Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

„Popleta“ Janeček přeškrtal lístek a napsal na něj své jméno. Přihrál platný hlas Pavlovi

Autor: vja - 
13. ledna 2023
17:00

Podnikatel a kandidát vyřazený ze souboje o Hrad Karel Janeček vzal první kolo prezidentských voleb tak trochu po svém. Do urny vhodil hlasovací lístek, ve kterém přeškrtal původní údaje a místo nich na něj připsal své jméno. Jenže i přeškrtaný lístek je platný – matematik tak volil generála Petra Pavla.

„Jak volit ve volbách spravedlivých i těch druhých?“ ptá se známý matematik u fotky ve twitterovém příspěvku, na které na objektiv ukazuje pozměněný lístek. I upravené nebo poškozené hlasovací lístky jsou v případě, kdy zůstávají čitelné původní údaje, považovány za platné. Karel Janeček svůj hlas tedy ve skutečnosti dal generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi.

Jen pár minut po zveřejnění Janečkova tweetu přidal příspěvek i oficiální účet ministerstva vnitra. „Abychom předešli případným nepříjemnostem: K různým kreativním úpravám hlasovacích lístků komise při sčítání nepřihlíží. Pokud jsou z lístku patrné potřebné údaje, lístek byl v úřední obálce pouze jeden a není zcela přetržený, vždy se jedná o platný hlas,“ upozornilo ministerstvo.

Později i Janeček na sociálních sítích potvrdil, že hlas je platný. „Vím, volba malého zla oproti katastrofickým zlům,“ okomentoval své jednání na Facebooku. Janečkovi zabránilo v účasti v prezidentských volbách ministerstvo vnitra poté, co údajně nedodal dostatečný počet podpisů potřebných pro kandidaturu. Podnikatel podal stížnost k Ústavnímu soudu, nakonec ale stejně neuspěl.

Video  Ústavní soud o zamítnutí stížnosti Karla Janečka (4.1.2023)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

illenne ( 15. ledna 2023 14:46 )

Janeček si z toho jen utahuje, je dobře, že se nedostal do užšího výběru. Manželka Andreje Babiše, jindy hezky oblečená na fotce v podivném kostýmu. To samé Ivana Zemanová, nějaký podivný kabát, ale u té je to normální.

lubosbeyr ( 14. ledna 2023 14:05 )

Jak může být platný, když v návodu je jasně napsáno že se volební lístky nesmějí nějak upravovat.

yarda ( 14. ledna 2023 11:58 )

Když se v podniku kde jsem před plyšákem pracoval volilo do ZV ROH a podnikovým rozhlasem se vyhlašovaly výsledky voleb, mimo kandidáty co byli navržení se pak občas ještě vyhlásilo: "...jeden hlas dostal soudruh..., protože nedostal potřebný počet hlasů nemohl být zvolen".
To mne vždy napadlo, že se na ten volební lístek nějaký šmudla podepsal. Nebo možná se mu někdo chtěl pomstít, tak ho mezi kandidáty připsal (jako v povídce "Souboj v kavárně" od Ladislava Stroupežnického)

st.rec ( 14. ledna 2023 11:20 )

Být to hlas pro Baštu nebo Babiše tak e stopro neplatný protože neoprávněně pozměněný.

jajas ( 14. ledna 2023 10:37 )

hadrapIan: Vyplynulo to z konver­zace­....­.Pavel asi bude chtít také (podobně jako by chtěl janeček) zavést jiné pojetí prezidenta, byť bude patrně pro většinu lidí přístupnější než ty vize Janečkovy. Každopádně za mne oba tito pánové jsou nepřijatelní.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa