Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 23°C

Exkluzivní anketa Blesku s kandidáty: 20 otázek na tělo! Co bude, když budeme na Hradě?

  • Autor: Vera Renovica,swp - 
    20. 12. 2022
    05:00

    Budu lepší, demokratičtější a transparentnější než Miloš Zeman (78)! A nebudu dávat metály kamarádům! Pět klíčových kandidátů na úřad, který se po Zemanovi uvolní v březnu, přesně tohle teď svorně slibují.

    Jak by chtěli vykonávat funkci, se dozvíte v exkluzivní anketě Blesku. A pozor: ten, kdo v lednové volbě zvítězí, si může být jist, že se v průběhu jeho prezidentování budeme k těmhle odpovědím vracet a kontrolovat, jak moc se jich držel!

    Jak budeme volit?

    • První kolo prezidentské volby, jíž se účastní 9 kandidátů potvrzených ministerstvem vnitra, se odehraje 13. a 14. ledna 2023.
    • Pokud někdo nezíská nadpoloviční většinu hned v prvním kole, bude se konat druhé kolo, a to 27. a 28. ledna 2023. Půjde o souboj mezi nejúspěšnějšími dvěma kandidáty z kola prvního.
    • Nový prezident bude inaugurován 8. března 2023.

  • 1.Andrej Babiš (68, ANO), expremiér

    Andrej Babiš během startu prezidentské kampaně na Teplicku (listopadu 2022) Andrej Babiš během startu prezidentské kampaně na Teplicku (listopadu 2022) | Facebook - A. Babiš
    1. Budete udělovat milosti a za jakých okolností?

    „Ano. Posuzoval bych však každý případ individuálně po poradě se svými odbornými poradci a ministerstvem spravedlnosti.“

    2. Udělil/a byste všeobecnou amnestii?

    „Není pro to žádný důvod.“

    3. Jmenoval/a byste premiérem/premiérkou automaticky šéfa/šéfku vítězné strany?

    „Nevidím sebemenší důvod, proč bych takový zvyk neměl ctít. Politici by měli co nejvíce respektovat vůli voličů, protože od nich pochází v demokracii veškerá moc.“

    4. Budete se snažit za všech okolností mít korektní vztahy s dalšími ústavními činiteli?

    „Za sebe mohu slíbit, že se o ně budu maximálně snažit.“

    5. Budete dělat vlastní zahraniční politiku anebo se přizpůsobíte vládě?

    „Zahraniční politika je pravomocí vlády, takže koordinace s vládou je klíčová. Na základních parametrech jako členství v NATO a EU nebo navyšování armádního rozpočtu se shodujeme, případné názorové rozdíly bychom si jistě dokázali vyříkat.“

    6. Jmenujete nebo odvoláte bez schůzek navrhované ministry premiérem anebo se s nimi budete chtít sejít?

    „Určitě bych se s ministry sešel.“

    7. Budete udílet státní vyznamenání lidem, kteří jsou vám osobně/byznysově blízcí či vám pomohli v kampani?

    „V žádném případě ne. Na rozdíl od ostatních protikandidátů jsem finančně nezávislý a kampaň platí hnutí ANO, takže nejsem nikomu zavázaný a nikoho ani nemusím vyznamenávat.“

    8. Budete část svého prezidentského platu věnovat na charitativní účely?

    „Ano, celý. Stejně jako jsem to dělal jako ministr financí, předseda vlády a poslanec. Všechny mé příjmy z politiky šly matkám samoživitelkám.“

    9. Budete s prezidentským vetem nakládat střídmě, anebo ho bude plně využívat?

    „Záleží na tom, jak kvalitní zákony parlament bude schvalovat a posílat na Hrad. Veto má být signál veřejnosti, že prezident má závažné výhrady k nějakému zákonu, že ho považuje za špatný a že by bylo dobře, aby si parlament přijetí takového zákona znovu promyslel. Určitě se ale budu snažit této situaci předcházet anebo ji vždy srozumitelně vysvětlit.“

    10. Po svém případném příchodu na Hrad, uděláte audit v Kanceláři prezidenta republiky a v pod ni příslušejících organizacích, jako je třeba Správa Pražského hradu?

    „Určitě ano, mám rád přehled o tom, jak se věci mají.“

    11. Necháte si na Hradě někoho ze stávajícího týmu Miloše Zemana?

    „Kdybych se stal prezidentem, tak si s sebou přivedu malý tým lidí, se kterými dlouhodobě spolupracuju.“

    12. Povýšíte plukovníka Koudelku do generálské funkce?

    „Jistě. Jako premiér jsem ho opakovaně navrhoval na generála.“

    13. Budete si 17. listopad připomínat veřejně na Národní třídě?

    „Jistě, jako jsem to dělal jako ministr financí, předseda vlády a nyní jako předseda nejsilnější opoziční strany.“

    14. Poletíte na Tchaj-wan?

    „Pokud by si mě lidé zvolili, tak moje první zahraniční cesta logicky povede na Slovensko. Pokud jde o cestu na Tchaj-wan, na rozdíl od jiných ústavních činitelů mám za to, že za zahraniční politiku je zodpovědná vláda, tudíž by bylo takový krok nejdřív probrat na této úrovni. Návštěva nejvyššího ústavního činitele ČR na Tchaj-wanu by znamenala radikální změnu kurzu politiky jedné Číny nastavené už za prezidentování Václava Havla.“

    15. Budete se s určitou mírou pravidelnosti osobně účastnit schůzí vlády a Parlamentu? A jak často?

    „Určitě ano. Nechci spekulovat o četnosti, to vše záleží na situaci a na tom, co se zrovna projednává.“

    16. Budete chtít jako prezident/ka navrácení zákonodárné iniciativy?

    „Ne, myslím si, že současné pravomoci prezidenta jsou dostačující.“

    17. Vrátíte se k tradici projevu 1. ledna, anebo zůstanete u vánočního poselství 26. prosince?

    „Asi bych se vrátil k 1. lednu. Myslím si, že o Vánocích by politici měli dát lidem klid.“

    18. Budete s rodinou žít na Pražském hradě?

    „Ne, kdybych byl zvolen prezidentem, žil bych i nadále v Průhonicích. Hrad a Lány bych mnohem více otevřel veřejnosti pro různé kulturní a společenské akce.“

    19. Jak aktivní bude váš manžel/manželka v roli prvního pána/první dámy?

    „Předpokládám, že moje paní by byla stejně aktivní, jako byla v roli manželky předsedy vlády. Umím si představit, že by se ještě víc angažovala v charitě. Na druhou stranu si žije svůj vlastní život, který respektuji, a snaží si držet od politiky určitý distanc. Jsem si ale jistý, že by pro ni byla čest znovu Českou republiku reprezentovat a dělala by to stejně důstojně, jako když jsem byl premiérem."

    20. Budete pravidelně a transparentně informovat o svém zdravotním stavu?

    „Samozřejmě, dělám to již nyní. V novinách, které přijdou všem občanům do schránek, tomu dokonce věnuji samostatný text.“

    Video  Den s Andrejem Babišem  - Pavlína Horáková
    Video se připravuje ...

  • 2.Petr Pavel (61), někdejší náčelník Generálního štábu Armády ČR

    Generál Petr Pavel s manželkou Evou na zahájení prezidentské kampaně (6.9.2022) Generál Petr Pavel s manželkou Evou na zahájení prezidentské kampaně (6.9.2022) | Blesk:Jakub Poláček
    1. Budete udělovat milosti a za jakých okolností?

    „Pokud jde o individuální milosti z humanitárních či výjimečných důvodů – třeba když dojde k justičnímu omylu – tak to vnímám jako opodstatněné, ale rozhodně ne jako nástroj, který staví prezidenta nad soudy.“

    2. Udělil/a byste všeobecnou amnestii?

    „V plošné amnestii opravdu nevidím žádný smysl.“

    3. Jmenoval/a byste premiérem/premiérkou automaticky šéfa/šéfku vítězné strany?

    „Mým cílem by bylo, abychom co nejdřív po volbách měli stabilní vládu, tedy takovou, která se bude celé volební období opírat o většinu ve Sněmovně. Proto bych jejím sestavením pověřil kandidáta, který má šanci získat hlasy alespoň 101 poslanců. Pokud by vítěz voleb neměl schopnost takovou vládu sestavit, pověřil bych toho, kdo takovou šanci má. Zda by šlo o stranu nebo koalici, by pro mě nehrálo roli, protože volební zákon umožňuje obojí.“

    4. Budete se snažit za všech okolností mít korektní vztahy s dalšími ústavními činiteli?

    „Ano, samozřejmě.“

    5. Budete dělat vlastní zahraniční politiku, anebo se přizpůsobíte vládě?

    „Dlouhodobé spory mezi prezidentem, vládou a parlamentem o prioritách zahraniční politiky a jejich špatná koordinace způsobují, že ztrácíme vliv a respekt ve světě. A s tím i možnost efektivně ovlivňovat mezinárodní dění a prosazovat své zájmy. Jako prezident budu zastupovat stát navenek v souladu s koncepcí české zahraniční politiky a v koordinaci s vládou i parlamentem a snažit se, aby česká politická reprezentace vystupovala vůči zahraničí v harmonii, srozumitelně a předvídatelně.“

    6. Jmenujete nebo odvoláte bez schůzek navrhované ministry premiérem, anebo se s nimi budete chtít sejít?

    „Za vládu i jednotlivé ministry odpovídá premiér, je to jeho kompetence a prezident by to měl respektovat. To ale neznamená, že bych jmenoval každého bez výhrad. Pokud bych s návrhy nesouhlasil, intenzivně bych o kandidátech s designovaným premiérem jednal, dělal bych to ale  za zavřenými dveřmi. Kádrování ministrů před televizními kamerami, jako to předvedl Miloš Zeman, považuji za nedůstojné.“

    7. Budete udílet státní vyznamenání lidem, kteří jsou vám osobně/byznysově blízcí či vám pomohli v kampani?

    „Rozhodoval bych podle toho, jakou službu vykonali pro Českou republiku, nikoli podle toho, jakou službu vykonali pro mě. Jsem přesvědčen, že jsou to státní vyznamenání, nikoli vyznamenání prezidenta. Proto bych chtěl, aby na vyznamenaných panovala co nejširší společenská shoda a aby se v daných kategoriích vždy jednalo o nominované doporučené odbornou komunitou.“

    8. Budete část svého prezidentského platu věnovat na charitativní účely?

    „Nerad spekuluji, co by kdyby, nejdřív je potřeba uspět ve volbách. Pokud jde o příspěvky na charitativní účely, to děláme i s manželkou dlouhodobě.“

    9. Budete s prezidentským vetem nakládat střídmě, anebo ho budete plně využívat?

    „Vetování zákonů bych se snažil předcházet už v procesu jejich přípravy, tedy pravidelnými konzultacemi s odborníky a aktivním jednáním se zástupci vlády i opozice.“

    10. Po svém případném příchodu na Hrad, uděláte audit v Kanceláři prezidenta republiky a v pod ni příslušejících organizacích, jako je třeba Správa Pražského hradu?

    „Vzhledem k pověsti Vratislava Mynáře bych považoval audit skoro za nutnost.“

    11. Necháte si na Hradě někoho ze stávajícího týmu Miloše Zemana?

    „Byl bych rád, aby v Kanceláři prezidenta republiky zůstalo maximum odborníků, kteří svou práci odvádí profesionálně ve prospěch České republiky a nepodléhají politickým či lobbistickým tlakům. Pokud jde o lidi přímo napojené na trio Mynář, Nejedlý, Ovčáček, očekávám, že sami odejdou v okamžiku, kdy nad nimi zmizí ochranná ruka současného prezidenta. Voliče mohu ujistit, že v případě úspěchu do těchto funkcí jmenuji slušné lidi s vysokým morálním i odborným kreditem. Vedoucím kanceláře a mluvčím v takovém případě budou úředníci, kteří nepřekračují své pravomoci a jednají v souladu s pravidly a působností své funkce.“

    12. Povýšíte plukovníka Koudelku do generálské funkce?

    „Ano, to se mělo stát už dávno.“

    13. Budete si 17. listopad připomínat veřejně na Národní třídě?

    „Ano, stejně jako jsem to udělal i letos.“

    14. Poletíte na Tchaj-wan?

    „Byl bych rád, aby se taková cesta uskutečnila, protože je to náš významný obchodní partner, a případnou návštěvu bych nevnímal jako porušení principu Jedna Čína - dva systémy. Cestu bych ale nepodnikal proti vůli vlády, snažil bych dosáhnout shody ohledně výhod pro Českou republiku.“

    15. Budete se s určitou mírou pravidelnosti osobně účastnit schůzí vlády a Parlamentu? A jak často?

    „Ano, jako aktivní prezident bych se chtěl účastnit legislativního procesu už v jeho průběhu. Četnost mých návštěv na vládě a v Parlamentu by závisela na aktuální situaci, časových možnostech a důležitosti a urgenci projednávaných zákonů.“

    16. Budete chtít jako prezident/ka navrácení zákonodárné iniciativy?

    „Ne.“

    17. Vrátíte se k tradici projevu 1. ledna, anebo zůstanete u vánočního poselství 26. prosince?

    „Vrátil bych se k lednu, protože svátky by měly patřit času s rodinou u televize, pohodě a odpočinku. Nový rok je navíc ideální příležitostí k bilancování událostí, které jsou za námi, a přání štěstí a vůle do toho nového, co je před námi.“

    18. Budete s rodinou žít na Pražském hradě?

    „Neplánujeme to. Na Hradě budu přespávat, když to bude vyžadovat prezidentský program. Ale když to trochu půjde, pojedu domů.“

    19. Jak aktivní bude váš manžel/manželka v roli prvního pána/první dámy?

    „Moje žena je připravena věnovat se očekávaným povinnostem první dámy podle svých možností a schopností.“

    20. Budete pravidelně a transparentně informovat o svém zdravotním stavu?

    „Ano. Jsem také připraven zveřejnit zprávu z celkového vyšetření, které chci absolvovat i sám kvůli sobě v ÚVN.“

    Video  Den s Petrem Pavlem  - David Polák
    Video se připravuje ...

  • 3.Marek Hilšer (46), senátor, lékař, aktivista

    Marek Hilšer. Marek Hilšer. | Blesk:Czech News Center, a.s./Martin Sekanina
    1. Budete udělovat milosti a za jakých okolností? 

    „Milosti jsou doplněk a nedílná součást trestní spravedlnosti ve všech právních systémech příbuzných tomu našemu, ač ne vždy tato pravomoc náleží hlavě státu. Někdy je milost posledním prostředkem k uplatnění lidskosti nebo zmírnění chyby systému, ke které může dojít, byť by byl systém sebedokonalejší. Odpověď je tedy ano, za mimořádných okolností, případně i v součinnosti s ministerstvem spravedlnosti.“

    2. Udělil/a byste všeobecnou amnestii?

    „Nevidím k amnestii aktuálně žádný důvod. V této souvislosti bych rád zmínil garanci beztrestnosti formou abolice, kterou udělil prezident s kontrasignací premiéra dobrovolníkům, kteří se rozhodli přihlásit ke službě v ukrajinské armádě po napadení Ukrajiny Ruskem. To bylo dle mého soudu správné rozhodnutí.“

    3. Jmenoval/a byste premiérem/premiérkou automaticky šéfa/šéfku vítězné strany?

    „Jmenování premiéra či premiérky může předcházet pověření sestavením vlády, to je zažitý postup. Sestavením vlády by měl být podle mého názoru pověřen vítěz voleb, tj. předseda či předsedkyně politické strany nebo hnutí, případně lídr či lídryně volební koalice. Prezident by měl respektovat vůli voličů. Jeho kroky by měly směřovat ke jmenování vlády, která získá důvěru parlamentu. Snažil bych se samozřejmě podpořit dohodu takových stran, které ctí demokratické principy, právní stát a lidská práva.“

    4. Budete se snažit za všech okolností mít korektní vztahy s dalšími ústavními činiteli?

    „Ano. Korektní vztahy však nevylučují možnost vyjádřit s nimi nesouhlas, případně snahu ovlivnit jejich rozhodnutí. Za korektní považuji hovořit otevřeně, jednat transparentně a dodržovat dané slovo. Prezident přísahá věrnost ústavě, nikoli ústavním činitelům. V případě, že by ústavní činitelé jednali protiústavně, musí prezident v rámci svých možností zasáhnout, například se může obrátit na Ústavní soud.“

    5. Budete dělat vlastní zahraniční politiku, anebo se přizpůsobíte vládě?

    „Vlastní zahraniční politiku koordinovanou s vládou, každopádně důsledně ve prospěch České republiky. S postoji současné vlády v podstatě souzním. To, že některé kroky činí vláda a jiné prezident, jen rozšiřuje arzenál možného působení.“

    6. Jmenujete nebo odvoláte bez schůzek navrhované ministry premiérem, anebo se s nimi budete chtít sejít?

    „Jmenování a zejména odvolání členů vlády může být doprovázeno osobní schůzkou. Vše záleží na okolnostech, za jakých tento akt probíhá. Prezident by měl být informován a projevovat zájem, v případě jakékoliv kontroverze žádat o detailní informaci. Rozhodně bych nestanovoval jakékoli podmínky pro jmenované nad rámec zákona, to prezidentovi nepřísluší.“

    7. Budete udílet státní vyznamenání lidem, kteří jsou vám osobně/byznysově blízcí či vám pomohli v kampani?

    „V žádném případě. Nemám ‚byznysově blízké osoby‘. Jsem nezávislý kandidát.“

    8. Budete část svého prezidentského platu věnovat na charitativní účely?

    „Proč ne. V žádném případě bych ale nevyužíval prostředky KPR a různé funkční požitky pro své soukromé účely. To samé musí platit i pro zaměstnance. To je velký nešvar, přitom v zahraničí běžně politici nebo úředníci rezignují, když se zjistí, že zneužívali třeba služební auto nebo svůj vliv, aby pomohli známému.“

    9. Budete s prezidentským vetem nakládat střídmě, anebo ho budete plně využívat?

    „Záleží vždy na tom, jestli je důvod předpokládat, že by daný zákon mohl být v rozporu s Ústavou, nebo dokonce narušit ústavní pořádek. V takovém případě je na místě jej vetovat a případně i napadnout u Ústavního soudu tak, jako to například učinil prezident Havel v případě novely volebního zákona z dílny stran opoziční smlouvy. To však nebyla běžná situace. Prezident by rozhodně neměl této pravomoci nadužívat. Tvůrcem zákonů je parlament. Prezidentské veto neslouží ke sdělování prezidentových názorů.“

    10. Po svém případném příchodu na Hrad, uděláte audit v Kanceláři prezidenta republiky a v pod ní příslušejících organizacích, jako je třeba Správa Pražského hradu?

    „Určitě ano. Rovněž v Lesní správě Lány.“

    11. Necháte si na Hradě někoho ze stávajícího týmu Miloše Zemana?

    „Pokud máte na mysli vedoucího Kanceláře prezidenta, mluvčího či poradce, určitě ne. Řadoví zaměstnanci, pokud splňují podmínky podle zákona o státní službě, by mohli zůstat.“

    12. Povýšíte plukovníka Koudelku do generálské funkce?

    „Ano, už si to dávno zasloužil za práci, kterou odvedl ve prospěch České republiky. Vážím si pana ředitele Koudelky pro jeho loajalitu státu, erudici a renomé.“

    13. Budete si 17. listopad připomínat veřejně na Národní třídě?

    „Samozřejmě, dělám to každý rok a budu-li zvolen, budu tak činit i nadále.“

    14. Poletíte na Tchaj-wan?

    „Budu-li pozván, pak ano. Po konzultaci s vládou. Tchaj-wan je z ekonomického hlediska velmi perspektivním partnerem, podstatně perspektivnějším než třeba Čína.“

    15. Budete se s určitou mírou pravidelnosti osobně účastnit schůzí vlády a Parlamentu? A jak často?

    „Ano. Budu se účastnit, kdykoliv to bude dle mého uvážení potřeba. A čas od času i s cílem potvrdit zájem a otevřenost ke spolupráci.“

    16. Budete chtít jako prezident/ka navrácení zákonodárné iniciativy?

    „O takovou změnu nehodlám usilovat. Prezidentské pravomoci jsou nastaveny adekvátně.“

    17. Vrátíte se k tradici projevu 1. ledna, anebo zůstanete u vánočního poselství 26. prosince?

    „Novoroční projev mi přijde vhodnější. Začátek občanského roku je mimochodem také dnem vzniku samostatné České republiky.“

    18. Budete s rodinou žít na Pražském hradě?

    „Pražský hrad není uzpůsoben k bydlení a rozhodně bych nevynakládal státní prostředky na přestavbu historických prostor za tímto účelem. Můžeme s rodinou i nadále žít v našem bytě, který se shodou okolností nachází nedaleko Pražského hradu.“

    19. Jak aktivní bude váš manžel/manželka v roli prvního pána/první dámy?

    „Tak aktivní, jak si to protokolární povinnosti vyžadují. Má žena by se nevzdala úplně své lékařské profese, ale vím, že by obojí dokázala dobře skloubit. Veřejná činnost je pro ni přirozenou součástí profesního uplatnění, zakládala kdysi třeba Sekci mladých lékařů České lékařské komory. Pokud jde o charitativní práci, ráda by se angažovala v paliativní péči, o kterou se zajímá.“

    20. Budete pravidelně a transparentně informovat o svém zdravotním stavu?

    „Můj zdravotní stav je dobrý, nemám žádné chronické obtíže. V případě nemoci by byli občané zcela jistě informováni včas, adekvátně a transparentně.“

  • 4.Pavel Fischer (57), senátor, kariérní diplomat

    Senátor Pavel Fischer Senátor Pavel Fischer | Instagram @pavelfischer
    1. Budete udělovat milosti a za jakých okolností?

    „Ano. Každá milost vyžaduje od hlavy státu osobní pozornost, jinak milost nelze odpovědně udělit.“

    2. Udělil/a byste všeobecnou amnestii?

    „Plošnou amnestii neplánuji, to by nebylo odpovědné. Vyžadovalo by to nejprve jednat s ministrem spravedlnosti a s vládou, což bych udělal až po zvolení.“

    3. Jmenoval/a byste premiérem/premiérkou automaticky šéfa/šéfku vítězné strany?

    „Jmenoval bych šéfa/šéfku vítězné strany, pokud by měl/měla dohodnutou většinu v Poslanecké sněmovně.“

    4. Budete se snažit za všech okolností mít korektní vztahy s dalšími ústavními činiteli?

    „Ano, považuji to za samozřejmost. Pravidelně bych se s nimi scházel.“ 

    5. Budete dělat vlastní zahraniční politiku, anebo se přizpůsobíte vládě?

    „Zahraniční politika jde za vládou, přičemž prezident reprezentuje stát navenek. Své kroky bych s vládou konzultoval.“

    6. Jmenujete nebo odvoláte bez schůzek navrhované ministry premiérem, anebo se s nimi budete chtít sejít?

    „Každého kandidáta bych osobně rád poznal, tak velí slušnost. Předpokládám, že by mi premiér nikoho, kdo by nesplňoval zákonné náležitosti, ani nenavrhl. Takže bych je jmenoval.“

    7. Budete udílet státní vyznamenání lidem, kteří jsou vám osobně/byznysově blízcí či vám pomohli v kampani?

    „Státní vyznamenání má nezastupitelnou roli ve společnosti. Může přinést občanům vzor hodný následování. Udělil bych státní vyznamenání jen výjimečným osobnostem a v takovém počtu, aby se v tom lidé vyznali.“

    8. Budete část svého prezidentského platu věnovat na charitativní účely?

    „Na charitu přispívám dnes, takže bych pokračoval i ve funkci prezidenta.“

    9. Budete s prezidentským vetem nakládat střídmě, anebo ho bude plně využívat?

    „Veto prezidenta beru jako krajní prostředek pro mezní situace. Může jít například o bezpečnost státu nebo o případ, že by byly v ohrožení naše závazky ke spojencům a podobně.“

    10. Po svém případném příchodu na Hrad, uděláte audit v Kanceláři prezidenta republiky a v pod ní příslušejících organizacích, jako je třeba Správa Pražského hradu?

    „Kancelář je citlivý ekosystém. Docházelo tam nejen k trestné činnosti, ale také k porušení pravidel bezpečnosti, což znamená přímé ohrožení bezpečnosti státu. To je třeba změnit. A nemám na mysli jenom personální změny.“

    11. Necháte si na Hradě někoho ze stávajícího týmu Miloše Zemana?

    „Ne, vedoucí pracovníci budou muset skončit. U ostatních budu postupovat individuálně.“

    12. Povýšíte plukovníka Koudelku do generálské funkce?

    „Ano.“

    13. Budete si 17. listopad připomínat veřejně na Národní třídě?

    „Ano.“

    14. Poletíte na Tchaj-wan?

    „Zahraniční politiku budu konzultovat s vládou. Na Tchaj-wan bych nejspíše nejel, ale podpořil bych další ústavní činitele, aby pomáhali rozvíjet vzájemně výhodné vztahy i s Tchaj-wanem.“

    15. Budete se s určitou mírou pravidelnosti osobně účastnit schůzí vlády a Parlamentu? A jak často?

    „Budu se jich rád účastnit tak často, jak bude potřeba.“

    16. Budete chtít jako prezident/ka navrácení zákonodárné iniciativy?

    „Ne.“

    17. Vrátíte se k tradici projevu 1. ledna, anebo zůstanete u vánočního poselství 26. prosince?

    „Zatím nevím, máme celý rok 2023 na rozmyšlenou.“

    18. Budete s rodinou žít na Pražském hradě?

    „Budeme respektovat požadavky Policie ČR.“

    19. Jak aktivní bude váš manžel/manželka v roli prvního pána/první dámy?

    „Moje žena Klára působí v domácím hospici a v nadačním fondu, který založila. Bude mě podle potřeb doprovázet na společenských akcích, zahraničních a domácích cestách a bude se v nejlepší tradici aktivit Olgy Havlové věnovat charitě.“

  • 5.Josef Středula (55), šéf Českomoravské konfederace odborových svazů

    Prezidentská kampaň Josefa Středuly. Prezidentská kampaň Josefa Středuly. | reprofoto Twitter Josef Středula
    1. Budete udělovat milosti a za jakých okolností?

    „Milost je výjimečný nástroj, který je zároveň pojistkou. Klíčové pro její udělení by měly být humanitární důvody, například pokud je někdo v situaci, že už dlouho žít nebude. V takovém případě může být lépe, pokud by mohl dožít mezi blízkými, a ne ve vězeňském zařízení. V každém případě by při udělení milosti měla být velmi těsná spolupráce s ministrem spravedlnosti a premiérem.“

    2. Udělil/a byste všeobecnou amnestii?

    „Plošnou amnestii určitě ne, v současné době k jejímu vyhlášení nevidím důvod.“

    3. Jmenoval/a byste premiérem/premiérkou automaticky šéfa/šéfku vítězné strany?

    „Obecně ctím pravidlo, že vítěz voleb by měl dostat první šanci na sestavení vlády.“

    4. Budete se snažit za všech okolností mít korektní vztahy s dalšími ústavními činiteli?

    „Ano. To však neznamená, že nebudu kritický tam, kde je to oprávněné, ale také nezapomenu pochválit to, co udělají ústavní činitelé dobře.“

    5. Budete dělat vlastní zahraniční politiku, anebo se přizpůsobíte vládě?

    „Česká republika má jasně dané, že garantem zahraniční politiky je Vláda ČR a není přijatelné mít dvě zahraniční politiky.“

    6. Jmenujete nebo odvoláte bez schůzek navrhované ministry premiérem, anebo se s nimi budete chtít sejít?

    „Považuji za správné, se s navrhovanými ministry před jmenováním sejít a hovořit o tématech resortu, do jehož vedení má usednout, a následně to vše opět prodiskutovat s premiérem, který je navrhuje nebo odvolává.“

    7. Budete udílet státní vyznamenání lidem, kteří jsou vám osobně/byznysově blízcí či vám pomohli v kampani?

    „Oceňovány by měly být mimořádné osobnosti, hrdinové současnosti i minulosti. Důvodem k vyznamenání by měly být morální hodnoty, zásluhy na rozvoji státu, věhlas nebo mimořádný čin. Nic z toho do této kategorie nezapadá.“

    8. Budete část svého prezidentského platu věnovat na charitativní účely?

    „O tom ještě nejsem zcela rozhodnut, ale již nyní (a dlouhodobě) posíláme dary na charitativní účely. Přemýšlíme se ženou o nadaci v oblasti vzdělávání.“

    9. Budete s prezidentským vetem nakládat střídmě, anebo ho budete plně využívat?

    „Veto zákona považuji za krajní možnost, před jeho použitím upřednostním možnost vstupovat do přípravy zákona v připomínkovém řízení.“

    10. Po svém případném příchodu na Hrad, uděláte audit v Kanceláři prezidenta republiky a v pod ní příslušejících organizacích, jako je třeba Správa Pražského hradu?

    „Samozřejmě se budu zajímat, co se odehrávalo, a co se odehrává. Pokud by se něco objevilo, budeme se tím zabývat, neumím si představit jiný postup. Také si umím představit jednání s Nejvyšším kontrolním úřadem, kde bych se zeptal se na jejich pohled.“

    11. Necháte si na Hradě někoho ze stávajícího týmu Miloše Zemana?

    „Počítám se svým týmem. Lidé, kteří jsou na svých místech kvůli odbornosti a pracují dobře, se nemají čeho obávat.“

    12. Povýšíte plukovníka Koudelku do generálské funkce?

    „Před rozhodnutím je třeba znát konkrétní podrobnosti a teprve na základě nich postupovat.“

    13. Budete si 17. listopad připomínat veřejně na Národní třídě?

    „Takto významný den nemůže být připomínán za dveřmi hradní kanceláře.“

    14. Poletíte na Tchaj-wan?

    „Pokud to bude v souladu se zahraniční politikou vlády, je to jedna ze zemí, kde má smysl, aby hlava státu podpořila např. ekonomickou diplomacii.“

    15. Budete se s určitou mírou pravidelnosti osobně účastnit schůzí vlády a Parlamentu? A jak často?

    „Chci být aktivním prezidentem, vstupovat do procesu přípravy zákonů a k tomu patří i využití možnosti návštěvy jednání vlády a Parlamentu. Je to příležitost, jak moderovat debatu o důležitých zákonech a předejít jejich vetu. Této možnosti bych využil tak často, jak bude třeba.“

    16. Budete chtít jako prezident/ka navrácení zákonodárné iniciativy?

    „Současné pravomoci prezidenta považuji za dostatečné.“

    17. Vrátíte se k tradici projevu 1. ledna, anebo zůstanete u vánočního poselství 26. prosince?

    „Novoroční projev považuji za vhodnou příležitost k předání poselství pro nadcházející rok.“

    18. Budete s rodinou žít na Pražském hradě?

    „Nyní to skutečně neřeším.“

    19. Jak aktivní bude váš manžel/manželka v roli prvního pána/první dámy?

    „Je připravena zhostit se všech povinností, které s tím souvisí. Ráda by se věnovala charitativní činnosti a mimo to se jí velmi líbil projekt Regionálních prezidentských kanceláří, které bych rád zavedl. Mohla by je zastřešovat.“

    20. Budete pravidelně a transparentně informovat o svém zdravotním stavu?

    „Ano jsem přesvědčen, že občané České republiky si zaslouží mít všechny zásadní informace o hlavě státu.“

  • 6.Danuše Nerudová (43), ekonomka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně

    Den s Danuší Nerudovou: Debata v Ostravě (7.12.2022) Den s Danuší Nerudovou: Debata v Ostravě (7.12.2022) | Blesk:FOTO:CNC/ KAREL KOPAC
    1. Budete udělovat milosti a za jakých okolností?

    „Milosti bych udělovala pouze z humanitárních důvodů (například nevyléčitelná onemocnění), a to u méně závažných trestných činů. Každou milost bych řádně odůvodnila. Nikdy bych nerozporovala rozsudek soudu a nepodrývala soudní moc v České republice.“

    2. Udělil/a byste všeobecnou amnestii?

    „Ne, nevidím pro to žádný důvod.“

    3. Jmenoval/a byste premiérem/premiérkou automaticky šéfa/šéfku vítězné strany?

    „Sestavením vlády bych v prvním pokusu pověřila vítěze voleb. Pokud by odmítl, nebo neuspěl, tak bych následně sestavením pověřila toho, kdo by měl největší šanci získat důvěru Sněmovny k sestavení stabilní a demokratické vlády. Ctila bych demokratický proces voleb a Ústavu neohýbala podle svých sympatií ke zvoleným kandidátům.“

    4. Budete se snažit za všech okolností mít korektní vztahy s dalšími ústavními činiteli?

    „Ústavní činitelé i všichni další politici spolu musí otevřeně komunikovat. To považuji za klíčové. Naše země bude silnější, když každý řidič nepojede jiným směrem. Neznamená to však zároveň nevymezovat se proti krokům, které bych nepovažovala za správné.“

    5. Budete dělat vlastní zahraniční politiku, nebo se přizpůsobíte vládě?

    „Naše země potřebuje jednotnou a stabilní zahraniční politiku. Své kroky bych proto konzultovala s vládou i dalšími ústavními činiteli. Rozvíjela bych dobré vztahy s dosavadními partnery, ale snažila bych se otevírat i nové dveře. Zároveň bych vždy hájila naše prozápadní směřování, demokracii a lidská práva.“

    6. Jmenujete nebo odvoláte bez schůzek navrhované ministry premiérem, anebo se s nimi budete chtít sejít?

    „Dodržovala bych ústavu. Prezident není ten, kdo sestavuje vládu. Za vládu odpovídá předseda vlády. Na druhou stranu vždy bych ve své funkci hájila právní stát, naše demokratické zřízení a prozápadní směřování. Z tohoto důvodu bych zvažovala žádost u někoho, kdo by svými činy šel proti těmto hodnotám. Sejít se s budoucím ministrem považuji za dobrý krok pro budoucí spolupráci.“

    7. Budete udílet státní vyznamenání lidem, kteří jsou vám osobně/byznysově blízcí či vám pomohli v kampani?

    „Absolutně by nezáleželo na tom, zda se jedná o osoby mně blízké či moje podporovatele. Vyznamenání patří těm, kteří mají vysoké osobní a profesní kvality či učinili nějaký hrdinský čin, a těmto lidem bych ho předala vždy s velkou radostí.“

    8. Budete část svého prezidentského platu věnovat na charitativní účely?

    „Ano. Celý život s manželem podporujeme ty, kteří to potřebují, a v prezidentském úřadu by to nebylo jinak.“

    9. Budete s prezidentským vetem nakládat střídmě anebo ho bude plně využívat?

    „Veto bych využívala se vší zodpovědností pouze ve výjimečných případech. Primárně tehdy, kdy by zákon šel proti demokratickým principům, porušoval by lidská práva nebo by se jednalo o nekvalitní legislativu.“

    10. Po svém případném příchodu na Hrad, uděláte audit v Kanceláři prezidenta republiky a v pod ní příslušejících organizacích, jako je třeba Správa Pražského hradu?

    „Zajímala bych se o hospodaření prezidentské kanceláře. Mám vážné pochybnosti, zda se kancelář pod vedením pana Mynáře skutečně chovala jako řádný hospodář. O dobré hospodaření bych se zajímala i v příslušejících organizacích a dbala bych na to, aby služby placené z veřejných prostředků byly vykonávané hospodárně a ve veřejném zájmu.“

    11. Necháte si na Hradě někoho ze stávajícího týmu Miloše Zemana?

    „Z čelních představitelů určitě nikoho. Nespolupracovala bych s někým, kdo si veřejnou funkci plete s byznysem a výtahem k moci. Přála bych si, aby na Hradě pracovali odborníci s vysokým morálním kreditem.“

    12. Povýšíte plukovníka Koudelku do generálské funkce?

    „Ano, povýšila bych pana Koudelku. Je pro mě už roky generálem. Navíc bych osobně ráda ocenila práci celé BIS a navštívila jejich sídlo, kde bych poděkovala za jejich dlouholetou velmi kvalitní práci. Za absolutně nejlepší poděkování považuji to, že budu brát zprávy BIS vážně a postupovat vždy tak, abych chránila naši bezpečnost, svobodu a demokracii.“

    13. Budete si 17. listopad připomínat veřejně na Národní třídě?

    „Ano, považuji 17. listopad za jeden z nejzásadnějších svátků a stejně jako mnohokrát v minulosti bych i každý rok ve funkci hlavy státu zapálila s vděčností za svobodu svíčku na Národní třídě.“

    14. Poletíte na Tchaj-wan?

    „Zvažovala bych to. Považuji Čínu za zásadní bezpečnostní riziko a případná cesta k našim partnerům na Tchaj-wanu může být velmi symbolické, ale zároveň silné gesto.“

    15. Budete se s určitou mírou pravidelnosti osobně účastnit schůzí vlády a Parlamentu? A jak často?

    „Účastnila bych se klíčových jednání. S vládou, parlamentem a zástupci politických stran i samospráv bych pravidelně komunikovala.“

    16. Budete chtít jako prezident/ka navrácení zákonodárné iniciativy?

    „Současný stav považuji za správně nastavený.“

    17. Vrátíte se k tradici projevu 1. ledna, anebo zůstanete u vánočního poselství 26. prosince?

    „Vrátila bych se k projevu 1. ledna. Důležitější, než kdy projev zazní, je ale podle mě, co v něm zazní. Mezi lidi bych ráda přinášela pochopení a naději, nikoliv svár.“

    18. Budete s rodinou žít na Pražském hradě?

    „Ne, na Hradě bydlí králové. Chci být civilní prezidentkou a s rodinou bych bydlela v podhradí. Prezident má být blízko lidem, zajímat se o jejich problémy a být jim nablízku. Nikoli žít za zdmi Hradu či zámku v Lánech.“

    19. Jak aktivní bude váš manžel/manželka v roli prvního pána/první dámy?

    „Můj muž by chtěl případnou roli vykonávat aktivněji než současná první dáma. Rád by se věnoval charitě. Jako respektovaný a úspěšný advokát by se soustředil například větší popularizaci činnosti právních poraden zdarma a možnosti právní pomoci. Zároveň jako děti rodičů v důchodovém věku si uvědomujeme, jak složité to někteří senioři u nás v některých věcech mají. To je důvod, proč by se chtěl věnovat také kvalitě života seniorů. Samozřejmě by se účastnil všech povinností souvisejících například se zahraničními cestami a oslavami státních svátků.“

    20. Budete pravidelně a transparentně informovat o svém zdravotním stavu?

    „Ano, prezident vykonává veřejnou funkci a lidé mají právo vědět, zda je toho schopen.“

    Video  Den s Danuší Nerudovou  - Nikola Forejtová
    Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

modrosvazak ( 26. prosince 2022 08:55 )

Ano, my tuneláři chceme na Hradě svého mafiána, agenta GRU Pávka!
Takový president nad námi tuneláři, bude držet ochrannou ruku po vzoru soudruha Vaška Klause, který nás tuneláře kdykoliv omilostní a vytunelované zlodějské špinavé prachy nám nechá, páč zloděj zloděje neokrade to ví přeci každý.
Vzhůru do modrých zářných zítřků!

jajas ( 22. prosince 2022 17:16 )

Přesně! Zloději chtějí svého prezidenta, převlékači kabátů také chtějí svého prezidenta a lháři také, proto se do čela dostali ti tři: Babiš, Pavel a Nerudná mladá a pohledná). Nic překvapivého!

rudy_hnis ( 21. prosince 2022 21:53 )

ANO, my zloději chceme na Hradě svého člověka, soudruha estébáka Babiše!
Takový prezident nad námi, zloději, bude držet ochrannou ruku po vzoru soudruha Zemana, který dal milost nejen svému zlodějskému kámoši-šéfovi lánské obory, ale i dvojnásobnému vrahovi Kajínkovi.
Čest práci!

modrosvazak ( 21. prosince 2022 20:35 )

To těžko, já tu nevykřikuju nesmysly jako hadrplan a netáhnu ani na Rusa, ba ani sem netáhám válku jako přihlouplý vymetlý hadrplan či jeho páníček pomatený Fiala .

modrosvazak ( 21. prosince 2022 20:24 )

Vemeno je zde pouze a jedině hadrpla, navíc ještě vemeno z Fialovy krávy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa