Blesk se činnosti organizace BPW CR věnuje celý březen v projektu Srdce pro vás. Paní Anna se s organizací spojila loni v dubnu. Pár let před tím, však žila úplně jiným životem. „Vystudovala jsem filmovou vědu na Masarykově univerzitě v Brně a začala tam i učit. Později jsem pracovala v Národním filmovém archivu. Žila jsem třináct let v Brně i pět let v Praze,“ popisuje žena.

Úprk z města

Jenže pak nastal zlom. „Byla jsem vyšťavená z kancelářské práce a dost nešťastná. Něco se muselo změnit,“ říká žena. S přítelem koupila starší domek s velkým pozemkem v Klukách na Kutnohorsku, odkud původně pocházela. „Řekla jsem si, že budu pracovat rukama a tkaní mě zaujalo. Takže jsem tkadlena, i když to lidi děsí, protože tohle řemeslo už téměř neexistuje,“ směje se paní Anna s tím, že je šťastná, protože utekla od shonu ve městě.

Setkání v Evropě

Své výrobky však potřebovala prodat, aby měla peníze na hypotéku a živobytí. V lecčem jí pomohla právě organizace BPW CR. „Přihlásila jsem se do mezinárodního projektu, díky kterému se žena může naučit užitečné dovednosti. Například jak prodávat přes sociální sítě,“ popisuje tkadlena. Za sebou má řadu setkání po celé Evropě, kde si mohla vyměnit zkušenosti s podobně smýšlejícími ženami. „Díky tomu nejsem závislá na tom, že si mé zboží budou brát butiky, nebo ho hodně musím prodat na trzích,“ říká paní Anna.

Zkoušela i šít

Tkaní bylo pro paní Annu skvělá volba, i když ne první. „Od malička mě bavilo šití či vyšívání, tak jsem chtěla dělat něco s textilem,“ říká Anna. Původní představy při odchodu z Prahy však byly jiné. „Myslela jsem, že budu navrhovat módní kolekce. Jenže člověk pak rychle vystřízliví. Nemám totiž designérskou školu,“ říká tkadlena s tím, že pokud chce dělat kvalitní oblečení, není to jen o talentu či estetickém cítění. „Je to i o průpravě, která mi chyběla,“ uvědomuje si. Sice nejprve zkoušela šít, ale nemělo to dlouhé trvání.

„Ve finále všichni šijí z toho samého. No a já zjistila, že neexistují látky, které by mě bavily. Takže jsem šla blíže k prameni a začala tkát vlastní,“ popisuje a uvažuje, že by mohla v budoucnu spolupracovat s profesionální švadlenou či krejčím, kteří budou umět ruční tkaninu zpracovat.

Potřebuje prostor

Na práci tkadleny potřebuje paní Anna velký prostor. „Na tkalcovské stavy, na materiál, na hotové výrobky… To bych si ve velkém městě nemohla dovolit. Dříve jsem bydlela v padesátimetrovém bytě za drahý nájem. Teď s přítelem platíme stejné peníze za hypotéku a máme tu barák, každý svoji dílnu a pozemek tři tisíce metrů,“ vysvětluje tkadlena.

Přijďte na konferenci!

Organizace má pod palcem řadu projektů. Tím největším je Equal Pay Day. Jde o konferenci, kde si ženy předávají zkušenosti. Letos bude 29. a 30. března v Clarion Congress Hotel Prague v pražských Vysočanech. Pro cenné rady od úspěšných žen z českého i mezinárodního byznysu si můžete přijít i vy! Více informací zjistíte na www.mentorky.cz

Jak pomáhají

• Podpora profesionálního rozvoje žen na všech úrovních tak, aby měly možnost stát se ekonomicky nezávislými.

• Propojení zkušených žen s těmi, které vyhledávají různé formy svého osobního rozvoje.

• Zapojení žen do programů, které jim pomohou k návratu na pracovní trh, k rozvoji jejich kariéry či v nastartování podnikání.

• Chránit práva žen, překonávat různá omezení, pečovat o vzdělání a osobní rozvoj.

Pomoct můžete i vy!

Organizace potřebuje na každý rok své činnosti asi šest milionů korun. Přispět můžete i vy! Stačí poslat jakýkoliv příspěvek na účet číslo 2101289965/2010

Kontakt

Organizace: Business & Professional Women CR, z. s.

Adresa: Václavské náměstí, Palác Fénix 802/56, Praha 1

Telefon: 602 383 880 – Lenka Šťastná (prezidentka)

E-mail: lenka.stastna@bpwcr.cz www.bpwcr.cz

Fotogalerie
8 fotografií