Česká federace celosvětové ženské organizace BPW vidí řadu rozdílů mezi ženami a muži na pozicích v zaměstnání. I kvůli tomu pořádá konference či školení, kde se můžou ženy leccos přiučit, poznat úspěšné ženy a možná mít i ostřejší lokty v seberealizaci. Blesk se činnosti BPW věnuje v projektu Srdce pro vás po celý březen. „Smyslem organizace je ženám vysvětlit, že musí říkat svůj názor, jinak budou pořád nespokojené. Je to jako se sexem. Jestli si žena neřekne, co chce, tak to nedostane,“ usmívá se prezidentka české pobočky Lenka Šťastná. Myslíte, že ženy v Česku nejsou na vedoucích pozicích? Třeba v politice jich je čím dál více… „Ale spíše je to v té komunální politice. Čím větší je město, tím méně žen tam rozhoduje.“

Co podle vás můžou ženy nabídnout?

„Své zkušenosti, svůj názor a ženský pohled na svět. Vždyť jde o půlku populace. Tak proč by měli rozhodovat jen muži?“ V čem je rozdíl třeba v komunální politice mezi mužem a ženou? „Žena asi víc myslí na to, jak se ve městě cítit lépe, kam budou chodit děti, kde se má odpočívat. Muži staví různé haly a pak si jdou dva pánové pinknout tenis…“


Mimochodem… Máte ráda muže?

„Nemám proti nim nic. Sama jsem 40 let vdaná.“

Jak dlouho organizace BPW v Česku funguje?

„Od roku 2010. Založila jsem ji s Janou Matouškovou a hned na začátku bylo jasné, že se připojíme k mezinárodní federaci. Takže přenášíme zkušenosti kolegyň ze zahraničí.“

Stojí o to ženy?

„Jestli se chce žena starat 10 let doma o děti, ať se stará. Ale když nechce, měla by mít podmínky, jak se vrátit do práce.“

Mění se poměr žen a mužů na vedoucích pozicích?

„Moc ne. Je to takzvaný fenomén skleněného stropu. Když žena postupuje v kariéře, narazí časem na místo, kde je sklo a ona ho neprorazí.“

Tušíte proč?

„Vedení firem je historicky doménou mužů. V některých zemích ale zavedli kvóty a jsou s výsledky spokojeni. Tady je k tomu obrovský odpor, i od žen. Je to tu pořád jako za Rakouska-Uher ska. Držíme tu stereotypy.“

Proč tomu tak je?

„Možná i proto, že politici pořád říkají, že žena je ta doma, pečující, uklízející, starající se o domácnost. No a muž je všechno to ostatní.“

Kolik žen v Česku je v top pozicích?

„Asi 7 procent. Ve státních firmách není žádná žena v představenstvu, natož aby tam byla generální ředitelkou. Takže je to jen v soukromých firmách. Navíc platí, že čím větší firma, tím méně žen.“

Co s tím?

„Chtělo by to, aby ženy, které mají ten drive, dostaly příležitost.“ A za to bojujete… „Snažíme se na to upozornit. Máme tu problém, o kterém je třeba diskutovat. Klidně bych zavedla ty kvóty. Nechci říkat, že každá žena je geniální. Měla by se ale dát ženám příležitost.“

Také se zajímáte o srovnávání platů…

„Když organizace začala, bylo Česko v Evropě na předposledním místě. Rozdíl průměrné mzdy mužů a žen byl 26,7 procent a třeba v bankovnictví to bylo 46 procent. I vysokoškoláci chlapi mají větší mzdy.“

Ženy ale mají možnost říct si o vyšší peníze. Nebo ne?

„Mají. Ale nemají to ve své nátuře. Možná ani nepokládají peníze za to nejdůležitější. Chtějí spíš v práci dobrý kolektiv a cítit se tam dobře. Jenže když zjistí, že kolega má o dva tisíce víc, jsou naštvané a odchází.“

Lze to změnit? Vždyť muži jsou pod tlakem svých žen, aby domů nosili peníze…

„Smyslem organizace je vysvětlit ženám, že si v práci musí říct, co chtějí, že vyjednávat o platu je normální. Vždyť aby v místnosti sedělo deset lidí, dělali stejnou práci a ženy za to braly méně, je nefér.“

Přijďte na konferenci!

Organizace má pod palcem řadu projektů. Tím největším je Equal Pay Day. Jde o konferenci, kde si ženy předávají zkušenosti. Letos bude 29. a 30. března v Clarion Congress Hotel Prague v pražských Vysočanech. Pro cenné rady od úspěšných žen z českého i mezinárodního byznysu si můžete přijít i vy! Více informací zjistíte na www. mentorky.cz

Kontakt

Organizace: Business & Professional Women CR z.s.

Adresa: Václavské náměstí, Palác Fénix 802/56, Praha 1

Telefon: 602 383 880 – Lenka Šťastná

E-mail: lenka.stastna@bpwcr.cz www.bpwcr.cz

Fotogalerie
4 fotografie