Pečení, uklízení, nákupy. Všechno děláme pro radost, ale nakonec je pod stromečkem smutek. „Místo toho, abychom si odpočinuli, tak dojíždíme na energetické minimum a přejeme si, aby to už bylo všechno za námi,“ vysvětlil v pořadu Blesku Epicentrum psycholog Tomáš Morávek.

Podle něj se svátky využívají neefektivně třeba tím, že se proleží u televize. Velkou roli hraje také samota. „Pohyb, aktivita a denní program fungují velmi dobře proti slabším depresím. Jakmile ta ale přesáhne nějakou míru, je důležitá odborná pomoc,“ poradil Morávek. Zastavme se, uklidněme se a uvědomme si, že i ten sebemenší dar je ve skutečnosti velký, byl-li dán s opravdovou láskou, připomněl odborník.

Fenoménem dnešní doby jsou sociální sítě, kam během svátků lidé přidávají fotografie vánočních stromků, dárků nebo večírků s přáteli. „Chceme být součástí nějaké společnosti a sdílet s ní dané hodnoty, pokud to tak není, o to víc se cítíme izolováni. Důležité je proto se setkávat s lidmi,“ vysvětlil Morávek, s tím, že deprese se právě na sociálních sítích může prohloubit.

Chmury a deprese postihují lidi napříc celou společností. Nejsou to pouze osamocení senioři, ale i ti, kteří o někoho přišli nebo se s někým čerstvě rozešli. Umocnit stres může také počasí nebo firemní uzávěrky v práci, které musí být splněny do určitého termínu.

Fotogalerie
5 fotografií