Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Babišův rychlý útok na Pavla? Experti: Promyšlený krok, kampaň začne být agresivnější

Autor: Maxmilián Nový - 
16. ledna 2023
11:15

Prohlašoval, že nebude vést útočnou kampaň. Při sobotní tiskovce ale prezidentský kandidát Andrej Babiš (68, ANO) otočil o 180 stupňů a ostře se pustil do svého protivníka Petra Pavla (61). Podle expertů šlo o promyšlený tah, jak mu v druhém kole odradit část voličů.

Pogratuloval Pavlovi k vítězství v prvním kole a vzápětí na něm nenechal nit suchou. „Víte, v které zemi v Evropě a blízko nás je prezidentem bývalý komunistický rozvědčík? Ano, je v Rusku, Vladimir Putin,“ hřímal Babiš. A zvolil – byť sám byl v KSČ a soudí se kvůli evidenci u StB – antikomunistickou linku. Podivoval se, že v zemi, kde se lidé vymezují proti bývalému režimu, zvolili Pavla, který má rovněž komunistickou minulost.

Ačkoliv se expremiér během proslovu „kasal“ dobrým výsledkem, podle politického marketéra Karla Komínka tomu nálada na pódiu neodpovídala. „Vidíte ty zasmušilé výrazy a zároveň on svůj projev říká způsobem, jako kdyby neunesl porážku,“ míní expert.

Agresivní kampaň

Nešlo ale dle něj o náhodný projev. „Překlopení kampaně do agresivnější polohy muselo být zamýšlené,“ uvedl Komínek, který si myslí, že Babišův tým už má dávno připravené materiály na Pavla a k tomu přizpůsobený i styl kampaně a grafiku.

Bylo to dle Komínka navíc poznat i v sobotu, kdy Babiš opakoval stejnou Pavlovu kritiku i později novinářům při rozhovorech. „Můžeme očekávat velmi vyostřený souboj,“ dodává Komínek.

Video  Tisková konference Andreje Babiše po prvním kole prezidentských voleb  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Odliv voličů?

Babišova řeč nejspíš nebyla mířená ani tak na sběr nových voličů, jako spíše na odrazení těch Pavlových. „Pokusil se demobilizovat voliče, o které chce před druhým kolem usilovat Pavel,“ tvrdí politolog Lukáš Jelínek.

Dle něj totiž Babiš nemá už moc odkud nové voliče lovit. Změna rétoriky se ale může expremiérovi i vymstít odlivem části voličů. „Mysleli si, že by na Pražský hrad usedl mírnější a polepšený Babiš. Po takové rétorice si ale řeknou, že by to Hradu neslušelo,“ vysvětlil Jelínek.

Vondrák: Zvažuji odchod

Už během minulého týdne překvapil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (63, ANO) svým prohlášením, že nebude volit svého stranického šéfa Babiše. Po sobotní tiskovce ale přitvrdil a uvedl, že zvažuje odchod z hnutí.

„Ta pozitivní kampaň, která se vedla, v podstatě okamžitě vzala za své. Je to špatně… Budoucí prezident má mít noblesu,“ uvedl Vondrák pro Seznam Zprávy. ANO se navíc dle něj vzdálilo původnímu konceptu. „Pokud by se ukázalo, že to je beznadějné, pak si myslím, že setrvávat v hnutí nemá smysl,“ sdělil.

Video  Prezidentské volby 2023: Tisková konference Petra Pavla  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„Kňů“

Babišův protivník Petr Pavel v sobotu se k proslovu vyjádřil krátce po jeho konci. „Tiskovku předsedy Babiše jsem sledovat nestihl, ale zaslechl jsem, že to prý bylo jedno velké kňů,“ napsal na sociální síti.

Co v projevu dál zaznělo…

„Pak se chystá nějaké další kompro, možná fotomontáž. Tak pokud budete dělat fotomontáž s nějakou vymyšlenou milenkou, nezapomeňte, že jsem na blondýnky!“

„Já bohužel teď mám signály, že právě naopak se chystá podraz na mě od spřízněných novinářů pana Pavla. Údajně mě někdo chce spojovat s KGB.“

„Gratuluji mu, že jako komunistický rozvědčík – trénovaný v Rusku –, který vítal invazi ruských vojsk, to dotáhl až do vojenského výboru NATO. Klobouk dolů.“

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

nespokojeny ( 17. ledna 2023 15:48 )

Generál a charakter. Velmi krátký vtip.
Opakovaně prokázal, že je naprosto bezcharakterní.

nespokojeny ( 17. ledna 2023 15:46 )

Generál, vraťme Česku řád a klid.?
Vraťme spíše ČR vlastním občanům.
Pro mně nejhorší možný kandidát na prezidenta ze všech kandidátů.
Nechtěl jsem v žádném případě volit Babiše, ale budu - musím.
Nevolím prezidenta, ale protiprezidenta.

doktormediciny ( 16. ledna 2023 13:15 )

Padouch 236...Jsem volic Babise, protoze ten clovek ma zrejme velky ekonomicky prehled/ nevim jestli jako porezident hopotrewbue/. Ovsem tady ty Vase radky to je dost silne..

Kazimir1 ( 16. ledna 2023 12:44 )

No , po Mildovi se tam hrabe Pinochet , ,, klid a pořádek ,, tak ať si napraví naše zauzené spoluobčany

hafblaf ( 16. ledna 2023 11:36 )

Doufám, že zvítězí zdravý rozum a né p. Blablyš se svými nechutnými útoky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa