O činnosti Diakonie ČCE – Střediska humanitární a rozvojové spolupráce, píše Blesk v projektu Srdce pro vás v měsíci říjnu. Přestože v Česku už dlouho pop j vodně nebyly, pomáhá organizace dál. Díky různým školením totiž připravuje obce na to, kdyby se katastrofa opakovala. Kromě toho pomáhá i lidem v zahraničí, které do problémů dostala válka!

Nebyli připraveni

Když tu byla v roce 2002 povodeň, nikdo na to nebyl připravený. Byla tu hotová apokalypsa. Přívalová vlna nám do domu naplavila neskutečný nepořádek. Jenže tehdy k nám Diakonie poslala dobrovolníky, kteří nám pomohli s likvidací následků,“ vypráví dnes koordinátorka organizce Olga Tichá s tím, že shánět nějaké dobrovolníky na pomoc by sami lidé z obce nezvládli.

Volání o pomoc

Když obec postihla za 11 let další záplava, byli lidé v Dolních Beřkovicích už připravenější. A bylo to právě i díky paní Tiché. „Z předchozí zkušenosti jsem věděla, co a jak. Volala jsem na Diakonii, jestli by nám znovu poslali dobrovolníky, a zkoordinovala pro ně zázemí, aby měli kde spát, kde se sprchovat a co jíst. Bylo úžasné, jak všechno klapalo,“ říká seniorka. Její manžel pak po sousedech zjišťoval, kde je třeba pomoci. „Dobrovolníky jsme pak mohli nasměrovat na konkrétní místa,“ říká paní Tichá.

Projekt Odolná obec

Organizace pracuje na tom, aby následky případných povodní byly co nejmenší. Program Odolná obec připravuje města a vesnice na příští katastrofy. V posledních 15 letech zasáhlo Česko šest velkých povodní a lokální bleskové povodně přicházejí skoro každý rok. V roce 2013 bylo na území sedmi krajů zaplaveno 930 obcí. Společně s obyvateli obcí Diakonie snižuje následky povodní.

Do projektu se například zapojily ohrožené obce Terezín, Soběslav, Dolní Beřkovice, Plaňany, Štětí, Křešice či Rudník v Podkrkonoší. „Jestli přijde nějaká další, s tím my nic udělat nemůžeme. Ale můžeme udělat něco pro to, aby škody byly co nejmenší,“ říká Olga Tichá.

Pomoc i za hranicemi

Diakonie ČCE pomáhá i na dálku. Především lidem, kterým otočila život naruby válka. „Jde o pomoc syrským rodinám, které uprchly před válkou, jež trvá již devět let. Máme projekty v Libanonu a Jordánsku, kam odešla řada lidí. Ač jsou jen pár kilometrů za hranicemi, nemají se již kam vrátit,“ vysvětluje Kristina Ambrožová.

Formou podpory je například potravinová pomoc, ale i psychologická pomoc. „Nejvíce je trápí ztráta jakékoliv perspektivy. My uprchlíkům pomáháme například i s tím, aby se mohli lépe uplatnit na trhu práce,“ říká ředitelka.

Přispěli materiálně, podpořili psychicky

Diakonie pomáhala v obci, s čím se dalo. „Nejen s prací, ale i s tím, že lidem naslouchali. Psychická pomoc byla možná ještě důležitější než ta materiální. Nemám slov, jak jsem vděčná Diakonii,“ říká paní Tichá. Diakonie tehdy pomohla pro obec sehnat kamion vysoušečů, aby domy dobře vyschly.

Tehdy kvůli tomu měli všichni vysoké nedoplatky za elektřinu, takže i s tím nám Diakonie pomohla,“ říká seniorka, které organizace pomohla i s novým vybavením domu, protože to původní velká voda zničila. „Zajistili nám i obecní rozhlas, který jde i navzdory tomu, že se vypne elektřina. Lidé tak budou v případě povodní lépe informovaní,“ dodává.

Co nabízejí?

• Poskytují humanitární pomoc v České republice, především při povodních, (více na povodne.diakonie. cz).

• Spolupracují v ČR s obcemi, které chtějí být připravené na povodně (více na: odolnaobec.cz).

• Pomáhají v uprchlických táborech a při humanitárních katastrofách ve světě, například v Jordánsku (více na: postnisbirka.diakonie.cz).

• Pomáhají chudým farmářům v Kambodži (více na: diakonievkambodzi.cz).

• Školí dobrovolníky v ČR.

• Vzdělávají veřejnost v problematice udržitelného rozvoje a migrace.

• Spolupracují s dalšími organizacemi ČR i v zahraničí.

Kontakt:

Diakonie ČCE – Středisko humanitární a rozvojové spolupráce

Adresa: Belgická 374/22, Praha 2, 120 00

Telefon: 242 487 827

e-mail: sekretariat@diakoniespolu.cz

web: www.diakoniespolu.cz

Chcete pomoci?

Organizace chce naučit 300 dětí ze záplavových oblastí, jak se chovat při povodních. Náklady na interaktivní vzdělávací program pro jedno dítě jsou 210 Kč. Celkem tedy potřebuje 65 tisíc korun. Pomoci můžete i vy. Chcete-li, svůj příspěvek zašlete na veřejný sbírkový účet: 2100691426/2010

Fotogalerie
17 fotografií