Potravinový Sherlock kontaktoval ředitele Včelpa před týdnem, když Státní veterinární správa (SVS) oznámila, že v Dědečkově medu – Medu květovém lesním našla antibiotickou látku. Margaritopoulos ale odpověděl až předevčírem, v den, kdy se konala mimořádná tisková konference ministerstva zemědělství a dozorových orgánů týkající se nálezu antibiotik v medech. Jeho odpovědi ale byly velmi stručné.

Testovali jste si zmíněný Dědečkův med – Med květový lesní?

„Ano.“

Zjistili jste podle vašeho systému dohledatelnost, kdo vám ten med dodal?

„Ano.“

Uvedete jméno?

„Ne, jména dodavatele medů jsme již předali kontrolním orgánům.“

Jednalo se tedy o český med, nebo o med z dovozu?

„O český med.“

Jaké budou další kroky Včelpa?

„Vyčkáme na požadavky Státní veterinární správy.“

Prověřujete i jiné šarže medu?

„Ano.“

Zpřísníte kontroly?

„Naše společnost není výrobcem medu, nýbrž a jen zpracovatelem! To znamená, že veškerý vykupovaný med, bez dalších příměsí, plníme do malospotřebitelského balení a expedujeme našim obchodním partnerům. Stopy antibiotik detekují pouze renomované akreditované laboratoře. Není v našich silách a technických možnostech průběžně analyzovat dodávky medů na rezidua antibiotik od stovek dodavatelů medů v průběhu celého roku.“

Ředitel Včelpa: Ten med je od českého včelaře

Spor o chybné označení českého medu není jediným. Zatímco ředitel Včelpa reportérům Blesku při jejich návštěvě řekl, že med s antibiotiky musí pocházet od českého včelaře, protože je vyloučené, aby Včelpo klamalo spotřebitele zaměňováním českého medu za zahraniční, dozorový orgán má na to jiný názor. Zároveň řekl, že má potřebné metody, díky kterým viníka z řad českých chovatelů včel spolehlivě dohledají.

SVS: Med s antibiotiky není český

„Zdůrazňujeme, že čeští včelaři nepoužívají antibiotika k léčbě nemocných včel. Ani se jim to nevyplatí. Je pro ně výhodnější nemocné včelstvo přiznat a zlikvidovat, od ministerstva pak dostanou štědrou finanční náhradu za vypálené úly. Pracujeme tedy s hypotézou, že antibiotika v českém medu pochází ze zahraničí a výrobce to popřel,“ sdělil na tiskové konferenci Jan Váňa, ředitel SVS.

Včelpo nejspíš lže

„Včelpo má povinnost uvádět na etiketu původ té suroviny, tedy zemi, odkud med pochází, a v tomto případě se s největší pravděpodobností prokáže, že ten jejich med nebyl z České republiky, ačkoliv to tvrdí na etiketě.“ Ministr taky uvedl, že med patří dlouhodobě mezi komodity, které už v minulosti měly problém s nepravým označením. „U medů s označením Český výrobek jsme zjistili, že byl vyrobený v zahraničí, někdy dokonce ve třetích zemích mimo EU,“ řekl Jurečka. Otázkou pak je, proč se nezpřísnily kontroly a proč začaly dozorové orgány český med prošetřovat až poté, co je na problém s výskytem antibiotik upozornil Blesk…

Ministr: Včelpo je výrobcem!

Tvrzení Margaritopoulose je ale v rozporu s tím, co na mimořádné tiskové konferenci před dvěma dny řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. „Včelpo je výrobce v tom smyslu, že komoditu nakoupí, stočí do sklenic či jiného materiálu a uvádí na trh, takže z hlediska legislativy je to výrobce, který nese plnou zodpovědnost,“ řekl.

Fotogalerie
9 fotografií