Jak Pferda před patnácti lety vznikl?

„Původní představa byla pořádat volnočasové aktivity pro lidi s mentálním postižením. Když jsme ale s kamarádkou Ivou Laštovicovou (37) dostudovaly a vrátily se z Prahy, naskytla se nám možnost pronájmu prostor kousek od centra Rychnova nad Kněžnou. V Praze jsme chodily do kavárny Vesmírna, jedné z prvních tréninkových kaváren v Česku. Nám se něco takového líbilo, a tak jsme to přenesly do Rychnova. A později i do Náchoda.“

U kaváren ale nezůstalo…

„Postupně se vše nabalovalo podle potřeb klientů. Měli jsme lidi, kteří pracovali v kavárně, díky tomu se osamostatnili, naučili se pracovat, ale bylo těžké, aby je někdo zaměstnal. Takže jsme založili sociální podnik Úklidovka.“

O co šlo?

„Naše kavárna v Rychnově sídlí v městské budově a tehdy měla správu na starost soukromá firma. Platili jsme velké peníze za úklid společných prostor a pak nám bylo nabídnuto, že si můžeme uklízet sami. Proto jsme mohli několik lidí zaměstnat. Nyní pracuje v Úklidovce 26 lidí na různé úvazky. Mají na starost například paneláky v Rychnově, úřad v Kostelci nad Orlicí nebo v Náchodě. Objednat si nás mohou i domácnosti.“

Neměli lidé obavy o kvalitu práce?

„Myslím, že s prací našeho týmu vládne spokojenost. Navíc s dvojicí či trojicí lidí jde ještě koordinátorka, která vše zkontroluje. Lidé od nás jsou schopni dodržovat jak pracovní dobu, tak i pracovní pokyny.“

Jak se Pferda rozšířil dál?

„Měli jsme lidi, kteří pracovali, ale chtěli i bydlet sami, mimo ústav nebo rodinu. Takže vznikl tréninkový byt, kde se učili bydlet. Pak vznikla i podpora samostatného bydlení.“

Dále máte dvě pekárny…

„Ta první vznikla pro klienty, kterým nevyhovovala kavárna, kde na ně byl ruch a stresovali se třeba ze zákazníků. Navíc jsme neměli dodavatele dobrých dortů, proto jsme to spojili a vznikla tréninková pekárna. Jsou tam lidé, jejichž hendikep vyžaduje vyšší míru podpory. Takže tam chodí na terapie a upevňují si sebeobslužné dovednosti. V druhé pekárně jsou už schopni lidé pracovat pod menším dohledem a vydělají si i peníze.“

Co by s vašimi klienty bez vás bylo?

„Asi by vznikla jiná neziskovka, která by tuto černou díru na trhu pokryla. Nebo by ti lidé zůstávali doma, maximálně by chodili na nějaké volnočasové aktivity. Možnost, že by je nějaký dobrodinec zaměstnal, je docela mizivá.“

Je to finančně náročné?

„Ročně potřebujeme asi 16 milionů. Velkou část peněz máme z vlastní činnosti, pomáhá nám i krajský úřad, obce či dárci. Je za tím ale hodně dřiny a peněz nazbyt nemáme.“

Odkud k vám klienti chodí?

„Spolupracujeme s ústavem v Kvasinách. Spousta jejich klientů chodí k nám do pekárny. Jde o první ústav na Rychnovsku, který podpořil své klienty, že mohli odejít do podporovaného bydlení. Navíc jim nechali otevřené dveře, kdyby se chtěli vrátit zpátky.“

Jak se na to dívají jejich rodiče?

„Často mají obavy, ale snažíme se je rozptýlit. Je vidět, že když lidem s postižením dáme svobodu, tak ji využijí ke svému prospěchu. Hodně nás umí překvapit, co dokáží.“

Oslava výročí v divadle

Pferda, to není jen práce či bydlení, ale také zábava! Letos se organizaci podařilo uspořádat ples, při příležitosti 15 let od založení. „Do rychnovského divadla přišlo asi 300 lidí. Šlo o klienty, zaměstnance či příznivce Pferdy. Bylo to super,“ říká spoluzakladatelka organizace Iva Laštovicová. „Zlatým hřebem byla módní přehlídka, kdy se modelkami stalo šest našich klientek. Mělo to velký úspěch,“ říká Laštovicová s tím, že Pferda spolupracuje i s Dejvickým divadlem, které pro ně v minulosti pořádalo benefiční představení. Lidé s postižením obsluhují v kavárně. Někteří to mají jako rehabilitaci, jiní si mohou vydělat i peníze.

Jak můžete pomoci?

Přispět finanční částkou Jednorázovým nebo pravidelným fi nančním příspěvkem pomůžete realizovat a rozvíjet činnost organizace.

• Zaměstnat klienty Organizace uvítá, pokud můžete klientům s postižením nabídnout zaměstnání.

• Využít služeb sociálních firem Využijte služeb úklidové firmy Láry Fáry nebo Pekárny Na Plechu a tím dáte práci zaměstnancům s postižením.

• Staňte se dobrovolníkem Pokud jste ochotni věnovat kousek svého času, vrátí se vám formou radosti z dobrého skutku, obohacení z nových přátelství či zkušeností. Můžete se stát dobrovolníkem v jedné ze služeb, ale hodí se i dobrovolníci, kteří by pomohli s chodem organizace – IT odborníci, správci webu, drobní údržbáři a řemeslníci a další.

• Dejte o Pferdovi vědět Možná je ve vašem okolí někdo, o kom si myslíte, že by se mohl stát soukromým či firemním dárcem organizace.

Jak můžete přispět?

Jakoukoliv částkou můžete přispět na sbírkový účet: 2100355908/2010, případně můžete využít aplikaci darujme.cz

Kontakt:

Organizace: Pferda z. ú.

Adresa: Panská 79, 516 01 Rychnov nad Kněžnou

Telefon: 605 106 148 (ředitelka Jana Křížová)

Web: www.pferda.cz

E-mail: jana@pferda.cz

Fotogalerie
14 fotografií