Voňavý dárek vyráběl na Jarmarku ve třetím patře obchodního domu Kotva Jaroušek Šusta (3) z Libčic nad Vltavou. V dílničkách Kroužků.cz mu pomáhala jeho teta Zuzana Nováková (33). Maminka s babičkou si v tu dobu prý užívaly zasloužený odpočinek v kavárničce Jarmarku. „Vyrábím stromeček ze skořice ozdobený knoflíky a hvězdou. Je pro babičku,“ prozradil Jaroušek. Zkrátka nepřijde ani děda, ten dostane sněhuláka. Oboje ozdobí vánoční stromeček.  

Papírové dekorace se tvořily v dílničkách se Sluníčkem a Mateřídouškou. „Udělal jsem krabičku na dobroty s ledním medvědem a betlém. Krabička bude pro mladšího bráchu jako dáreček,“ vysvětloval Kryštof Křeček (7) z Říčan. Na trhy přijel s maminkou Andreou, podle níž vlastnoručně vyrobené dárky od dětí potěší nejvíc.

Ani na dospělé se na VÁNOČNÍM JARMARKU nezapomínalo. Ve workshopu Blesku pro ženy se naučily profesionálně zabalit nakoupené dárky. Nejjednodušší je pochopitelně balit krabici, Veronika Tomková (23) z Vysočiny ale zvolila větší výzvu a ozdobně balila ponožky. „Myslím, že se mi to povedlo. Návod byl srozumitelný, nejtěžší bylo udělat správně mašli,“ usmívala se a prozradila, že žertovné »fusekle« najde pod stromečkem kamarád Mikuláš.

Atraktivní nabídka od Mall.cz

Ukázky vánočních zvyků: Strašidelná Lucie

Celá v bílém se zobákem a vařečkou! Tak chodila v minulosti v předvánočním čase svatá Lucie. Řezání »barborky«, Mikuláš rozdávající dobroty… Některé adventní zvyky zná každý. Studenti etnologie, tedy lidových tradic, ale o víkendu na JARMARKU BLESKU představili ty méně tradiční. Strašidelně oděné Lucie v 19. století dohlížely 13. prosince na ženy, jestli ve sváteční čas odpočívají a nepředou. Masku Lucii si na jarmarku vyzkoušela Tereza Krupičková (15) z Říčan. „Asi bych nechtěla dělat Lucii, v zobáku a s látkou přes obličej se mi špatně dýchalo. Takže možná maximálně na chvilku,“ řekla Blesku.

Kačenka (6) z Prahy: Hvězdička pro maminku

Vyrobit dárek pro maminku si dala za úkol Kačenka Šlachová (6) z Prahy. Dlouho přemýšlela, co si vybere. Nakonec se rozhodla pro vánoční hvězdu z korálků. A povedla se jí náramně. „Zabalím ji mamince pod vánoční stromeček,“ plánovala si holčička.

Monika (42) ze Strážnice: Sirupovou ochutnávku prokládala slivovicí. A zákazníci se hrnuli!

U stánku Kapka přírody se milá prodejkyně Monika Makovičková (42) ze Strážnice rozhodně nenudí. Kšefty se totiž jen hrnuly. „Denně prodám třicet lahví kvalitního českého sirupu. Nejvíc jde na odbyt grep se zázvorem. Je perfektní na zimu i na dochucení čajů,“ myslí si. Sem tam někomu dokonce nabízela i domácí slivovici! „To aby se zneutralizovaly chuťové buňky při ochutnávání . Po ránu se musí vypálit červ!“ směje se při rozdávání kalíšku se sirupy na ochutnání. Výborný je i její tekutý štrůdl – tedy jablko a skořice.

Martina Nováková (41): Přišla si pro jarmareční razítko

Na JARMARK BLESKU do 3. patra obchodního domu Kotva dorazila Martina Nováková (41) z Prahy z kuriózního důvodu. Přišla si pro razítko, které dávají pomocnice v naší Ježíškově poště. Přečetla si o něm v Blesku a chtěla ho mít ve své sbírce. „Razítka sbírám do bločků. Věnuji se tomu už tři roky a bločků mám už pět. Díky nim si připomenu, kde jsem byla. Každé razítko má své kouzlo, i to bleskové,“ usmívala se Martina.

Přesný program jarmarku pro tento týden najdete na adrese: JARMARK.BLESK.CZ!        

Poprask v pátek 13. jen na jarmarku Blesku
Poprask v pátek 13. jen na jarmarku Blesku
Autor: Jarmark Blesku

Fotogalerie
29 fotografií