Plagiátorství u Drahoše na Facebooku: Názory na amnestii opsali od Horáčka

Autor: var, ČTK - 
20. 12. 2017
15:45

Prezidentský kandidát a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš se na svém facebookovém profilu vyjádřil k možnosti udílení plošných amnestií. Části svého statusu ale jeho tým zkopíroval od dalšího prezidentského kandidáta Michala Horáčka, který ho zveřejnil o dva týdny dříve. Akademická obec, ze které se chce Drahoš dostat na Hrad, pro to má jasné pojmenování: plagiátorství. Drahošova mluvčí Kateřina Procházková se za text, na který upozornil například redaktor E15.cz Jiří Liebreich, omluvila a vinu svalila na externistu.  

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš doslova zkopíroval část textu prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Drahoš na facebookovém profilu ve středu napsal: „Aboliční článek Klausovy amnestie byl jednou z největších pohrom, které nás po revoluci postihly.“ Horáček stejnou větu použil na sociální síti před dvěma týdny.

Chci stát férový pro každého. Jak se cítí ten, kdo dodržel pravidla a neuspěl, zatímco úspěch slavili ti, kdo pravidla obešli?“ I tato část Drahošova výroku se shoduje s Horáčkovým.

Drahošovi spolupracovníci status ale nakonec smazali a uvedli: „Jde o trapné nedorozumění. Okopírovat věty z facebookového profilu protikandidáta je opravdu hloupé. Omlouváme se panu Horáčkovi,“ sdělila pro web Aktuálně.cz mluvčí Drahoše Kateřina Procházková. Podle nich šlo o chybu externího spolupracovníka.

Bývalý prezident Václav Klaus udělil amnestii v lednu v roce 2013, kdy bylo prominuto více než 111 tisíc trestů. Především šlo o tresty podmíněné. Klausova amnestie byla po jejím vyhlášení ostře kritizována. Nejspornější částí se stal druhý článek amnestie, kvůli kterému se zastavila celá řada kauz hospodářské kriminality a korupce.

Superdebata prezidentských kandidátů živě na Blesk.cz 2. ledna 2018Superdebata prezidentských kandidátů živě na Blesk.cz 2. ledna 2018 | Blesk - David Vaníček

Video Pivo s Jiřím Drahošem: Na chleba si mě nikdo nenamazal a Topolánka jsem zažil jako premiéra. - Blesk Zprávy

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

Průzkumy volebních preferencí najdete zde

Vše o okrskových volebních komisích čtěte zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Galerii aut českých prezidentů najdete zde

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
milan59 ( 23. prosince 2017 09:09 )

Horáček by se měl držet při zemi,nebo až vyplave na povrch že on neodpovídá na komentáře které si dává na Fcb ale odpovídá na ně někdo jiný (PR) tak bude ejchuchutralala a Drahoš se mu bude

ivoadler ( 22. prosince 2017 11:54 )

Díky, takhle nějak jsem si to u toho hajzla představoval. Jeho heslo: já sloužím (každému režimu).

podelanejkopecek ( 22. prosince 2017 10:51 )

JEDEN SKORAPKAR A DRUHY VITAC NEGRU Z AFRIKY...TO JSME TEDY DOPADLI...TO BY JEDEN NEVYMYSLEL.

tomik007 ( 21. prosince 2017 20:02 )

HORATCHEK, TUPOHLAVEK A DRAHOS - vytvari pro MILOSZA krovi, aby tam mohl v klidu relaxovat

gemino ( 21. prosince 2017 19:16 )

Drahoš za bolševika studoval V NSR na německé stipendium (1985-1986), na jaře 1989 mu STB povolilo půlroční pobyt v Sao Paulu, kde přednášel na univerzitě jako hostující profesor. Kdo asi mohl takto za bolševika cestovat? Václavu Pačesovi, předchozímu předsedovi AV ČR, nesahá ani po paty...

Zobrazit celou diskusi
Další videa