Když se ředitel Včelpa, které dodalo do obchodů dva antibiotické medy – Dědečkův med květový lesní a Med květový lesní, dozvěděl o výsledcích testů medů v Blesku, napsal 27. října redakci dopis, že na jeho společnost útočí konkurence. Prý proto, že s ministerstvem zemědělství realizují pilotní projekt kampaně Medové snídaně, která má za cíl naučit děti po celé České republice zdravě snídat a zároveň podpořit české včelaře.

„Nyní pozorujeme, že se jedná o frontální útok konkurence na naši společnost, ve kterém se používají a využívají nekalé praktiky, známosti a uplácení,“ dodal v závěru dopisu Panagiotis Margaritopoulos, ředitel Včelpa. S tím, že se už dopředu dozvěděl o výsledcích testů Blesku i přítomnosti antibiotik v jejich medech.

Když Blesk 4. listopadu zveřejnil testy, v nichž upozornil na oba antibiotické medy společnosti Včelpo, zeptal se pochopitelně ministerstva zemědělství na projekt Medové snídaně, na kterém mělo údajně spolupracovat se Včelpem. „Jestli bude ministerstvo zemědělství Medové snídaně realizovat, není v tuto chvíli ještě jasné a definitivní. Jsme teprve ve fázi jednání,“ sdělil Blesku mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Každopádně devět dní po dotazu Blesku ministerstvo oznámilo, že 18. listopadu pořádá tiskovou konferenci na téma Medové snídaně. „O Včelpo nejde,“ odpověděl už ale na nový dotaz Blesku mluvčí ministerstva. Vypadá to tedy, že kdyby Blesk neprovedl test medů, ministerstvo mohlo klidně posílat dětem do škol právě med Včelpa. A nikdo už nezjistí, zda by byl nezávadný, nebo ne…

Co jsou medové snídaně?

V rámci pilotního projektu Medové snídaně, který se realizuje už nyní na podzim, dostane 1500 dětí z českých mateřských škol a prvního stupně základních škol zdarma regionální med, máslo a chleba. Do projektu investuje ministerstvo zemědělství přes 100 000 Kč a realizuje jej ve spolupráci s Českým svazem včelařů, majitelem a společníkem Včelpo.

Sankce pro Včelpo? Pokuta až 50 milionů!

Jaké důsledky ponese společnost Včelpo, spol. s.r.o., potažmo Český svaz včelařů, který firmu vlastní? Podle ministerstva zemědělství vše záleží až na výsledcích probíhajícího šetření. Zatím bylo staženo 1500 kilo medu společnosti Včelpo z prodejen Kaufland, Globus a Coop. „Případ posuzujeme individuálně. Pokud se prokáže, že výrobce klamal spotřebitele tím, že zaměňoval český med za směs medů pocházejících ze zemí EU a mimo země EU, hrozí mu odebrání licence a pokuty v rámci desítek milionů,“ sliboval Marian Jurečka. Ve správním řízení to může být až 50 milionů!

Fotogalerie
13 fotografií