Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Zeman hájil „frajera“ Mynáře, Drahoš svého muže. A šil do papalášských oslav na Hradě

Autor: Jaroslav Šimáček - 
25. ledna 2018
23:15

Nepříjemné dotazy na své nejbližší spolupracovníky dostali v prezidentském duelu na ČT Jiří Drahoš i Miloš Zeman. Zatímco Drahoš hájil krizového manažera Jakuba Kleindiensta, jehož jméno se mělo objevit ve firmě zapletené v kauze Rath (a který svého času prodal byt Stanislavu Grossovi), Zeman reagoval na dotaz, zda by na Hradě pokračovali Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. 

Oproti debatě na Primě to byl velký rozdíl. Moderátorka Světlana Witowská se v Rudolfinu Drahoše se Zemanem ptala i na nepříjemné záležitosti kolem jejich blízkých spolupracovníků. U Jiřího Drahoše se objevily pochybnosti kolem krizového manažera Jakuba Kleindiensta. Ohledně týmu Miloše Zemana, který je s ním pět let na Hradě, se dvě jména vrací jako bumerang – jsou jimi kancléř Vratislav Mynář a ekonomický poradce Martin Nejedlý.  

Hradní poradci jako nebezpečí pro Česko?

Dokonce i premiér Andrej Babiš, který jinak Zemana v 1. kole prezidentské volby otevřeně podpořil, varoval před tím, že jde o lidi poněkud kontroverzní. „Jsem rád, že pan Babiš a pan Drahoš, oba dva naprosto shodně, konstatují, že páni Nejedlý a Mynář by neměli být v mém týmu,“ glosoval to na ČT Zeman.

Jak Mynáře, tak Nejedlého však prezident dle očekávání hájil. A Drahoš do nich očekávaně šil. Miloš Zeman už nemá téhle zemi co nabídnout, ale jeho poradci si mohou od téhle země ještě ledacos vzít. A je třeba tomu zabránit,“ apeloval Drahoš na voliče.

Sám přidal i jeden slib – pokud se stane prezidentem, zakáže na Hradě „papalášské oslavy“. Právě Vratislav Mynář tam loni slavil své narozeniny, předloni si pak pronajal Letohrádek královny Anny poradce Nejedlý.

Video  Kancléř bez prověrky slavil narozeniny: Přišel Uzel, Duka, Šlechtová a tajili dary  - Petr Soukup
Video se připravuje ...

Zeman: Mynář a Nejedlý nejsou trestně stíháni

Při dotazu na to, zda Mynář s Nejedlým budou v případě vítězství Zemana na Hradě pokračovat, Zeman uvedl: „Na toto téma se poradím především s nimi a teprve potom budu informovat média, nikoli naopak. Jinak bych chtěl ovšem poznamenat, že nikdo z nich není trestně stíhán, není z ničeho obviněn, nikdo z nich nespolupracoval s Davidem Rathem a já je, paní Witowská, neupozaďuji, protože já se médií nebojím.“

Narážel přitom na to, že podle něj Drahoš upozadil svého krizového manažera Jakuba Kleindiensta, který figuroval ve vedení firmy zapletené do kauzy Rath. To Drahoš opakovaně odmítl. 

Připomněl i Mynářovu nehodu v opilosti

Zeman se nechal slyšet, že dokud nerozhodne soud, nemá cenu se vyjadřovat k Mynářově prověrce. Prezident však připomněl i Mynářovu nehodu v 19 letech, když naboural v opilosti do sloupu veřejného osvětlení s místním rozhlasem, což mu Národní bezpečnostní úřad také dle Zemana vytkl. 

„Já chápu, že je to vážný delikt, ale nejsem si zcela jist, že je to bezpečnostní riziko,“ říkal Zeman. Ohledně Mynářovy chybějící prověrky na stupni „Přísně tajné“ Zeman podotkl, že ji nepotřebuje, s bezpečnostními materiály do styku Mynář nepřichází, žádný zákon mu takovou prověrku neukládá, ale chtěl si ji nechat udělat z „frajeřiny“.

„Je to frajer, opravdu...,“ kontroval Drahoš a upozornil, že stupeň, který nyní kancléř má, má „každá druhá sekretářka ve státní správě“. Jeho kancléř nejvyšší bezpečnostní prověrku mít bude, slíbil Drahoš. A Zemanovi vytkl: „Vy jste opakovaně říkal, že pokud nebude mít kancléř bezpečnostní prověrku, okamžitě se s ním rozloučíte. Vy jste to opakovaně říkal, ale ′skutek utek′.“ 

Hradní kancléř Vratislav Mynář Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Z. Pecák, J. Poláček

Nejedlý a traktory v Rusku

To Nejedlého kontakty v Rusku mohou být spíše plusem, míní Zeman. „Martin Nejedlý dlouhou dobu působil jak v Německu, tak v Rusku. To je podle mého názoru z hlediska jednání s některými ruskými podniky výhoda, nikoli nevýhoda,“ uvedl Zeman.

Drahoš se Zemana ptal, proč u smlouvy na traktory Zetor pro Rusy nebyl český velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek, ale právě Martin Nejedlý. „Ruská strana, která navrhovala formát našeho setkání, na toto setkání naopak nepozvala ruského velvyslance,“ reagoval Zeman a dodal: „Obávám se, že pan Remek se spíše zabývá kosmonautikou než traktory.“

Drahoš hájil muže, který prodal byt Grossovi

Sám Drahoš však při debatě musel bránit manažera Jakuba Kleindiensta. „Já mu věřím, mediální spekulace nechávám stranou,“ říkal. S Kleindienstem se seznámil už před delší dobou na ministerstvu kultury, tehdy se prý bavili zcela nezávazně. „Pak jsem si na něj vzpomněl, když jsem hledal někoho do týmu. Otestoval jsem nebo zkoušel jsem víc lidí a on mě přesvědčil,“ upozornil Drahoš.

S Kleindienstem, který svého času prodal byt Stanislavu Grossovi (kdy zdroje na jeho koupi nedokázal tehdejší premiér věrohodně vysvětlit) prý vše probral. „Já jsem nikoho neupozadil,“ odmítl Drahoš opakovaně to, že by Kleindiensta v poslední fázi kampaně stáhl do ústraní.  

Jakub Kleindienst, manažer kampaně prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše Jakub Kleindienst, manažer kampaně prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše | Profimedia.cz

Drahoš však také odmítl říct, koho by si on sám na Hrad vzal jako kancléře. Zemanovi však vyčítal, že před 1. volbou upozornil, že si na Hrad vezme jen „šoféra a tajemníka“. Profesor a bývalý šéf Akademie věd ČR má prý své vlastní varianty v hlavě, nabízí se mu navíc prý i lidé ze štábů jeho „ctihodných kandidátů“. Na opakovanou výzvu Witowské však ohledně svých spolupracovníků na Hradě Drahoš konkrétní nebyl.

„Oba kandidáti byli připravení na otázky ohledně svých problémových spolupracovníků. Neřekli vlastně nic nového a ani jeden z nich nenašel argument, kterým by toto téma posunuli dál,“ uvedl pro Blesk Zprávy politolog Lukáš Jelínek. Podle Jana Kubáčka z Phoenix research Drahoše dotaz na Kleindiensta přece jen poněkud rozhodil. „Jiří Drahoš se nechal vytočit moderátorkou Witowskou u otázky na jeho manažera Kleindiensta. To bylo naprosto zbytečné,“ míní politolog.

Sponzorům jsem nic neslíbil, tvrdí Drahoš

Vedle spolupracovníků se v prezidentské debatě řešily i peníze. Právě Drahoš přitom od sponzorů získal nejvíce financí na kampaň. Moderátorka Witowská se ho ptala, jakou roli při shánění sponzorů hrál právě Jakub Kleindienst. „Sponzoři se mi nabízeli sami, řada lidí prostě chce mít na Hradě změnu, chce tam vidět někoho jiného. Nabízeli se mi, začalo se to nabalovat a Jakub Kleindienst v tom nehrál žádnou zásadní roli,“ odpovídal Drahoš.

V jednom případě prý sponzora odmítli. „Máme etickou komisi, která posuzuje každý případ sponzoringu a ta mi doporučila to odmítnout,“ pokračoval Drahoš. „Nebudu se cítit zavázaný, protože jsem jim nic neslíbil, to není půjčka, oni chtějí změnu na Hradě a proto mi poskytli peníze,“ dodal Drahoš.

Miliony od Zemanových přátel a tahanice o seznam

V případě Zemana se řešily peníze od Spolku přátel Miloše Zemana, v jehož čele stojí Mynář a ve kterém je aktivní i Nejedlá. Spolek zaplatil přes 11 milionů na kampaň, kterou Zeman „nevedl,“, jak upozornila Witowská. „Já jsem si tuhle otázku neobjednal,“ podotkl Zeman. 

V tu chvíli vytáhl seznam dárců Spolku přátelé Miloše Zemana. „Protože jsem občas podezříván ze záhadného financování tohoto občanského sdružení,“ říkal Zeman. A chtěl seznam předat Drahošovi jako „gesto dobré vůle“. „Já jej nepotřebuji, ten seznam odevzdejte úřadu, který na to dohlíží,“ odmítl jej Drahoš převzít, zatímco Zeman ujišťoval, že úřad má seznam k dispozici. Po chvíli z něj Zeman i sám četl jednotlivá jména. Žádný z dárců není ze zahraničí, dodal prezident.

Papalášství na Hradě?

Podle politologa Jelínka i tento moment vypovídal o tom, že oba kandidáti se na druhou debatu lépe připravili. „Miloš Zeman nespoléhal pouze na své rétorství, ale nachystal si i překvapení, jako například seznam sponzorů kampaně, kterou vede Spolek přátel Miloše Zemana,“ podotkl Jelínek.

Drahoš naopak nebyl defenzivní, ale hned od začátku útočný. „Drahošův ostrý start mohl na některé diváky působit až moc agresivně, na druhou stranu na začátku má publikum největší pozornost a z tohoto pohledu dává Drahošův útok smysl,“ podotkl k Drahošovým slovům, o tom, že je Miloš Zeman nejen reprezentantem uplynulé politické éry a doby opozičních smluv a přeběhlíků, ale i propojení kmotrů a mafií v politice a také „papalášství na Hradě, papalášství jeho spolupracovníků“.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
luder ( 30. ledna 2018 09:07 )

Z čl./Již před první debatou vysvětlil Drahoš svůj vztah k českému národu těmito slovy: „Český volič není kompetentní udělat správné rozhodnutí v přímé volbě-referendu.“ Ale v referendu o budoucím českém prezidentovi by se nekompetentní český volič Drahošovi docela hodil. Už v roce 1988 jsem se učil na FFUK o kvalifikovaném referendu s využitím internetu, který byl tehdy u nás v plenkách. To se zakládá na poučení všech voličů pomocí médií a školení, aby se mohli rozhodovat objektivně a ve prospěch svojí země. Vzhledem k tomu, že nemáme ještě na rozdíl od vyspělých euromarxistických zemí a islámských států kolem 20% a více negramotných, je referendum s vyváženými informacemi nejlepší cesta k správnému rozhodnutí. Z ničeho jiného nemají samozvané elity z pražské kavárny větší hrůzu. Tak se to dělá ve Švýcarsku. Žádná věda a funguje jim to stovky let. Náš národ není blbější, než Švýcaři. Ti jsou jen bohatší, protože jim vládnou politici, kteří mají zájem především o vlast a národ, nepodporují euromarxismus a parazity. Pro správný výsledek letošních prezidentských voleb ve prospěch vlasti a národa jsme ani my nepotřebovali školení. Spíš jsme opět poučně vyškolili pražskou havlérku. Od politiků našich zavedených stran a pražské havlérky jsme totiž za téměř třicet let vyškolení až až. V současnosti jsme se dostali se svobodou a demokracií tak daleko, že jejich údajní reprezentanti přesvědčují občany, že jsou bezprávní blbci. Proč asi? Projel jsem kus světa a blbců je všude dost. Nicméně nejvíc jich je v současnosti v západních zemích

elitaxnarod ( 26. ledna 2018 11:50 )

POSLEDNÍ VĚTY, KTERÉ PADLY V DUELU. Prezident Miloš Zeman hovořil k českému národu! Vážení občané, ŽIJTE VE SVOBODNÉ SPOLEČNOSTI, se všemi jejími nedostatky, MŮŽETE TEDY SVOBODNĚ ROZHODOVAT, koho si ve volbách vyberete. Jediné, O CO VÁS PROSÍM, JDĚTE K VOLBÁM, nezůstávejte doma, protože pak ti, kdo k volbám nepůjdou, mohou ovlivnit právě svojí neúčastí jejich výsledek. DĚKUJI VÁM, že k volbám půjdete. ŽÁDNÉ VÝHRŮŽKY, ŽÁDNÉ ZASTRAŠOVÁNÍ, pouze DŮRAZ NA SVOBODNÉ ROZHODOVÁNÍ a PODĚKOVÁNÍ za volební účast. Profesor Jiří Drahoš hovořil k elitám! Vážení občané, ano, jděte k volbám. Jsem kandidát, který se dívá do budoucnosti. Miloš Zeman už nemá téhle zemi co nabídnout, ale JEHO PORADCI SI MOHOU od této země ještě LEDACOS VZÍT. A JE TŘEBA TOMU ZABRÁNIT. BUDU PREZIDENTEM, KTERÝ PREFERUJE ZÁJMY ELIT, KTERÝ SE BUDE (POUZE) ZABÝVAT LIDMI, který se bude zabývat starostí o lidi, bude se zabývat sociálními problémy, bude se zabývat problémy důležitými pro vás. Bezpečnost země, kvalitní vzdělání, sociální záležitosti, to všechno BUDU BRÁT V POTAZ jako prezident a bude mi ctí být vaším prezidentem. Drahoš mluvil pouze k elitám a ne k českému národu – NÁROD ZASTRAŠOVAL A PREZENTOVAL SVOU BUDOUCÍ SÍLU! BUDU SE O VAŠE ZÁJMY ZAJÍMAT, NIKOLIV JE PREFEROVAT JAKO ZÁJMY ELIT! Brát někoho v POTAZ, znamená, že ho sice budu vnímat, ale přesto budu prosazovat především své priority – TY NÁRODE! ALE TOU PRIORITOU Z TĚCH, KTERÉ MÁM, NIKDY ROZHODNĚ NEBUDEŠ!! PROTOŽE JÁ JSEM TA ELITA! Co dodat? Volte toho kandidáta, který oslovil právě Vás! Jste-li elitou – volte Drahoše. Jste-li občanem českého národa – volte Zemana.

SL0N ( 26. ledna 2018 11:29 )

Prosím, pokud Vám není jedno co bude s naší zemí dál, běžte volit p.Zemana. My nevolíme loutku, prázdnou nádobu bez názoru+člověka měnícího názory podle potřeby. Urazil nás, že Zeman je člověk jen dolních 10 miliónů. Ne elitistovi, egoistovi, přezíravém falešném ušklíbavém pohledu. Je zřejmě dobrý ve vědeckých kruzích a má vazby s nadnárodními společnostni z hledika vědy a výzkumu, ale to není záruka kvalit politika. Drahoš tvrdí, že volby ovlivňuje rusko a sám má za sebou zahraniční sponzory z opačné strany. Na voliče vede tlak za pomoci US ambasády, zahran. polit. neziskovek (Soros - OSF). Kampaň Drahoše realizoval ex-pornoherec J.Janda a P.Kolář (podporovatel zahraničních zájmů USA). Oba vedli neziskovku Evropské hodnoty, ta zasahuje do veřejného mínění, aktivně manipuluje názory dětí a mladých na školách,zvýhodňuje multikulturalitu před tradič. hodnotami.Mělo by se prošetřit ovlivňování médií a financování kampaní od dárců. Volíme raději hrubiána s pevným postojem než korouhvičku ve větru, která je slušná pouze do té doby než protistrana začne věcně argumentovat. Prezident Zeman je jistota, že nebudeme mít na hradě servilního poskoka, který by splácel dluhy svým donátorům a našeptávačům, který by slíbíl a podepsal za mrzký peníz a kariéru cokoliv, co přijde z Bruselu, od lobistů, nadnárodních korporací. Prosím, jděte volit a nejlépe v sobotu a roztrhejte lístky protikandidáta, ať není 120% účast.

zada ( 26. ledna 2018 07:14 )

obhajovat Drahoš neměl koho, že se cpe na Hrad Horáček, Vondra, Kolář to radši neřekne. Drahoš je autoritativní osoba, možná i Zima akademik. A "únava" pana prezidenta, Mohu připustit, já osobně bych se už z těch témat nudila. Duel prostě ndpřinesl vůbec nic n ového, jak ČT sliboval. Bylo to škrobený a prostě takový "nafilmovaný" do pozice "rádobyklidu". Jako divákovi se mi to nelíbilo. Vypadalo to jak debata o globálním oteplování!

y1xcvbnm ( 26. ledna 2018 06:54 )

Nejvíc by chtěla být prezidentem Drahošová, jinak Drahoš působí jako úlisný, falešný člověk

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa