Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

„Šachy“ kolem „minikandidátů“. Hilšer a Fischer čelí tlaku na odstoupení. Politolog řekl, co by to změnilo

Autor: vja, swp - 
12. prosince 2022
05:00

Senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer nepatří podle průzkumů mezi nejpopulárnější prezidentské kandidáty, v poslední době se zřejmě proto objevují výzvy, aby z voleb odstoupil, a posílili tak pozice další dvojice kandidátů - Danuše Nerudové a generála Petra Pavla. Ani jeden z nich s tímto krokem nepočítá. Fischer i Hilšer už zkušenost s prezidentskou volbou mají - v roce 2018 se ani jeden z nich nedostal do druhého kola. Jaký dopad by jejich případné odstoupení mohlo mít a proč se neprodrali do skupiny nejvíce favorizovaných kandidátů, pro Blesk krátce rozebral politolog Josef Mlejnek.

Spekulace o možném odstoupení se týkaly především osoby Marka Hilšera, který podle posledních průzkumů v počtu oslovených voličů zaostává i za svým senátorským kolegou Pavlem Fischerem. Ten dosáhl prozatím na preference 5,5 %, přičemž Hilšer se drží okolo 3,5 %.  Kritici kandidatury obou senátorů se odkazují na možnost, že v případě jejich odstoupení by jeden z favorizovaných kandidátů mohl porazit expremiéra Andreje Babiše (ANO) již během prvního kola.

Marek Hilšer i Pavel Fischer nejsou v souboji o Pražský hrad žádnými nováčky, oba se o prezidentskou funkci utkali již v předchozích volbách v roce 2018. Ani jednomu z nich se však nepodařilo postoupit do druhého kola volby, i když Fischer se dostal se svými 10,23 % blíže než zbytek neúspěšných kandidátů. Hilšer v pvním kole pak dosáhl na 8,83 %, což jej vyneslo na celkovou pátou příčku.

Hilšer se považuje za silného kandidáta

Že by Fischer či Hilšer oznámili ukončení svých snah o získání prezidentské funkce, však není příliš pravděpodobné. V pořadu Hyde Park, který odvysílala Česká televize ve čtvrtek 8. prosince, tuto možnost Hilšer dokonce důrazně popřel. „Když hrajeme na to, že je potřeba odstupovat v zájmu vyššího dobra, tak ať odstoupí třeba ti silní kandidáti. Pokud máme možnost, že někdo vyhraje už v prvním kole, tak ať odstoupí třeba generál Pavel nebo paní Danuše Nerudová a předá svoje hlasy třeba tomu, kdo by mohl získat 50 %,“ nechal se slyšet.

Sám sebe Hilšer podle svých slov považuje za silného kandidáta. „Máme ještě 5 týdnů do voleb. Můžeme se ještě dozvědět spoustu věcí. A to všechno může s lidmi pohnout,“ míní. Průzkumy a názory politologů Hilšer nepovažuje v tomto ohledu za zcela vypovídající. „Dejme na to, jaké máme hodnoty, a podle toho volme. Ne podle toho, co nám kdo řekne,“ uvedl.

Video  Prostor X: Rozhovor s Markem Hilšerem  - Videohub
Video se připravuje ...

Fischer: Já jsem schopen všeho

Otázku týkající se možného odstoupení položila Pavlu Fischerovi rektorka Blesku v pořadu Epicentrum ze začátku listopadu. Na to Fischer odpověděl, že volby v ČR fungují jako otevřená soutěž. „Teď by mne zajímalo, podle jakého klíče budeme lidem říkat, kdo má odstoupit a kdo má zůstat. Tohle je přístup, který beru na vědomí, ale zdá se mi, že by znehodnotil tu otevřenou soutěž,“ uvedl tenkrát Fischer.

Podobně jako Hilšer také naznačil, že ne vše je ještě úplně jisté. Nepopřel však, že v případě skutečně kritické situace by se k odstoupení nepřiklonil. „Já jsem schopen všeho. To není tak, že bych ráno vstal a večer uléhal se stejným názorem,“ dodal. Celkově mu však toto téma jako celek přišlo předčasné.

Video  Epicentrum: Jak vnímá své rivaly prezidentský kandidát Pavel Fischer? A co chce na Hradě změnit?   - Nikola Forejtová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Politolog: Je vidět, že mají menší rozpočet

Podle politologa Josefa Mlejnka je vzhledem k nízkým preferencím obou kandidátů dost složité spekulovat nad tím, co by se mohlo stát v případě jejich odstoupení. Větší viditelnosti však podle něj nedosáhli zejména kvůli nízkému rozpočtu na vedení kampaně.

Jak hodnotíte dosavadní kampaň senátorů Marka Hilšera a Pavla Fischera?

Tak, tak ta kampaň je zatím dost neviditelná. Je na ní vidět, že asi mají menší rozpočet než jiní kandidáti. Takže v zásadě spoléhají jen na to, že chodí do různých debat v médiích a nějak se prezentují na sociálních sítích. Samozřejmě, že občas mají nějaké setkání s voliči, ale v zásadě to je méně viditelné než u jiných kandidátů, myslím tím hlavně tři hlavní favority - Pavla, Nerudovou a Babiše.

Poslední dobou se dost ve veřejném prostoru hovoří o tom, zda má jejich kampaň vůbec smysl. Pokud by jeden z nich odstoupil, mělo by to výrazný dopad na průběh voleb?

To se těžko odhaduje, co by to znamenalo, protože samozřejmě ty preference moc velké nemají. Pokud nějaké mají zhruba, tak jsou v řádu jednotek procent. To zase znamená, že ti jejich voliči asi mají nějaké pevnější silnější důvody pro to dát jim svůj hlas. Takže automaticky nelze předpokládat, co by asi udělali. Jestliže by pak byli nuceni zvolit jinou možnost, patrně by si vybírali hlavně mezi Pavlem a Nerudovou. Ale samozřejmě by mohli reagovat i tak, že by nešli vůbec k volbám.

Myslíte si, že by dávala smysl jejich kandidatura i v dalších prezidentských volbách? Přece jen s sebou nesou to stigma poražených kandidátů ještě z minulých voleb.

Myslím si, že je dost předčasné takto vůbec spekulovat o příštích prezidentských volbách, když ještě ty současné ani neproběhly. To je strašně daleko.

A čím si myslíte, že to je dáno, že ani jeden z nich tentokrát nedokázal oslovit tak velkou část veřejnosti jako ta velká trojka favorizovaných kandidátů? Jde o výrazné osobnosti, senátory, kteří mají dostatek zkušeností.

Výsledek je trošku slabší, i než měli minule. Tak samozřejmě je to hlavně asi dáno tím, že se objevují jiní kandidáti a mají prostě patrně k dispozici větší rozpočet. Vedou velmi intenzivní kampaň již od léta, takže se to samozřejmě projevuje takhle.

UFO1 ( 13. prosince 2022 07:53 )

Po seznámení s minulostí kandidátů a jejich rodinami je volba jasná, jediná možná,pokud nechce ČR nabrat východní směr

1946 ( 12. prosince 2022 21:57 )

Přesně tak, Nerudová, prý nadstraniská, to jo, je Brna zná s jistě dobře s Fialou, hodila by se k té mafii. Na čaputovou nemá ani omylem.

nespokojeny ( 12. prosince 2022 20:26 )

No dobře, zde se shodneme. Ale kdo to tedy má být a nakonec bude?
Za mě je moc špatný výběr. Více-méně se nebude volit dle výběru, ale proti někomu.

Omlouvám se, přeji pěkné dny a pevné zdraví.

nespokojeny ( 12. prosince 2022 20:21 )

Vy nečtete noviny, nediváte se na TV, nejste na netu? Určitě jste.
Jen mě zkoušíte.
Přeji hodně zdraví, volbu dle svého rozhodnutí a pohodu.

mikima2 ( 12. prosince 2022 19:38 )

Koho myslíte tím třetím?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa