16. prosinec 2019
Svátek slaví Albína, zítra Daniel

Strávíte svátky v exotice? Jaké nákazy kde hrozí? Plus velký přehled očkování!

/
 • 21. prosince 2018 ● 08:00

  V posledních letech tráví čím dál tím víc Čechů vánoční svátky v teple u moře. Minulý rok se jich do exotických destinací v tuto dobu vydalo zhruba 300 tisíc a dle odhadů cestovních kanceláří bude tento trend pokračovat i letos. Jak se při návštěvě chránit?

  Před odjezdem na exotickou zimní dovolenou je vhodné informovat se o možných zdravotních rizicích, kterým se dá v mnoha případech předejít preventivními opatřeními, zejména v podobě očkování, které je pro cestování do některých zemí dokonce povinné. Po návratu se pak doporučuje zajít si na preventivní rozbor krve, který dokáže včas odhalit i vzácná onemocnění a nemoci, proti kterým se nelze očkovat.

 • 1.

  Poraďte se s lékařem

  Pro úvodní konzultaci očkování je vhodné zajít ke svému praktickému lékaři, či přímo do některého z center cestovní medicíny, která se na vakcinaci specializují. Ideální je poradit se s expertem již zhruba tři měsíce před plánovanou cestou, protože v případě vakcinace proti více nemocem je zpravidla nutné dodržet mezi jednotlivými dávkami dostatečné časové rozestupy.

   

  I očkování těsně před odjezdem je však lepší než žádné, neboť dopady případné infekce alespoň zmírní. „Po návratu z dovolené, zejména z atypických míst, a pokud jste před odjezdem zanedbali očkování, je vhodné zajít na preventivní rozbor krve. Včasná diagnostika pomůže předejít následkům u těch nejzávažnějších nemocí, které si cestovatelé mohou přivážet domů,“ vysvětluje odborník na cestovní medicínu MUDr. Vít Nádvorník.

 • 2.

  V Egyptě pozor na vodu a potraviny

  Tradičně nejoblíbenější destinací je mezi českými turisty Egypt, kde se stejně jako v dalších místech Afriky můžete nakazit břišním tyfem. Jedná se o závažné horečnaté bakteriální onemocnění, které se vyskytuje v oblastech s nízkým hygienickým standardem.

   

  Břišní tyf

  „Zdrojem nákazy břišním tyfem je nemocný člověk, tzv. bacilonosič či jím kontaminovaná voda, potrava a různé další předměty. Mezi příznaky patří bolesti hlavy, obluzení, setrvalá horečka, nechutenství a nevolnost. Ve druhém týdnu se přidává bolest břicha. K závažným komplikacím může patřit např. krvácení do střeva. Průjem pro toto onemocnění není typický,“ popisuje MUDr. Vít Nádvorník. Proti břišnímu tyfu se očkuje jedna dávka a ochrana trvá tři roky. Doporučená doba vakcinace je minimálně dva týdny před vycestováním.

   

  Cholera

  Obecně jsou v Africe nejčastější průjmová onemocnění, mezi které patří cholera, jež se vyskytuje v oblastech s podprůměrnou hygienou. „Cholera je infekční průjmové onemocnění, kterým se člověk typicky nakazí z potravin nebo kontaminované vody. Nákaza se projevuje vodnatými průjmy, standardně bez horečky s nutnou velmi rychlou a intenzivní rehydratací,“ říká MUDr. Vít Nádvorník.

   

  Proti choleře existuje účinné „očkování“ ve formě speciálního nápoje po dvou dávkách, které se podávají s týdenním časovým rozestupem. Aplikace druhé dávky se doporučuje minimálně týden před vycestováním. Vakcinace by měla poskytnout ochranu po dobu 2 let. Při dlouhodobém pobytu se každých šest měsíců přidává posilovací dávka.

  Takhle vypadá zákeřná cholera pod mikroskopem
   

 • 3.

  Pobyt v Keni může znepříjemnit meningitida

  Zejména v oblasti subsaharské a rovníkové Afriky vás může ohrozit meningokoková meningitida. Myslete na to v případě, že se stejně jako mnoho dalších Čechů chystáte poznávat přírodní krásy národních parků v zemích, jako jsou Keňa nebo Uganda.

   

  Při meningitidě dochází k horečkám a k zánětu mozkových blan, který se projevuje silnými bolestmi hlavy s poruchami vědomí, bolestmi svalů a únavou. Na kůži se také mohou objevit červené skvrnky nebo modřiny. Jedná se o bakteriální onemocnění přenášené mezi lidmi, které zanechává i trvalé následky v podobě ztráty sluchu, obrny či epilepsie, výjimkou není ani úmrtí. Vakcíny aplikované v jediné injekci mají účinnost tři až deset let. Doporučená doba aplikace je dva týdny před vycestováním.

   

  Pokud jsou vaším cílem ostrovní destinace jako například Mauricius nebo Zanzibar, nezapomeňte se chránit používáním účinných repelentů. Nejen v období dešťů zde hrozí horečka dengue a další infekce přenášené členovci.

  Meningitida je zákeřná nemoc
   

 • 4.

  Do Karibiku se naočkujte proti žloutenkám

  Další populární zimní destinací je pro Čechy oblast Karibiku. Pokud se chystáte na Kubu, Kostariku či do Dominikánské republiky, je dobré se naočkovat proti hepatitidám A a B a břišnímu tyfu. Pokud podstoupíte dvě injekce proti žloutence A, bude očkování účinné minimálně deset let, v současnosti však převažuje názor, že imunita je po tomto očkování celoživotní.

   

  Proti žloutence typu B vás doživotně ochrání série tří vakcín. Očkování se provádí minimálně dva týdny před vycestováním u samostatných vakcín a šest týdnů u kombinovaných vakcín. Vakcína vyjde zhruba na 5000 Kč, přičemž děti narozené po 1. 7. 2001 jsou proti hepatitidě B naočkovány v rámci Hexavakcíny.

   

  Hepatitida B.

 • 5.

  Kolumbijští komáři přenáší žlutou zimnici

  V poslední době začínají Češi čím dál tím více objevovat také státy Jižní Ameriky. Na oblibě stoupá například návštěvnost Kolumbie či Brazílie.

   

  Před vstupem do zemí této oblasti je povinné očkování proti žluté zimnici. Existují státy, které potvrzení o očkování proti žluté zimnici vyžadují při vstupu na své území. Řada dalších zemí na potvrzení trvá i v případě, že přijíždíte ze země, kde se nemoc vyskytuje. Pokud se chystáte na dovolenou do některého z jihoamerických států, nezapomeňte se informovat o aktuální situaci v dané oblasti.

   

  „Žlutá zimnice je přenášená komářím bodnutím. Nákazu provází horečka, bolest hlavy, zvracení a únava. U těžších forem propuká žloutenka jako projev zánětu jater a může dojít i ke krvácení do kůže či zažívacího traktu a k dalším komplikacím,“ vysvětluje MUDr. Vít Nádvorník.

   

  Očkování proti žluté zimnici je nutné si nechat potvrdit do Mezinárodního očkovacího průkazu. Jedna dávka vakcíny vás ochrání celoživotně, přičemž očkování začíná být účinné deset dní po aplikaci.

  Žlutou zimnici přenášejí hlavně komáři.

 • 6.

  V Asii pozor na nákazu vzteklinou

  Stálicí mezi exotickými destinacemi zůstávají asijské státy jako Thajsko nebo Spojené arabské emiráty, nově Češi objevují Omán, mezi ostrovními destinacemi pak vedou Maledivy. Ve všech těchto oblastech se kromě hepatitidy, cholery a meningokokové meningitidy můžete rovněž setkat s břišním tyfem.


  V řadě oblastí při kontaktu s volně pobíhajícími zvířaty hrozí také nákaza vzteklinou. Setkat se s ní můžete například v odlehlých oblastech v poslední době cestovatelsky velmi populárního Vietnamu. Jedná se o závažné virové onemocnění, jež postihuje centrální nervovou soustavu a zpravidla končí smrtí.

   

  Nejčastějším přenašečem jsou psi a volně žijící domácí i divoká zvířata jako lišky, kočky, šakali, kojoti, opice, jezevci, případně některé druhy netopýrů. Virus vztekliny je obsažen ve slinách nakažených zvířat. K nákaze dochází při kontaktu slin s porušenou kůží člověka, typicky kousnutím či poškrábáním.

   

  V současné době neexistuje účinná léčba vztekliny kromě rychlé dodatečné vakcinace po nákaze, která je však velmi často neefektivní. Proto u tohoto onemocnění hraje nezastupitelnou roli preventivní očkování. Aplikace v rámci prevakcinace se doporučuje v horizontu několika týdnů před vycestováním.

   Zdroj: SYNLAB

  Virus vztekliny

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy