Celý duben se Blesk v projektu Srdce pro vás věnuje činnosti organizace Pferda, která pomáhá lidem s mentálním postižením bydlet i pracovat. Jedním z míst, kde se s jejími klienty můžete setkat, je i nenápadná kavárnička poblíž centra Rychnova nad Kněžnou. Zaučují se tam i slečny Adéla a Anna. „Trénují tu pracovní dovednosti, aby mohly v budoucnu získat práci v kavárně nebo pekárně, případně na volném trhu práce,“ vysvětluje spoluzakladatelka Pferdy Iva Laštovicová.

Adéla chodí do praktické školy a loni v září dostala možnost zaučit se v kavárně Láry Fáry. „Dopoledne chodím do školy a jednou v týdnu, vždy ve čtvrtek, jdu do kavárny. Ráda vařím kávu. Když je potřeba, tak tu utírám nádobí, nebo i vytírám,“ říká Adéla. Aby bylo vše perfektní a hosté spokojení, dohlíží na její práci koordinátorka Jana. „Mám trochu strach z obsluhování hostů, protože je neznám. Janička mi dost pomáhá,“ popisuje Adéla.

Chce do pekárny

V kavárně se zaučuje také Anna. „Učím se uklízet a obsluhovat hosty. Na starosti mám tousty, vafle a také vařím kávu nebo míchám koktejly. Nemám ráda vytírání, ale je to také potřeba,“ popisuje dívka, která má za cíl získat zaměstnání v Pekárně Na Plechu, kde už pracují zkušenější lidé s mentálním postižením.

Má za sebou praktickou školu a chtěla by si udělat ještě další. „Příští rok půjdu do Nového Města a budu se učit na cukrářku a kuchařku,“ říká Anna. Kromě toho by si ráda splnila i skromný sen. „Moje mamka bude mít padesátiny a já bych jí chtěla upéct dort,“ přeje si.

Jak můžete pomoci?

Přispět finanční částkou Jednorázovým nebo pravidelným fi nančním příspěvkem pomůžete realizovat a rozvíjet činnost organizace.

• Zaměstnat klienty Organizace uvítá, pokud můžete klientům s postižením nabídnout zaměstnání.

• Využít služeb sociálních firem Využijte služeb úklidové firmy Láry Fáry nebo Pekárny Na Plechu a tím dáte práci zaměstnancům s postižením.

• Staňte se dobrovolníkem Pokud jste ochotni věnovat kousek svého času, vrátí se vám formou radosti z dobrého skutku, obohacení z nových přátelství či zkušeností. Můžete se stát dobrovolníkem v jedné ze služeb, ale hodí se i dobrovolníci, kteří by pomohli s chodem organizace – IT odborníci, správci webu, drobní údržbáři a řemeslníci a další.

• Dejte o Pferdovi vědět Možná je ve vašem okolí někdo, o kom si myslíte, že by se mohl stát soukromým či firemním dárcem organizace.

Jak můžete přispět?

Jakoukoliv částkou můžete přispět na sbírkový účet: 2100355908/2010, případně můžete využít aplikaci darujme.cz

Kontakt:

Organizace: Pferda z. ú.

Adresa: Panská 79, 516 01 Rychnov nad Kněžnou

Telefon: 605 106 148 (ředitelka Jana Křížová)

Web: www.pferda.cz

E-mail: jana@pferda.cz

Fotogalerie
16 fotografií