Teprve včera na mimořádné tiskové konferenci ministerstva zemědělství upozornil ministr Jurečka na to, co Blesk odhalil ve svém velkém testu medů začátkem listopadu.

Velký test Blesku přinesl děsivé zjištění – u dvou výrobků společnosti Včelpo našel zakázané antibiotické látky! Na skutečnost upozornil jak dozorové orgány – Státní veterinární správu (SVS) a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI), tak i ministerstvo zemědělství.

Ukradené odhalení

„Inspektoři odhalili na českém trhu antibiotika v medu,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva. „Již dříve jsem upozornil všechny, kteří budou potraviny falšovat nebo ohrožovat zdraví občanů, že je budeme tvrdě potírat a zcela otevřeně zveřejníme všechny dostupné informace,“ tvrdí ministr Jurečka. Jeho odhodlání je správné. Zarážející ale je, jak dlouho dozorovým orgánům trvalo, než se k důrazným krokům rozhoupaly.

Na antibiotika upozornil Blesk

Ačkoliv ministerstvo tvrdí, že podnět k šetření na rezidua antibiotik v medech daly nejmenované zdroje již koncem září, skutečnost je taková, že SZPI odebrala vzorky medů společnosti Včelpo, s. r. o. až 16 října, tedy tři dny poté, co Potravinový Sherlock upozornil dozorové orgány na šokující výsledky laboratoří.

Odpovědí mu ale byl jen dotaz, jakým způsobem se medy testovaly, a vyjádření tiskového mluvčího SVS, že žádná z kontrol z poslední doby antibiotika v medech nezjistila. Teprve 6. listopadu žádá SVS seznam testovaných medů.

Český med není český

Na mimořádné tiskové konferenci, kterou ministerstvo zemědělství včera svolalo, zaznělo obvinění: Společnost Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařů, možná oklamala spotřebitele, když tvrdila, že její výrobky Dědečkův med a Med květový pochází výhradně od českých včelařů.

„Aktuálně zjišťujeme, jak se antibiotika do českého medu dostala. Je pravděpodobné, že antibiotika se do těchto výrobků dostala ze zahraničí, nejspíš z Ukrajiny nebo Číny, odkud Včelpo medy legálně vykupuje. Takové výrobky ale musí nést označení, že se jedná o směs medů ze zemí EU a mimo země EU, rozhodně nemůžou mít označení Český med,“ uvedl Jan Váňa ze SVS.

„Pokud prodejce porušil označení, že se jedná o český med, a uvedl zákazníka v omyl, pak jde o další problém, který budeme řešit ve správním řízení,“ uvedl ministr Jurečka.

Klamání spotřebitelů

Včelpo si pravděpodobně zadělalo na dva problémy – nejen že do prodejen prodávalo medy s antibiotiky, ale možná se dopustilo podvodu, pokud na medy stáčené mimo země EU dalo razítko: Český výrobek. Když se Blesk ředitele firmy Včelpo ptal, zda je možné, že se antibiotika do medů dostala ze zahraničí, odmítl to: „Že bychom obelhávali zákazníky a prodávali jim med ze zahraničí a tvrdili, že jde o český? Vyloučené, řekl Panagiotis Margaritopoulos.

Ministr radí: Najděte si svého včelaře

I když by ministerstvo zemědělství mělo zodpovídat za kvalitu potravin, které si čeští spotřebitelé dávají do košíků, Marian Jurečka doporučuje, aby se Češi vyvarovali nákupu medu v supermarketech. „Zákazníci by si měli dobře rozmyslet, kde med nakupují. Řešením je, že si každý najde svého regionálního včelaře, tak bude mít jistotu, že má kvalitní a bezpečný med,“ řekl včera na tiskové konferenci.

Video
délka: 02:06.63
1080p 720p 480p 360p 240p

Medy a antibiotika Blesk TV

Fotogalerie
9 fotografií