Organizace, jejíž činnosti se bude Blesk celý leden věnovat v projektu Srdce pro vás, funguje především v Praze, ale má členy po celém Česku. „Pomáháme ženám po rakovině prsu se vším, co je s tímto onemocněním spojeno,“ říká předsedkyně ALEN Hana Kudelová, která rovněž začala před čtrnácti lety bojovat s rakovinou.

V čem pomoc spočívá? „Pro ženy získáváme informace o nemoci, o léčbě, fyzické i psychické rehabilitaci, o prevenci. Organizujeme rekondiční pobyty, cvičení, plavání, procházky a různé kulturní akce,“ říká předsedkyně.

Spolek založila v roce 1993 Alena Rejzková, která rovněž bojovala s rakovinou. „V té době bylo minimum psychologů, takže nápad založit spolek stejně postižených žen, které si budou vzájemně sdělovat své strasti, ale i radosti z úspěšné léčby, byl v naší situaci velmi potřebný a nahrazoval práci psychologů,“ vysvětluje současná jednatelka Jaroslava Ducková.

Přijďte mezi nás

Spolek patří mezi ty menší. V současné době má stovku členů. „Jenže stárneme. Drtivá většina členek je v důchodu. Rády bychom proto získaly nové členky. Neseďte doma u televize. Přijďte mezi nás. Je s námi sranda a v lecčem můžeme pomoci,“ vyzývá Kudelová další ženy, které se praly nebo stále perou s rakovinou, aby se k ALEN přidaly.

Žijí další životy

Ženy díky modernějšímu zdravotnictví žijí své »další životy«. „Dříve bychom na tuto nemoc zemřely. V dnešní době ale můžeme žít dál. Chceme i ostatním ženám ukázat, že i po rakovině si lze užívat života, že to není taková hrůza jako v momentě, kdy se začnou léčit. Nikdy sice nebudeme vyléčeny, ale přesto můžeme mít kvalitní život,“ říká Hana Kudelová. Podle ní člověk přestane řešit prkotiny a raduje se i z drobností. „I když to někdy nejde, snažíme se být pozitivní,“ říká předsedkyně.

Jezdí i do škol

Podle ředitelky je důležitá i prevence. Nárok na preventivní kontrolu mamografem zdarma mají v Česku ženy nad 45 let. Podle organizace je však důležité, aby se i mladší ženy hlídaly. „I proto jezdíme jako dobrovolnice na střední školy mezi mladé dívky, které učíme samovyšetření prsou,“ říká Kudelová.

Pomoct můžete i vy

Spolek ALEN, který získal i značku »Spolehlivá veřejně prospěšná organizace «, potřebuje na svoji činnost každý rok asi půl milionu korun. Ty se snaží získat z různých dotací a příspěvků, drobné dary dostává i od sponzorů. Pomoci můžete i vy, když jakýkoliv, byť jen malý příspěvek, pošlete na účet číslo 1940574359/0800. Peníze spolek použije na akce či rekondiční pobyty, které pomáhají ženám po rakovině prsu vrátit se do života.

Co ženy v ALEN dělají?

● Připravují odborné přednášky a besedy s lékaři a zdravotníky.

● Poskytují informace zdravotní, sociálněprávní a o zdravotních pomůckách.

● Chodí pravidelně cvičit a plavat.

● Účastní se celostátních kampaní k prevenci rakoviny.

● Učí další ženy samovyšetření prsu.

● Spolupracují s Ligou proti rakovině, s Aliancí žen s rakovinou prsu, s Koalicí pro zdraví, s Asociací veřejně prospěšných organizací a Svazem tělesně postižených.

● Vydávají informační zpravodaj.

● Chodí společně do přírody a jezdí na poznávací výlety.

● Pravidelně se schází na členských schůzkách a odborných přednáškách.

● Jezdí na rekondiční a rehabilitační pobyty.

● Navštěvují divadla a koncerty.

● V minulosti vydaly i knihu příběhů onkologických pacientek: Ztráty a nálezy.

Kontakt

Organizace: ALEN – sdružení žen postižených rakovinou prsu, z. s.

Adresa: Vratislavova 156/22, Praha 2-Vyšehrad 128 00

Telefon: 722 909 460 (nebo 732 273 834).

E-mail: kudelovi@seznam.cz nebo d.kelisova@seznam.cz

Web: alen.tym.cz