Jak ukazují data cestovní agentury Invia, loni rostl prodej vánočních zájezdů o dvacet procent, letos o deset. Přesto se oslovené cestovní kanceláře shodují, že jednoznačně vzrůstající tendenci má poptávka po silvestrovských pobytech. Češi nejčastěji míří do Egypta a Spojených arabských emirátů (SAE) nebo za lyžováním do Rakouska a Itálie, zájem roste ale i o exotické destinace a velkoměsta.

„Loni jsme u vánočních zájezdů zaznamenali meziročně dvacetiprocentní nárůst, letos desetiprocentní. U silvestrovských pobytů je zájem ještě o trochu silnější,“ uvedla mluvčí agentury Invia Andrea Řezníčková. Invia přeprodává zájezdy většiny velkých cestovních kanceláří.

Zážitky za hranicemi lákají podle ní především páry, celé rodiny vyrážejí jen ve třiceti procentech případů. V CK Firotour se zájem o dovolenou přes vánoční svátky nezvýšil, eviduje však významný nárůst v nákupu pobytových zájezdů právě přes Silvestra, uvedla mluvčí Eva Němečková.

Atraktivní je podle obchodní ředitelky CK Blue Style Lenky Pátek vánoční a silvestrovská Dubaj už proto, že se zde pořádá tradiční výprodejový festival. Konkrétně Blue Style prodá do Egypta a SAE v tomto období více než dvě třetiny zájezdů.

Většina lidí stále podle majitele cestovní kanceláře Travel Family Tomáše Nováka jezdí v zimě na lyže. Roste nicméně počet těch, kteří tráví svátky raději v teplých přímořských letoviscích, potvrdil. Pokud Češi podle Nováka už vyrazí za lyžováním, pobývají v pronajatém apartmánu, bytu či ve své nemovitosti v zahraničí.

Obchodní ředitel Exim Tours Petr Kostka dodává, že jsou populární i další exotické destinace, třeba Zanzibar, Senegal, Kapverdské ostrovy, u CK Firotour to je i Dominikánská republika, Kuba, Thajsko, Srí Lanka a Maledivy. Na Silvestra si čeští klienti oblíbili i velkoměsta, například Barcelonu nebo Moskvu. Podle Kostky chtějí trávit svátky čím dál více netradičně, využít volného času a utéct od stresu a shonu.

Nejdražší pohonné hmoty jsou v Itálii

Ti Češi, jež zvolí jako dopravu auto, by měli počítat s tím, že ceny pohonných hmot jsou na západ aktuálně vyšší než v Česku. 

Výjimkou je Rakousko, kde je nafta levnější. „Při cestě do italských Alp je možné natankovat i v oblasti Livigno, kde se neplatí spotřební daň z pohonných hmot,“ řekl ČTK analytik Finlordu Boris Tomčiak. „Levnější než v Česku je benzin také třeba v Bulharsku či v Rumunsku, ve Slovinsku a Chorvatsku je ale dražší,“ doplnil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Podle dat Finlordu se litr benzinu Natural 95 v Česku nyní průměrně prodává za 32 korun, nafta vyjde na 31,63 korun za litr. Ceny paliv v Česku klesají postupně zhruba od poloviny listopadu. Týdenní pokles činil vždy jen několik haléřů. Podle analytiků se trend změní a kvůli rostoucím cenám ropy pohonné hmoty do konce roku mírně zdraží.

Například v Německu motoristé zaplatí za litr benzinu podle Finlordu v přepočtu 35,34 koruny a ve Francii bezmála 39 korun. Nafta v Německu stojí průměrně 31,75 Kč/litr, ve Francii 37 korun za litr. Dražší benzin než v Česku je také na Slovensku, kde litr vyjde na 33,74 Kč, nafta je tam naopak mírně levnější - průměrně stojí 31,39 Kč za litr.

„Rozdílnost v cenách je způsobená zejména daňovou politikou. Spotřební daně jsou v Evropě nastavené různě,“ uvedl Tomčiak. Spotřební daň na benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty. Analytik už dříve upozornil, že například v Německu je spotřební daň o pět korun vyšší než v ČR.

Nejdražší pohonné hmoty z oblíbených zimních destinací jsou v Itálii. Benzin tam stojí přes 40 korun. Tomčiak uvedl, že při cestě na Apeninský poloostrov může být řešením natankování v tamním regionu Livigno, který má speciální daňový režim. Litr benzinu tam podle Finlordu vyjde na 26,50 koruny, nafta na 23,95 Kč/litr. Levněji než v ČR lze pohonné hmoty tradičně koupit v Polsku. Průměrné ceny se tam dlouhodobě pohybují zhruba dvě koruny pod cenami v ČR.

Tomčiak připomněl, že pro celou Evropu platí, že lze najít pumpy, jejichž ceny se od průměrných cen významně liší. Vyšší ceny tradičně drží především čerpací stanice na hlavních tazích.

Fotogalerie
29 fotografií