Český svaz včelařů (ČSV), který je majitelem společnosti Včelpo, sice v pondělí odvolal celou dozorčí radu, ale jména skutečných viníků, kteří dodali antibiotický med, zatím tají.

Ano, známe jména dodavatelů, ale zveřejnění jména nebo jmen dodavatelů přijde až v okamžiku, kdy si ověříme, kdo dodal med a zda věděl, že med po kvalitativní stránce nevyhovuje,“ sdělil Blesku předseda ČSV Karel Brückler. „Předčasné zveřejnění jména nebo jmen bez podložených důkazů by poškodilo všechny,“ dodal Brückler.

Členové ČSV jsou ale velice neklidní, protože právě s oddalováním doby zveřejnění viníků jde především o pověst všech. Tedy i těch, kteří svou práci dělají poctivě.

Svaz má více než 52 tisíc členů, což představuje 98 % všech včelařů v České republice. Čeští organizovaní včelaři chovají přes půl milionu včelstev, tedy 97 % celkového počtu včelstev evidovaných na území ČR.

Proč Svaz včelařů už konečně nezveřejní jméno dodavatele antibiotického medu? Čeští včelaři se obávají, že mlčení uškodí nejen chovatelům včel v ČR, ale i českému medu, který má v zahraničí vysokou úroveň.

Zatímco dozorové orgány a ČSV spekulují, že antibiotický med označený jako český pochází ze zemí mimo EU, mezi včelaři se nesou neoficiální informace, že by mohl pocházet i od dvou českých včelařů, i když český původ mít opravdu nemusel.

„Takové tajení je vlastně nápomoc k trestnému činu, jelikož nezabraňuje uvádění závadné potraviny na trh a neumožňuje zákazníkovi ze dvora zjistit, že jeho dodavatel je podvodník, a požadovat vrácení peněz,“ zní na včelařských fórech. „Tak dlouho se kolem toho bude mlžit, až nám to uškodí všem,“ zlobí se včelaři. Někteří dokonce volají po utlumení komerčního podnikání ČSV.

Co říkají včelaři?

  • „Včelpo by mělo, podle mého názoru, vysvětlit majiteli, což jsou všichni včelaři platící příspěvky, jak se to stalo.“ (mikr)
  • „Co mám informaci, tak je to med od výkupců medu. to neznamená, že je to český! Také to může být od hajzlů, kteří to koupili někde a dodali výkupcům. Ona ta výkupní cena mohla někoho navnadit na super kšeft. Jen doufám, že se to opravdu prošetří a nebude se to zametat do kouta jako vše v ČSV.“ (Pedro)
  • „Vážně díky, Včelpo, za takovou službu českému včelařství. Hlavně zatloukat, zatloukat, zatloukat, to nám všem náramně poslouží.“ (indrah)
  • „V každém případě by měl testovat medy na antibiotika zpracovatel a tohle je neodpustitelné šlendriánství vedení Včelpa.“ (maci01)
  • „Je to celé tak trochu zvláštní, protože se sice jedná o dvě jména (proč je nezveřejnili, netuším), ale pokud si to dám do souvislostí s vyjádřením Státní veterinární správy a dalších, kteří tvrdí, že se nejedná o český med, pak pochybuji, že se jednalo o český med. Zvláště s tím velmi kontrastuje okamžitý zákaz používání značky »český med« na balení medů, které produkuje Včelpo. (…) Já si z toho zatím beru tedy tolik – med nemá český původ, byť byl dodán dvěma včelaři ze Středočeského a Plzeňského kraje.“ (climax)

  • „Největší včelařská organizace ČSV si nechala zničit osvědčenou značku. Tohle je gól do vlastní branky a už jim to nikdo neodpáře. Včelpo je tím »odvařená« firma, které si informovaný člověk nic nekoupí.“ (maci01)

  • „To, že vedení svazu není schopno ve svém Včelpu zajistit dozor, by byl průšvih, takto to však vypadá, že přesně vědí, co dělají, a o důvodech lze jen spekulovat. S jistotou lze konstatovat pouze to, že vedení svazu zase selhalo.“ (M+M)

  • „Pokud je to opravdu med z ČR, tak pak je to totální průser. Jurečka a Státní veterinární správa budou muset reagovat, zatím raději tvrdili, že je to med z ciziny. To by znamenalo, že med od českých včelařů nemůže být považován za bezpečnou potravinu.“ (KaJi)

  • „Takže průser je na světě.... v podobě faulu na české včelaře nikoli od předsedy ČSV, ale od českých včelařů. Podle posledních informací byl kontaminovaný med od českých včelařů – dvě jména, dvě šarže...320 a 250 kg. Dohledáno. A bude se pokračovat…“ (M. H.)

Fotogalerie
7 fotografií