Nákup dárků přes internet vrcholí! Tento týden se protočí 5 miliard! 5 tipů, jak správně nakupovat
-
Štědrý den se nezadržitelně blíží a podle Asociace pro elektronickou komerci by měl již v pondělí 10. prosince nastat vrchol prodejů vánočních dárků po internetu. České e-shopy by společně v tento den měly dosáhnout na celkový obrat přesahující 1 miliardu korun! Umíte ale správně nakupovat? Rozhodně si přečtěte naše tipy!
- 1.
Utratíme kolem 5000 korun
Nákup alespoň části vánočních dárků po internetu plánuje 86 % Čechů. Nejvíce z nich podle průzkumu odešle svoje objednávky v příštím týdnu, tedy od 10. do 17. prosince. Jen během tohoto období by měly obraty e-shopů atakovat až 5 miliard korun. „Internetové obchody čeká sedm dní, během kterých dosáhnou v průměru až trojnásobku obvyklých prodejů. Oproti loňskému roku čekáme během Vánoc nárůst on-line prodejů o přibližně 16 %,“ komentuje výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška a dodal: „Tradičním vrcholem by pak mělo být pondělí 10. prosince.“ V průzkumu dotazovaní uvedli, že na internetu utratí nejčastěji od dvou to pěti tisíc korun.
- 2.
Jak si vybrat e-shop?
Nákup na internetu vás může vyjít mnohem levněji než v kamenném obchodě, a to i díky různým srovnávacím vyhledávačům, kdy se vámi vybrané zboží seřadí podle ceny v jednotlivých obchodech. Nízká cena ovšem automaticky neznamená úsporu, musíte počítat s dalšími poplatky, zejména za dopravu a poštovné.
- 3.
Jak poznat podvodníky?
Narazit můžete i na podvodné e-shopy, které často názvem nebo vzhledem napodobují ty již existující. Zpozornět byste měli, pokud nabízí výrazně levnější zboží pouze s možností platby předem. Dobré je pročíst si recenze, které vám napoví, jak daný obchod funguje. Zaměřte se i na údaje, které o sobě e-shop uvádí. Ten seriózní by měl uveřejnit IČO, adresu, odpovědně osoby, telefonní číslo i bankovní spojení.
- 4.
Platit online?
Zneužití údajů o kartě vás může přijít draho. Důležitým vodítkem bezpečnosti platby je to, že jsou vaše údaje během platby šifrovány pomocí protokolu HTTPS, který najdete v adrese webu. Pokud vás prohlížeč varuje před neplatným certifikátem, raději se obraťte na e-shop jinou cestou. Nedoporučuje se ani provádět finanční transakce na veřejné wifi, které nebývají zabezpečené a může tak snadno dojít k úniku dat.
- 5.
Pomůže pojištění!
Pokud ke zneužití údajů přesto dojde, kontaktujte banku, která vám zablokuje a zkontroluje platby. Poté kontaktujte daný e-shop kvůli vyžádání storno transakce. Některé peněžní domy nabízí pojištění kybernetických rizik s asistencí. Ta ověří, jakým způsobem ke zneužití karty došlo a zda nedošlo ke zveřejnění údajů karty. Hodí se i pojištění, které vám pomůže, pokud objednaný dárek nedorazí nebo je rozbitý.
Zdroj: Moneta Money bank