Ani slunce neumí všechno

Prádlo, vonící slunce a větrem, je pro mnohé ideál, pro někoho vzpomínka na dětství. Je ale třeba říct, že sušení na přímém slunci opravdu prospívá jen bílým látkám, zatímco pro černé a barevné tkaniny je spíš pohromou. Navíc je takové sušení možné jen sezonně, a ještě jen za předpokladu, že máte zahradu nebo prostornou terasu. V zimě ovšem takhle možnost padá a prádlo se stěhuje dovnitř. Nastává doba sušáků, které ale zabírají hodně místa a zejména ve vlhkých místnostech prádlo špatně schne, případně se mohou objevit i plísně.

Řešením může být sušička

 

Sušička spoří čas i práci, řeší problém s místem na sušení a navíc se většina prádla po sušení v sušičce už nemusí žehlit. Sušička prádlo načechrá, tkaninu změkčí a vypíná se, když je vlhkost oděvů optimální. Také odstraňuje žmolky a psí chlupy, prádlo zjemňuje, a hlavně zabraňuje vyblednutí prádla vlivem slunečního svitu.

Kondenzační nebo ventilační?

Mokré prádlo rotuje v bubnu sušičky a ta k němu vhání ohřátý vzduch. Ten suší prádlo, horká pára zároveň narovnává vlákna, která jsou po ždímání v pračce pomačkaná. Na konci programu se horký vzduch nahradí studeným, aby se prádlo znovu nepomačkalo. Čidla kontrolují vlhkost prádla a progr.am se zastaví v pravý okamžik. Prádlo tak není přeschlé ani příliš vlhké. U ventilačních sušiček se horká pára odvádí trubicí přímo do prostoru.

 

V kondenzačních sušičkách se horká pára, která vzniká při sušení přeměňuje na vodu. Ta se buď ukládá do zásobníku, odkud je nutné ji pravidelně vylévat, nebo lze vodu odvádět přímo do odpadu.

Doporučení výrobců neignorujte

 

  • Přeškrtnutý symbol čtverce s vepsaným kruhem znamená, že oděv nelze sušit v sušičce. Snadno by se vám mohlo stát, že se při vyšší teplotách oblečení srazí.
  • Doporučená teplota sušení: někdy se v piktogramu nachází jedna nebo dvě tečky. Jedna znamená, že prádlo lze sušit, ale při nižších teplotách, dvě umožňují zvolit program s vyšší teplotou.
  • Před vložením prádla do sušičky platí to samé jako při praní – všechny zipy, knoflíky a šňůrky zajistěte a zapněte.

Soutěžte o hodnotné ceny - otevřete okénko adventního kalendáře se soutěží pro dnešní den. Blesk Vánoční jarmark