Kauza antibiotických medů, které odhalil deník Blesk ve svém spotřebitelském testu už začátkem listopadu, stále není dořešená a na definitivní výsledky si budeme muset ještě pár týdnů počkat.

Spekulace, že antibiotický med pochází z Ukrajiny, se ale začínají pomalu stávat realitou.

„Podle předběžných šetření byla antibiotika zjištěna u ukrajinského medu,” řekl včera předseda ČSV Karel Brückler na sjezdu Českého svazu včelařů, kde se mimo jiné řešila i kauza Včelpo.

„Společnost Včelpo nakupovala od českého obchodníka importovaný med dovezený ze zahraničí, který byl doprovázen certifikáty, že neobsahují antibiotika. Zjistilo se, že to není pravda,“ doplnil Karel Brückler. „Podle předběžných šetření medy, které byly čínské, jsou bez antibiotik.“

Ministr Jurečka: Český med je čistý

Předběžné výsledky potvrdil i ministr zemědělství Marian Jurečka, který se zahájení sjezdu ČSV účastnil osobně. „Zemědělská a potravinářská inspekce dělá v současné chvíli pylové analýzy, které trvají několik týdnů. Jakmile budeme mít stoprocentní jistotu, že antibiotický med pocházel jen ze zahraničí, výsledky zveřejníme,“ řekl Jurečka Blesku. „Státní veterinární správa kontrolovala několik desítek českých včelařů a vše bylo v pořádku. Doposud se antibiotika v domácí produkci neprokázala,“ dodal.

Marian Jurečka

Včelaři: Viník se musí najít a potrestat! 

Vlastimil Bubeníček (68), Žďár

 Zatím není přesně dokázáno, odkud se dovezl, český není. Nelíbí se mi, že se s tím svezli vlastně všichni čeští včelaři. Ten, kdo kontaminovaný med přivezl a nechal rozmíchat v tom českém, musí být odhalen. Odbyt našeho medu to ohrozit nesmí.

Vlastimil Bubeníček

Ivo Gerža (65), Zlín

 Je to velice nepříjemné a zatím neznáme všechna fakta a okolnosti. Nebylo by dobré hledat obětního beránka za každou cenu. Povinností sjezdu je přijmout takové závěry, aby umožnily nápravu a nalezení viníků, aby se český med stal znovu jedničkou.

Ivo Gerža

Pavel Pařík (48), Ml. Boleslav

 Peroutka kdysi hovořil o tom, že doba se vyznačuje falšováním řeči. Já doplním, že dnes i potravin. Český med nesmí obsahovat cizí látky ani stopově! Já už dávno navrhoval podat trestní oznámení na neznámého pachatele. My to chceme řešit sami, oznámení určitě podáme.

Pavel Pařík

Karel Krátký (53), Zlín

 Podle mě jde o nedůslednou kontrolu při výkupu medu. Potvrdilo se ale, že od malého včelaře je med lepší než ze supermarketu. V poslední době měl náš svaz určité rozpory, chyběla jednota a ucelení názoru. To se musí změnit.

Karel Krátký

Karel Strnad (73), Domažlice

 Postihlo nás to všechny a některé i poškodilo. Je mi divné načasování aféry těsně před sjezdem. Je třeba zjistit, odkud to přišlo, kde je zdroj. Republikový výbor se musí víc zaměřit na ochranu poctivých včelařů a zlepšit práci všech komisí.

Karel Strnad

Vladislav Škrabal (69), Prostějovsko

 Komplexní výsledky určitě potvrdí, odkud byl. Jestli od nás, nebo z ciziny. Zatím se spíš spekuluje o Číně a Ukrajině. Pokud to má na svědomí někdo, kdo med venku nakoupil a Včelpu přeprodal, musí být potrestán.

Vladislav Škrabal

Fotogalerie
11 fotografií