Člověk se při průjezdu lesnatou krajinou centrální části Jutského poloostrova neubrání myšlenkám na výjev z cimrmanovského filmu Rozpuštěný a vypuštěný.

Průvodce sanatoriem v něm ukazuje inspektoru Trachtovi kachny, kachny, všude jen kachny... Tady u dánského městečka Grinsted jsou všude plantáže vánočních stromků. Kam se člověk podívá. Stromky, stromky, všude stromky.

Plocha plantáží se pohybuje od malých hektarových až po gigantické šedesátihektarové. A před Vánoci rozvážejí kamiony z Dánska miliony jedliček po celé Evropě.

Prodej začal

V České republice a na Slovensku se každý rok prodá kolem 1,5 milionu vánočních stromků, tedy smrčků, borovic a jedlí. Mountfield dováží do ČR a na Slovensko až 350 tisíc kavkazských jedlí, informuje nás zástupce firmy Michal Domša. To znamená podle jeho slov 350 plně naložených kamionů. A téměř všechny stromky se do Vánoc prodají.

Prodej zahájili už 22. listopadu na všech 74 prodejnách v Česku i na Slovensku. „Víme z předchozích pěti let, co se stromky zabýváme, že už první víkend po zahájení prodeje si naší jedličkou udělá radost na 11 000 zákazníků. Protože doba vánoční vybízí k dobročinným aktivitám, tak i letos navážeme na naši loňskou charitativní aktivitu a poskytneme zdarma krásné vánoční stromky vybraným sociálním ústavům, dětským domovům a dalším zařízením, a to cíleně v regionu každé naší prodejny jak v Česku, tak i na Slovensku,“ říká Domša.

Kavkaz v Dánsku

Proč kavkazské jedle a proč z Dánska? „Kavkazská jedle je velice úhledný hustý stromek s dlouhými a mnohem méně pichlavými jehlicemi než jiné druhy dřevin. Bývá hustá, symetricky rostlá a velkou výhodou je také její dlouhá výdrž přes dva měsíce,“ vysvětluje Michal Domša a dodává: „Stromky vozíme z Dánska, protože jsou tady pro ně ideální klimatické podmínky, jsou proto velice pěkné a i cena pro koncového zákazníka může být díky našim velkým odběrům příznivá.“

Začátek v dubnu

Prodej je ale až závěrečná fáze celého „stromkového procesu“, který začíná už v polovině dubna, kdy experti Mountfieldu plánují novou sezónu, procházejí prodeje z předchozího roku, oslovují tradiční i nové dodavatele.

V polovině června pak odesílají do Dánska první objednávky, kolik a jaké stromky požadují u jednotlivých dodavatelů. Stejně se činí i odběratelé z jiných evropských zemí.

„Pošleme dodavatelům elektronicky takzvané labely, barevné pásky. V Dánsku si je vytisknou a na konci srpna jimi označí stromky odpovídající objednávce,“ vysvětluje Michal Domša.

„Další krokem je sestavení inspekce, která kolem 15. září odjíždí do Dánska. Tam na plantážích našich dodavatelů zkontrolují „ručně“ všech 350 000 označených stromků pro naši firmu a z těch, které neodpovídají naší kvalitě, sundají labely,“ vysvětluje Michal Domša. Dodavatelé pak označí jiné.

Finální fáze

Nedělní Blesk se zúčastnil finální fáze kontroly. Inspektory jsme zastihli na jedné z posledních plantáží jejich jedenáctidenní mise.

„Tohle je jedna z nejmenších plantáží kolem 1,3 hektaru, měli jsme hotovo za pár minut. Jednak proto, že je to náš stálý dodavatel a také označených stromků nebylo tolik jako na jiných plantážích. Na velkých s tisíci označenými stromky strávíme i několik hodin,“ vysvětluje šéfka desetičlenné skupiny inspektorů dendroložka Simona Racíková. Má na povel devět zaškolených brigádníků různých profesí.

Brigádníci

„Bydleli jsme v penzionu kousek odsud, společně jsme si vařili. A hvězdicově jsme každý den vyráželi na plantáže, některé byly až u moře tři hodiny jízdy autem. Denně jsme nachodili kolem 25 kilometrů,“ prozrazují nám brigádníci.

A co všechno inspektoři posuzovali? „Především velikost stromku, zda odpovídá našim kategoriím, a také příslušnou kvalitu, tedy standard nebo premium. Základním kritériem je, zda se stromek hodí jako vánoční, nebo ne. Zda má rovný a dlouhý terminál, zda je hustý a jednotlivá patra nemá daleko od sebe,“ vysvětluje dendroložka Simona a dodává: „U osvědčených dodavatelů jsme strhávali do 10 labelů na jedno pole. U nových jsou to desítky až ke stovce.“

Kácení a transport

„Pro Mountfield se stromky v Dánsku řezají až v polovině listopadu. Stromky pak leží do odvozu na plantáži, aby vydýchaly přebytečnou vodu, aby se při přepravě nezapařily. Před transportem se paletují po sto kusech,“ říká Domša.

První dodávky do ČR a na Slovensko jdou přímo na jednotlivé prodejny. Každá si objednávku specifikuje podle svých prostorových možností. Na jednu prodejnu se vejde přibližně 1500 až 2000 stromků. Až při dalších návozech naskladňujeme stromky i v naší centrále v Ondřejově u Prahy,“ informuje Michal Domša.