Ředitel Včelpa Panagiotis Margaritopoulos včera Blesku řekl, že státní kontrolní inspekce ve firmě prošetřují, jakým způsobem se dostala stopová množství antibiotik do jejich medů. „Do doby, než padne verdikt, nemohu a nechci o celé věci spekulovat,“ řekl.

Český svaz včelařů, který je stoprocentním vlastníkem Včelpa, mu zakázal o případu mluvit. „Během dneška nebo zítřka vydá svaz komuniké,“ řekl Margaritopoulos.

„Mrzí nás a velmi litujeme, že se antibiotika do našich šarží dostala. Nevíme jak, a to určitě nemělo být. Vítám ale, že se Blesk do rozkrývání poměrů v dovozu a distribuci medu pustil,“ překvapil náhle ředitel, který ale při první návštěvě Blesku 3. listopadu odmítal testy Blesku uznat a tvrdil, že si vše prověří sám.

V samotném Včelpu, schovaném v úvozu malé vesničky na Blanensku, panoval při příjezdu reportéra Blesku napjatý klid. Halu, kde se přijímá med, nově hlídala ostraha. Uvnitř se pracovalo, dveře zůstaly ale pro každého zvenčí zavřené. Každého cizího příchozího navíc sledovaly zpoza oken ostražité oči zaměstnanců.

Podle zdrojů blízkých vedení Včelpa má aféra s antibiotiky v medu všechny znaky kriminálního případu lehkých topných olejů. „Zboží se často deklaruje jako něco jiného,“ tvrdí zdroj. Závadné medy, které se do šarží dostaly, podle něj nepocházejí pravděpodobně z Číny ani Indie.

Ty jsou totiž skoro bez výjimky přísně prověřovány. „Podezření je na medy z Ukrajiny nebo Moldávie, které mohou do Česka přicházet přes Polsko,“ naznačil možnou cestu pochybných medů do Evropské unie a pak i Česka.

Za zcela zásadní považuje dlouhodobé a systematické selhávání dozorových a legislativních orgánů. Jinak by prý aféra nemohla vzniknout. „Odvolání dozorčí rady Včelpa, kde formálně seděla trojice starších lidí, je nicneřešícím gestem,“ prohlásil zdroj.

SVS stopla Včelpu prodej

Státní veterinární správa (SVS) vydala minulou středu zákaz: veškeré živočišné produkty společnosti Včelpo nesmějí do prodeje! Zákaz SVS se vztahuje na prodej výrobků Včelpa, které jsou uskladněné v jeho provozovně. Na dodržení nařízených opatření dohlíží veterinární inspektor.

Včelpo může vyrábět dál, ale všechny nové šarže, které by chtěla firma uvolnit do prodeje, musí na vlastní náklady nechat analyzovat ve dvou akreditovaných laboratořích.

SVS nařídila stáhnout z tržní sítě další čtyři šarže medů od Včelpa, ve kterých našla zakázaná antibiotika. Šlo o Včelpo Med květový lesní šarže 3. 8. 2018 (900 g), Med květový šarže 11. 8. 2018 (900 g), Med květový šarže 21. 8. 2018 (900 g) a Med květový lesní 27. 4. 2018 (450 g).

 

Včelaři děkují Blesku

Blesk podal v pondělí trestní oznámení a kauzou antibiotických medů se začně zabývat policie. Včelaři tuto snahu o očištění trhu od medové mafie vítají. „Gratuluji a děkuji. Třeba to začne někdo konečně řešit,“ napsal v pondělí redakci Blesku Karel Jiruš, který včelaří skoro 30 let.

Reakce v podobném tónu zaznívají i na veřejných včelařských fórech. „Myslím, že Blesk nyní dělá dobrou službu oboru,“ píšou včelaři.

Reakce včelařů

„Trestní oznámení a vyšetřování policií má garantovat relativní nezávislost vyšetřování.“ (B. G.)

„Kdo seje vítr, sklízí bouři!“ (J. M.)

„ZO podá trestní oznámení na vedení ČSV a odvolanou dozorčí radu pro porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti (tj. pro nepodání trestního oznámení na neznámou osobu, co způsobila/způsobuje Včelpu majetkovou újmu).“ (JKL)

 

Fotogalerie
12 fotografií