdory ostré dezinformační kampani mířící na jeho osobu.

  „S volbou Petra Pavla se do českého prezidentského úřadu vrací umírněný proevropský politik,“ napsal v titulku svého článku Le Monde. List uvedl, že končící prezident Zeman neváhal v minulosti vyjadřovat své sympatie k Rusku a Číně a také se pohyboval „na hraně překračování svých pravomocí“.

  Porážka bývalého premiéra, populisty Andreje Babiše, je zdrcující, napsal deník k rozdílu téměř milionu hlasů mezi oběma kandidáty. Další francouzská média si všímají rozdílu v kampaních Pavla a Babiše.

  „Petr Pavel slíbil mimo jiné být nezávislým prezidentem neovlivněným stranickou politikou, pokračovat v podpoře Ukrajiny ničené válkou a podporovat kandidaturu Kyjeva do Evropské unie,“ poznamenává AFP. Babiš se naproti tomu podle televizní stanice France24 snažil získat na svou stranu voliče obávající se dopadu války na Ukrajině a naznačoval, že jeho soupeř zatáhne zemi do této války.

  Řada francouzských médií v souvislosti s válkou označuje Pavla za hrdinu a připomíná jeho čin z roku 1993. Tehdy jako velitel české jednotky zachránil během konfliktu v bývalé Jugoslávii 53 francouzských vojáků, za což dostal v roce 2012 francouzský Řád čestné legie.

  Video  Projev nového prezidenta Petra Pavla  - Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 2.Rakouská média píší o Pavlově jasném vítězství a o jeho vojenské kariéře

  Kandidatura Petra Pavla byla v Česku chápána jako naděje pro ty, kteří na Pražském hradě nechtěli bývalého premiéra Andreje Babiše. V materiálu o zvolení Pavla příštím prezidentem České republiky to uvedla rakouská rozhlasová a televizní společnost ORF. Stejně jako další rakouská média si všímá Pavlovy vojenské kariéry a poukazuje na to, že byl prvním generálem z východní Evropy, který se stal předsedou vojenského výboru Severoatlantické aliance. ORF informovala i tom, že Pavel se nebrání jaderné energetice.

  Deník Der Standard napsal, že Pavel nad Babišem jasně vyhrál. Rakouská tisková agentura APA si zase všimla Pavlova prohlášení, že chce být důstojným prezidentem a nedělat ostudu. Tato slova byla podle agentury zjevnou narážkou na dosluhující hlavu státu Miloše Zemana, který je znám kontroverzními výroky a vystupováním.

  Deník Wiener Zeitung napsal, že Pavel se chce svým prezidentským stylem vymezit vůči populistům a že je zastáncem větší podpory Ukrajině v jejím vzdoru proti ruské invazi.

  „Když se dostal do čela předvolebních průzkumů, stal se nositelem naděje pro ty, kteří nechtěli na Pražském hradě vidět expremiéra Babiše,“ uvedla ORF. Poukázala přitom na to, že Pavel během kampaně čelil obviněním, že se chtěl před rokem 1989 stát vojenským špionem působícím na Západě. Tato tvrzení ale odmítl s tím, že chtěl být diplomatem a ne špionem.

  „Do armády vstoupil Pavel v 15 letech - byl na vojenském gymnáziu a studoval na vojenské vysoké škole. Později sloužil u výsadkářů a u vojenské rozvědky,“ uvedla ORF. „Velkou roli v jeho kariéře sehrála účast na misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii, kde jeho jednotka zachránila skupinu odříznutých francouzských vojáků,“ uvedla a dodala, že za to od Francie dostal vyznamenání v podobě Řádu čestné legie.

  ORF rovněž poukázala, že Pavel podporuje výstavbu malých jaderných reaktorů, které považuje za bezpečné, bezemisní a dostupné energetické zdroje pro Česko. Téma nukleární energetiky je v Rakousko velice citlivé, neboť tato alpská země je v Evropě hlasitým odpůrcem jádra a kritikem českých jaderných plánů. Rakousko sice v minulosti jadernou elektrárnu postavilo, ale na základě referenda v roce 1978 se ji rozhodlo nezprovoznit.

  Video  Petr Pavel ve štábu  - Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 3.Vítězství Pavla je porážkou populismu, soudí anglicky píšící média

  Americká a britská média vnímají výsledek prezidentských voleb v České republice jako porážku nekorektního a populistického politického stylu reprezentovaného Andrejem Babišem a vítězství klidného pragmatismu představovaného Petrem Pavlem. U zvoleného prezidenta si zahraniční novináři všimají především jeho dosavadní kariéry, prozápadního směřování a podpory manželství stejnopohlavních párů. Post na Pražském hradě má bohatou symboliku a je ověnčený morální autoritou, píše list The Guardian.

  „Andrej Babiš, chemicko-technologický, zemědělský a mediální magnát známý pro své střety s Evropskou unií, měl 41,68 procenta hlasů,“ napsala agentura Bloomberg a zařadila se tak po bok mnoha dalších médií, které na poraženého kandidáta, bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO, nahlížejí optikou jeho bohatství, právních sporů a politického stylu, který se prokázal v předvolební kampani.

  „Babiš vedl kampaň postavenou na strachu z války na Ukrajině a navrhoval, že uspořádá mírové jednání. O Pavlovi naopak naznačoval, že přivede Čechy do války,“ píše web stanice CNN. Ta stejně jako The Guardian hovoří o českém prezidentovi jako „mocném tvůrci veřejného mínění“. Takřka všechny noviny, které o českých volbách psaly, podtrhují Pavlovu nově nabytou morální autoritu návštěvou slovenské prezidentky Zuzany Čaputové v Pavlově volebním štábu.

  „Jsem rád, že po 20 letech máme prezidenta, za kterého se nemusíme stydět,“ řekl televizní stanici Euronews jeden z voličů Petra Pavla v pražské letenské hospodě Pivnice u Pivoje, kde si v dalším záběru připíjí s přáteli pivem a lihovinami zelených a rudých barev. Reportér Euronews dodal, že Pavel přebírá úřad v době ekonomicky těžkého období pro Česko.

  Video  Petr Pavel během rozhovoru pro Blesk Zprávy  - Blesk - Lukáš Červený, Nikola Forejtová
  Video se připravuje ...

  Tchajwanský anglojazyčný deník Taiwan News staví do kontrastu léta v úřadu Miloše Zemana s těmi, které přicházejí. Zeman je přátelsky nakloněný vůči Číně, která usiluje o sjednocení s Tchaj-wanem. Vítězství Pavla Taiwain News vnímá jako jednotící prvek v českém veřejném prostoru, jenž zemi povede k prozápadní cestě. Deník připomíná také dnešní avizovaný telefonát Pavla a tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která Pavlovi v sobotu gratulovala a která doufá v prohloubení vztahů z Českem.

  Nejširší optikou vnímá prezidentské volby v Česku americký deník The New York Times, který porážku Babiše staví do kontextu porážek jiných populistických figur, k jejichž jménům se jako přívlastek staví jméno „Trump“, tedy jméno amerického prezidenta, který svou porážku v prezidentských volbách v USA otevřeně dodnes neuznal. NYT si mimo jiné všímá, že Babiš v kampani využil stejnou strategii jako jeho někdejší blízký partner, maďarský premiér Viktor Orbán, který stejně jako nyní Babiš v maďarských volbách v dubnu 2022 naznačoval, že jeho protivník chce poslat maďarské vojáky do války proti Rusku, ačkoliv to nebyla pravda.

  „Pavlova image rozvážného a neochvějného lídra mu pomohla prosadit se mezi českými voliči. V úřadu, který kdysi zastával disident Václav Havel, bude mít vliv na sestavování kabinetu a jmenování centrálních bankéřů a soudců,“ píše závěrem svého textu Bloomberg.

  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Zobrazit celý online

  Video  Hymna ve štábu Petra Pavla: Ať žije prezident Pavel, radoval se zpěvák Ruml  - ČTK / Blesk Zprávy
  Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

pindal ( 29. ledna 2023 20:06 )

U nás žádný politik nemůže udělat něco pro lidi,protože ho okamžitě nazvou populistou.Může hrabat jenom pro sebe,to se považuje za normální.Mají to dobře udělaný.

Staroduchodce ( 29. ledna 2023 19:40 )

Po sobotě 28.1.2023 se citím konečně v té válce. Prezident soudruh generál, osobní pobočnice a politručice soudružka podplukovnice, předseda vlády se svým projevem jak polní kurát. Dále ministrně války Černochová,která utekla od plotny , prý nebyla soudružka, ale co když u ní jsou geny podobného ražení od rodičů a neříkejte, že to nemá vliv. My jsme museli za jednoznačné vlády KSČ vyplňovat dotazníky s údaji o politickém a třídním původu rodičů a v pozitivním případě to byly plus body, např. při přijetí na vyšší školy. Ale o vém členství nebo rodičů v KSČ zatlouká kdekdo, pokud se to příležitostně nevytáhne jak kostlivec ze skříně. Nějak se nám vytratili členové LM, uniformovaná úderná pěst strany, kdy došlo k omilostnění? A na osobní agenty, i nestraníků, členů KSČ se lepši ani neptat! Nesmím zapomenout na ministra nejmenovaného ministerstva propagandy ČT, ředitele soudruha Dvořáka, jinak také mentora ČRo a přitulených sdělovacích prostředků a novinářů, přítele vybraných antichartistů. Nějak ta poznámka Filipa má smysl . Těším se, že zase uvidím vojenskou přehlídku, prezident a jeho pobočnice ve svých posledních uniformách s vyznamenáními, předseda vlády v uniformě polního kuráta. Ministrini války by mohli obléct také do uniformy, alespoň svobodníka, snad umí nějak zpívat, aby splnila odvodová kritéria. A ten klid a pořádek (původní heslo Pavka)? V srpnu, září,.. 1968 jsme to slyšeli denně (zachovejte klid!) . Pak z Moskvy přiletěli ti, kteří nastolili pořádek.

bursik ( 29. ledna 2023 15:57 )

Přesně a vystizne

verka1 ( 29. ledna 2023 15:44 )

Jeden musel vyhrát, uvidíme jak bude vládnout lidu. Hezký se poslouchá co všechno chce udělat a změnit.

Papanikula ( 29. ledna 2023 15:04 )

Pavel o dnešním telefonátu se Zelenským: Na podpoře Ukrajiny se nic nemění

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa