18. září

Potravinový Sherlock nechává analyzovat 10 medů v renomované laboratoři Eurofins, která ve dvou z nich odhaluje přítomnost antibiotik.

8. října

Laboratoř v Hamburku pozitivní vzorky analyzuje metodou, která určuje konkrétní množství antibiotik v medu.

13. října

Potravinový Sherlock oznamuje Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI) a Státní veterinární správě (SVS), že v konkrétních medech našla laboratoř antibiotika. SZPI odkazuje Blesk na SVS s tím, že monitoring antibiotik v medu je v její kompetenci. SVS zajímá způsob testů. „Pokud vím, tak žádná z kontrol Státní veterinární správy v poslední době žádná antibiotika v medu neodhalila,“ dodává mluvčí SVS Petr Pejchal.

19. října

Laboratoř skupiny Eurofins v Hamburku potvrzuje, že Dědečkův med – med květový lesní od Včelpa, který pochází z ČR, obsahuje hned tři nepovolené antibiotické látky. Další vzorek od Včelpa Med květový lesní ze zemí EU a mimo EU obsahuje jednu antibiotickou látku, která je ale podle Evropské komise na hraně limitu.

To je on - Dědečkův med, v němž byla odhalena antibiotika.
To je on - Dědečkův med, v němž byla odhalena antibiotika.

20. října

Antibiotický Dědečkův med je zaslán jako slepý vzorek pouze s označením „med“ do laboratoře Státního veterinárního ústavu v Jihlavě.

 

2. listopadu

Státní veterinární ústav v Jihlavě potvrzuje přítomnost i množství antibiotik v Dědečkově medu.

3. listopadu

Blesk jede za ředitelem Včelpa Margaritopoulosem. Ten ale testům nevěří. Po zhlédnutí protokolů z Hamburku a Jihlavy slibuje, že skutečnost prověří.

4. listopadu

Blesk zveřejňuje velký test medů. Potravinový Sherlock upozorňuje na přítomnost antibiotik v medech SVS. „Ověřujeme zveřejněné informace a čekáme na oficiální podklady ke kontrole medu společnosti Včelpo,“ uvádí mluvčí SVS. Blesk podává podnět ke kontrole na SZPI. Ředitel Včelpa pochybuje o správnosti zveřejněných výsledků. „Provedeme vlastní šetření,“ dodává.

6. listopadu

SVS chce od Blesku seznam všech deseti medů, které byly v testu. „Stejně tak bychom chtěli otestovat Med květový lesní, o kterém se psalo, že sice antibiotika obsahoval, ale i tak limity splnil. Myslíme si totiž, že je to nemožné, vzhledem k tomu, že antibiotika v medu být nesmí vůbec,“ dodává mluvčí. Med se stahuje z prodeje v Kauflandu: „Ze strany SZPI jsme obdrželi informaci o vydání opatření, tedy o stažení předmětného medu z prodeje,“ uvádí mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

13. listopadu

SVS vydává tiskovou zprávu, že se na tuzemském trhu objevil med, který obsahuje chloramfenikol a nitrofurany. Upozorňuje spotřebitele, že pokud mají tento med doma, mohou výrobek vrátit v prodejně.

16. listopadu

Globus stahuje Dědečkův med z prodeje. „Tento výrobek bez ohledu na datum minimální trvanlivosti, šarži či gramáž stahujeme z prodeje. Zákazníkům se velmi omlouváme. Zároveň jsme v kontaktu s dodavatelem, se kterým celou záležitost a další opatření řešíme,“ uvedla mluvčí.

19. listopadu

Ministerstvo zemědělství, SVS a SZPI svolává mimořádnou tiskovou konferenci kvůli antibiotikům v medu.

Fotogalerie
14 fotografií