Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Zvolení Zemana prezidentem je definitivní. Soud zamítl všechny stížnosti na volby

Autor: base, ČTK - 
21. února 2018
13:05

Výsledek druhé přímé volby prezidenta je definitivní, Nejvyšší správní soud ve středu zamítl poslední čtyři stížnosti. Žádnému ze sedmi desítek podnětů nevyhověl. Křeslo prezidenta obhájil Miloš Zeman, ve druhém kole porazil vědce Jiřího Drahoše. Nic nebrání tomu, aby Zeman složil slib, řekl novinářům předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Značná část stížností kriticky poukazovala na kampaň stávajícího prezidenta, například na spojování protikandidáta Drahoše s hrozbou migrace nebo na financování kampaně přes spolek Přátelé Miloše Zemana.

„Kampaň byla ostrá, zavádějící, ale to je přirozená součást kampaně. Volební hesla a vyjádření kandidátů jsou nutně zjednodušující, zkreslující. Je to souboj mezi kandidáty a jejich názory, takové ty kampaně jsou,“ řekl Langášek.

Před pěti lety byla kampaň podle něj tvrdší, tehdy soud dokonce konstatoval nezákonnost v podobě inzerátu, který před druhým kolem volby ostře napadl Karla Schwarzenberga. Podobnou nezákonnost tentokrát volební senát nezjistil, byť označil inzeráty spojující Drahoše s migrací za zavádějící.

Soud může volbu případně zneplatnit jen ve výjimečných případech, kdy jsou volební zákony porušeny ve velkém rozsahu, vysoké intenzitě a s prokázaným účinkem na výsledek. Právě dopad na výsledek se podle Langáška jen těžko dokazuje, voličům nikdo „nevidí do hlavy“.

Soud se letos opakovaně zabýval financováním kampaně. Billboardy a inzeráty ve prospěch obhajujícího prezidenta před volbami platil spolek Přátelé Miloše Zemana. Jména dárců Zeman zveřejnil až v poslední předvolební televizní debatě. Současná právní úprava umožňuje skrýt původ prostředků, pokud je kampaň fakticky zcela nebo z velké části vedena třetími osobami s vědomím kandidáta. Podle Langáška by se zákon mohl změnit, záleží ale na vůli zákonodárců.

Ve středu soud na základě stížností řešil také například Zemanovy pravidelné návštěvy krajů nebo pořad Týden s prezidentem v TV Barrandov. „Hlava státu má z povahy věci větší prostor v médiích,“ konstatoval Langášek. Těžko podle něj odlišovat, kdy je v médiích jako kandidát a kdy ve spojitosti s aktuálně vykonávanou prezidentskou funkcí.

Lze očekávat, že se někteří pisatelé stížností ještě obrátí na Ústavní soud. Kampaní se nadále může zabývat Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Video  Zeman rázně na sjezdu ČSSD: Nebuďte podrazáky a jděte do vlády  - Blesk - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
montevideo ( 23. února 2018 10:58 )

Už se zdenekk probral z bezvědomí ?

terezkaterka33333 ( 22. února 2018 15:40 )

Zdravý rozum vyhrál.

flora ( 22. února 2018 10:53 )

zdenekk, si ale dovedu představit, jak špatný den dnes zas budeš mít ty

flora ( 22. února 2018 10:49 )

Tebe nevyjímaje. Jsi první na řadě, jen to ještě nevíš.

salto ( 22. února 2018 08:59 )

Pan Zeman je zkrátka prezidentem a kavárna, sluníčka či jinak zamindrákovaní se s tím musí smířit, jinak jim od té žlučovité zlosti hrozí poškození zdraví - hlavně fyzického, protože to duševní už nakouslé mají

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa