Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Prezidentem voják? Tyhle všechny hlavy státu přišly z armády: Mezi nimi i Kennedy

 • Autor: man,swp - 
  22. 1. 2023
  05:00

  „V drtivé většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják,“ tvrdí prezident Miloš Zeman (78). Naráží tím na minulost uchazeče o Hrad Petra Pavla (61). Přitom historie pamatuje řadu světových lídrů, kteří vzešli z armády.

  Podobnou rétoriku jako Zeman má i druhý kandidát o prezidentský post Andrej Babiš (68, ANO). Ten vyrazil do boje s heslem, že nezatáhne Česko do války, jelikož je diplomat, ne voják. Naráží tím na minulost Pavla, který sloužil v armádě, byl náčelníkem generálního štábu a zastával i nejvyšší vojenské funkce v NATO. Deník Aha! se proto podíval do historie a našel řadu prezidentů s vojenskou minulostí. A samozřejmě někteří nezanechali pozitivní stopu, ovšem z řady z nich se stali státníci té nejvyšší úrovně.

 • 1.Tvůrce dnešní Francie Charles de Gaulle (1890 – 1970)

  Dal vzniknout nové ústavě, posílil mezinárodní postavení své země a její nezávislost. Francouzský prezident Charles de Gaulle tak vtiskl zemi podobu, jak ji známe dnes. „Politika je příliš seriózní práce, aby se nechala na politicích,“ řekl kdysi de Gaulle a připomínal svoji minulost, kdy jako důstojník z povolání sloužil v první světové válce. Během té druhé pak velel tankové divizi během bitvy o Francii, která netrvala nakonec ani dva měsíce, než země před nacistickým Německem kapitulovala.

 • 2.Hrdina z trosek John F. Kennedy (1917 – 1963)

  Několik vypálených kulek během atentátu ukončilo před 60 lety život prezidentovi Spojených států. „Neptej se, co může udělat země pro tebe, ale co ty můžeš udělat pro svou zemi,“ pronesl při inauguraci. Zahájil přípravu mise přistání člověka na Měsíci, podporoval západní Berlín po stavbě Berlínské zdi a byl jedním z těch, kdo pomohl zabránit jadernému konfliktu během kubánské krize. JFK, jak se říká zkráceně Kennedymu, byl ale také válečným hrdinou. Jako poručík během druhé světové války velel torpédovému člunu. Ten byl Japonci potopen a čtyři dny musel JFK s posádkou přežít bez jídla na malém ostrově.

 • 3.Bojovník z Normandie Chajim Herzog (1918 – 1997)

  Zeman dlouhodobě podporuje stát Izrael a má pro něj zásadní význam. Přitom právě lídři blízkovýchodní země se často formují z armádního prostřední. Exprezident Chajim Herzog bojoval během druhé světové války za Británii proti nacistům a se spojenci se zúčastnil vylodění v Normandii. Svoji vojenskou kariéru nakonec uzavřel v šedesátých letech s generálskými frčkami. Za dobu svého prezidentství se snažil překlenout rozdíly ve společnosti bez ohledu na náboženství či etnický původ. Jako první hlava státu Izraele se také vydal na oficiální státní návštěvu Německa.

 • 4.Plánoval den D: Dwight D. Eisenhower (1890 – 1969)

  Nikdy nezažil válku ani bitvu přímo na vlastní kůži. Přesto byl Dwight D. Eisenhower, přezdívaný Ike, důležitou postavou při osvobození Evropy od nacistů. Jako americký generál pomáhal naplánovat vylodění spojenců během dne D v Evropě. „Mír a spravedlnost jsou dvě strany stejné mince,“ tvrdil. Po válce pak zastával nejvyšší funkce v ozbrojených silách, až se nakonec po své šedesátce dal na politiku a rovnou dvakrát za sebou zvítězil v prezidentských volbách. Za jeho vlády se USA staly o něco sociálnější zemí. Svojí podporou také pomohl antirasistickému hnutí, aby americké školy nedělily studenty podle barvy pleti. Řada Američanů jej dodnes považuje za jednoho z nejlepších prezidentů.

 • 5.Hitlerův nepřítel č. 1 Winston Churchill (1874 – 1965)

  Zásadně odmítal přijetí Mnichovské dohody a jakékoliv ústupky Adolfu Hitlerovi. Poté, co se během druhé světové války dostal do čela britské vlády, dovedl Winston Churchill spojence k vítězství nad nacisty. „Nikdy, nikdy, nikdy se nevzdáme,“ burácel. I on měl kořeny v armádě, účastnil se válek v Asii a Africe, sloužil jako důstojník. Jako voják podle nadřízených prováděl šílené kousky. I když byl pro svět během druhé světové války hrdinou, post premiéra neobhájil. Lidem vadily některé jeho názory na sociální politiku. Ačkoliv je dnes na Západě oslavován, množí se negativní ohlasy na jeho rasismus. Znovu zvolen byl až v roce 1951.

 • 6.Černochová se pustila do Babiše

  Po Česku se objevily billboardy s Babišem a nápisem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják“. To ale namíchlo ministryni obrany Janu Černochovou (49, ODS), která expremiérovi připomněla, jak společně byli přítomni převezení ostatků padlých českých vojáků z Afghánistánu. „Když jsme stáli na letišti ve Kbelích při repatriaci jejich těl, oběma nám tekly slzy. Tehdy jste věděl, že umírají i za nás. Nezaslouží si, abyste je teď urážel,“ napsala na sociální síť a připomněla mu, že jako případný velitel ozbrojených sil bude svoje slova špatně brát zpátky.

 • 7.Víte, že...

  ...Československo už mělo prezidenta-generála? Byl jím Ludvík Svoboda.

  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Zobrazit celý online

  Video  Expertka o ostré kampani před finále voleb: Babiš cílí na nejtemnější strachy voličů  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

rudy_hnis ( 23. ledna 2023 12:26 )

A prezident Svoboda nebyl voják? (armádní generál)

Milan Šmid ( 23. ledna 2023 10:22 )

Je snad demokracie až si každý udělá svůj úsudek sám ?? Od začátku listopadu2019 neslyšíme ve sdělovacích prostředcích nic jiného, než že jsme oslavili 30let svobody. Nevím, jak vy ? , ale já tu svobodu jaksi ne a ne najít. Nesmíme říct, že většina ro??, nepracují, kradou a provádějí jinou trestnou činnost. Nesmíme říct, že tu nechceme muslimský živel. Do škol nám nutí inkluzi, i když každý normálně uvažující člověk ví, že ne všechny děti jsou stejně inteligentní. A že když se ty inteligentnější nenaučí učit se hned v prvních pár ročnících základní školy, tak už to nikdy nedoženou. Takže díky slavné inkluzi bude z našeho národa za pár let národ hlupá­ků..­....­....­....­.. Slavné EU nám diktuje, jaké výrobky máme vyrábět, co máme pěstovat na našich polích, kolik dobytka smíme chovat a v jakých stájích, Zakazuje nám naše tradiční zabíjačky. Zakazuje nám naše tradiční názvy našich potravin. A co se týká majetku, který byl spravován našim státem, tak skoro všechno už ti nahoře rozprodali cizincům ,takže za chvíli už budeme vlastně my cizinci ve vlastní zemi. Stejně jako zlatý poklad republiky, který je rozkraden. Tak se ptám: je toto ta svoboda, která se tak oslavuje.......

Uživatel_5522193 ( 23. ledna 2023 07:18 )

JaNat přesně tak lidé se obracejí na Ameriku a jiné státy a presidenty,ale co co napáchali generálové od svých stolů nikdo nevidí. Neslyšela jsem, kromě královských časů,že by někdo zvedl zadel a šel s vojáky do první linie. Tak generál ať si užije důchod a jde si zastřílet do lesa.

Uživatel_5522193 ( 23. ledna 2023 07:14 )

Přesně tak

maxpax ( 22. ledna 2023 20:13 )

Dnes nejsou. Nemají čas. Jeho tým, zde jindy zdatně plivající, leje na poslední chvíli Pavlovi do hlavy co má říkat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa