Tak ano. Odstraníme víčko, nabereme si na lžičku. Sulfadimidin. Sulfathiazol. Chloramphenicol. Hmmm, mňam. Jaká dobrota! Ty látky, které ani magistra v lékárně nedokáže pořádně vyslovit. Natož laik.

Když deník Blesk ve svém listopadovém spotřebitelském testu objevil zakázaná antibiotika v medech společnosti Včelpo, strhla se mela. Pravda, trochu jiná, než jsme očekávali.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) svolal tiskovou konferenci. „Bojuji proti falšování potravin,“ bil se v prsa. Přitom se Včelpo účastnilo výběrového řízení na projekt jeho vlastního ministerstva, medových snídaní pro děti do škol.

Veterinární správa – ta, která má přísně dohlížet na nezávadnost všech potravin na trhu – se nejdřív podivila, s čím ji to (proboha!) otravujeme. Pak vzkázala, že s námi nebude komunikovat.

Český svaz včelařů – majitel Včelpa – odvolal dozorčí radu, pak začal jako by hledat viníka mezi drobnými českými včelaři. I když vše nasvědčuje tomu, že se jedná o stovky, možná i tisíce kilogramů závadné hmoty, kterou v takovém množství sotva dokážou vyrobit.

Pak svaz ukázal, jak na sebe dokáže být tvrdý, když oznámil, že sám sobě zakázal distribuovat všechny svoje výrobky. Už zapomněl dodat, že tak činí z nařízení veterinární inspekce.

Supermarkety urychleně stáhly výrobky z regálů. To ostatní šlo do slev. Do skladu až v momentu, kdy se známky zakázaných antibiotik objevily v dalších devatenácti případech.

Vše, co se teď děje, je zkrátka MÁLO. Proto se Blesk rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Kvůli podezření z podvodu, organizovaného klamání spotřebitele. Je potřeba zjistit, zda čeští včelaři – ano, ti opravdu poctiví – nejsou bráni jen jako rukojmí. A zda se nejedná o letitý, dobře organizovaný byznys několika lidí, kteří se vezou na vlně desetimilionových státních dotací.

Teď bude na policii, aby to víčko zase zašroubovala. A pak celou skleničku hodila do popelnice. I se všemi viníky.

Radek Lain, šéfredaktor Blesku

Fotogalerie
16 fotografií