„Když český med pokryje naši spotřebu, není potřeba sem dovážet jiný. Nechápu, proč se to děje, navíc ještě ze zemí, kde je možné léčit včely antibiotiky,“ rozčílil se František Havlát, expert na zemědělství, životní prostředí a venkov.

Podle zjištění Blesku od nás ročně za hranice putuje 2543 tun medu. Letos jsme ho dovezli 2233 tun za více jak 141 milionů korun. Nejvíce z Ukrajiny. Alespoň oficiálně, jak vyplývá z evidence Generálního ředitelství cel. To tvrdí, že med takto sem dovezený by měl být bez závad.

„Podmínkou pro dovoz medu ze třetích zemí je veterinární osvědčení ze země původu. V ČR se kontroluje vstupní veterinární doklad. Pokud je absence, pak je kontaktován dovozce pro nesplnění podmínek a je vyzván k doplnění dokladů a případ je řešen se Státní veterinární správou,“ řekla Blesku mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková a doplnila: „Do EU může zboží podléhající veterinární kontrole vstoupit pouze přes pohraniční přechod, na kterém je zřízeno pracoviště veterinární správy.“

Jak si tedy vysvětlit, že se k nám dostal med s antibiotiky? „Zboží se často deklaruje jako něco jiného,“ popsal zdroj Blesku s tím, že v podezření jsou medy z Ukrajiny, Moldávie nebo Číny.

Došlápne si Celní správa na takové možné cestičky i u firmy Včelpo, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v obchodní síti již 25 šarží medu s antibiotiky? „V současnosti Celní správa prošetřuje veškeré dovozy této komodity,“ uvedla Kaňková. Podle informací Blesku už aféra budí pozornost i na Generálním finanční ředitelství.

Také Státní veterinární správa se dušuje, že dovážené medy prověřuje. „V ČR je pohraniční veterinární stanice na Letišti Václava Havla Praha. Následně je zásilka kontrolována v místě určení v ČR,“ sdělil Blesku mluvčí Petr Pejchal.

„SVS kontroluje zásilky administrativně a kontroluje, zda zásilka fyzicky odpovídá doprovázející dokumentaci a zda jsou dokumenty v pořádku. Pouze namátkově či v případě podezření jsou odebírány vzorky k laboratornímu vyšetření,“ dodal.

Med v číslech

Produkce (2014) – 7 162,5 tuny

Spotřeba (2014) – 7 376,5 tuny

Odkud k nám teče med?

Fotogalerie
12 fotografií