Převoz stromu naplánovali organizátoři tentokrát na 17. listopadu. Vše začne v 9:30 u Bílovic, program na náměstí Svobody začíná v 16 hodin. V podání orchestru Národního divadla Brno zazní fanfáry z Libuše a vystoupí také operní sbor.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se plánuje na 23. listopadu. Až do konce adventních trhů, tedy do 28. prosince, potrvá pod stromem sbírka Českého červeného kříže. Příspěvky poslouží nejen na ozdravné pobyty dětí z SOS vesniček a seniorů, ale i na pomoc sociálně slabým.

Turistické centrum už nyní chystá také kulturní a zábavní program na náměstí Svobody. Vánoční trhy loni navštívilo v průměru 28 000 lidí za den. „Pro ty, kteří budou chtít město lépe poznat nebo si jej užít během svátků jinak, jsme připravili speciální adventní procházky i projížďky městem,“ uvedla Jana Janulíková, ředitelka centra.

Tradici založil Těsnohlídek

Tradici vánočních stromů na náměstích v Česku založil brněnský novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Po nálezu opuštěné holčičky v lesích u Bílovic nad Svitavou přemýšlel, jak pomoci dětem v podobné situaci. Inspiraci našel v Kodani, kde pořádali pod ozdobeným stromem sbírku pro chudé děti.

Strom republiky se v Brně poprvé rozsvítil v roce 1924 a výtěžek sbírky umožnil vybudovat dětský domov Dagmar. Už tehdy strom pocházel z bílovického polesí, což platí dodnes.

VIDEO: Nejšílenější vánoční dekorace.

Video
délka: 01:26
1080p 720p 360p

Nejšílenější vánoční dekorace YouTube